Հայաստանի և Վրաստանի առողջապահության նախարարները քննարկել են փոխօգնության հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի առողջապահության նախարար Եկատերինե Տիկարաձեի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Քննարկվել են բուժական և հակահամաճարակային միջոցառումներին առնչվող հարցեր: Առողջապահության ոլորտի պատասխանատուները ներկայացրել են Հայաստանում և Վրաստանում ստեղծված համաճարակային իրավիճակը, մտքեր փոխանակել առաջացած մարտահրավերին հասցեագրման ուղղությամբ ազգային մակարդակում ձեռնարկվող միջոցառումների մասին, ինչպես նաև քննարկել փոխօգնության հնարավորությունները:
Կարևորելով երկկողմ քննարկումները՝ գործընկերները պայմանավորվել են ստեղծել փորձի փոխանակման մշտական հարթակ: Այդ առնչությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջին նմանատիպ քննարկումն իրականացնել տեսակապի ձևաչափով` երկու երկրի առողջապահության նախարարների մասնակցությամբ:
ՀՀ առողջապահության նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ու Վրաստանի ժողովուրդների միջև բազմադարյա բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված սերտ համագործակցությունը, որն արտահայտվում է նախևառաջ մարտահրավերները, այդ թվում՝ համավարակը փոխօգնության ոգով իրականացնելու հարցում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հակահամաճարակային միջոցառումների թեմայով ռազմավարական հարցերի երկկողմ քննարկումներ կազմակերպելու շուրջ, հատկապես` աշնանը համավարակի հնարավոր տարածմանը պատրաստ լինելու համար։

YEREVAN, JUNE 11, ARMENPRESS. Minister of Healthcare of Armenia Arsen Torosyan had a telephone conversation with Georgia’s Ministerof Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour,Healthand Social Affairs Ekaterine Tikaradze, the Armenian ministry told Armenpress.
The ministers discussed issues relating to the current medical and anti-coronavirus measures. They presented the situation in Armenia and Georgia in this regard, exchanged views on the actions taken at the national level to address the current challenges, as well as discussed the opportunities of mutual support.
Highlighting the bilateral discussions the two ministers agreed to create a constant platform for exchange of experience. In this respect an agreement was reached to hold a similar discussion in the future via a video conference mode with the participation of the healthcare ministers of the two countries.
Minister Torosyan highly valued the close cooperation between the Armenian and Georgian peoples which is based on centuries-old friendship and mutual respect.
They reached an agreement on organizing bilateral discussions over the strategic issues on anti-epidemic measures, especially for being ready to the possible spread of the virus in autumn.