Համավարակի ընթացքում Հայաստանից Ռուսաստան է վերադարձել մոտ 1000 ՌԴ քաղաքացի․ Կոպիրկին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Համավարակի ողջ ընթացքում Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան միջոցով ավելի քան 980 ՌԴ քաղաքացի վերադարձել է հայրենիք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսին այս մասին ասաց ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Համավարակի շրջանում այլ երկրներում հայտնված ՌԴ քաղաքացիների վերադարձն ապահովելու աշխատանքը բազմաթիվ պետհաստատությունների, այդ թվում ՝ ԱԳՆ-ի աշխատանքի առանցքային ուղղություններից մեկն է: Դրա համար մոբիլիզացվել են մեր հաստատությունների գրեթե բոլոր ռեսուրսները»,- նշեց Կոպիրկինը։ Դիվանագետը, դիմելով Հայաստանում մնացած ՌԴ քաղաքացիներին, հայտնեց, որ վերադարձին վերաբերող տեղեկություններն իրենք մշտապես հրապարակում են դեսպանատան «Ֆեյսբուք»-ում, և հորդորեց ուշադիր հետևել այդ էջին։
«Այսօրվա դրությամբ, Հայաստանից Ռուսաստան հաջողվել է ապահովել 981 մարդու վերադարձը։ Նրանք վերադարձել են դեսպանատան կատարած աշխատանքի շրջանակում»,-ասաց դեսպանը։ Կոպիրկինը նշեց նաև վրացական կողմի կառուցողական մոտեցումն առ այն, որ թույլատրվում է Ռուսաստանի քաղաքացիներին Վրաստանի տարածքով ավտոբուսներով անցնել հայրենիք։

В ходе эпидемии около 1000 граждан РФ вернулись на родину: посол
В течение всей эпидемии коронавируса более 980 граждан РФ вернулись на родину при посредничестве российского посольства в Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин.
«Работа по обеспечению возвращения российских граждан, оказавшихся в других странах в ходе пандемии, является одним из ключевых направлений работы многих государственных учреждений, в том числе министерства иностранных дел. С этой целью были мобилизованы почти все ресурсы наших учреждений», - сказал Копыркин. Обращаясь к находящимся в Армении российским гражданам, дипломат сказал, что они всегда публикуют информацию о возвращении на странице посольства в Facebook, и призвал их внимательно следить за публикациями.
«На сегодняшний день, обеспечено возвращение 981 человека из Армении в Россию. Они вернулись в рамках проделанных посольством работ», - сказал посол. Копыркин также упомянул о конструктивном подходе грузинской стороны, согласно которому гражданам России разрешается переехать на автобусе через территорию Грузии.