Սա ռազմավարության փոփոխման արդյունք է․ Թորոսյանը` COVID-19-ից առողջացացած պացիենտների թվի աճի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը կորոնավիրուսային հիվանդությունից առողջացած պացիենտների թվի աճը բացատրում է ռազմավարության փոփոխման արդյունքով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Թորոսյանն ասաց «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում։
«Այսօր ունեցել ենք վարակման 350 նոր դեպք և 352 քաղաքացի առողջացել է։ Վերջին օրերին առողջացողների թիվը գնալով աճում է, սակայն օրեր առաջ այդ թիվը տատանվում էր մի քանի տասնյակի շրջանակներում՝ 10, 20, 30։ Թվերի նման փոփոխությունը կապված է ռազմավարության փոփոխման հետ, երբ մայիսի կեսերին մենք որոշեցինք ասիմպտոմ կամ թեթև սիմպտոմներով քաղաքացիներին տեղափոխել տնային խնամքի և հյուրանոցներում այլևս չպահել։ Այնպես ստացվեց, որ այդ պահին մոտ 1 000 հոգի դուրս գրվեց այդ հաստատություններից, և համակարգում չնշվեց որպես առողջացած։ Նրանք անցան 14-օրյա մեկուսացման իրենց տներում, որպեսզի տնային հսկողությունից հետո պոլիկլինիկաների բժիշկները նրանց համարեին բուժված։ Այդ ամբողջ օրերի ընթացքում մենք բուժված ենք համարել և համարում միայն այն քաղաքացիներին, ովքեր կրկնակի բացասական թեստավորումով ուղիղ հիվանդանոցներից էին դուրս գրվում»,- նշեց Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ 14 օրը մոտենալուն զուգընթաց, փաստացի առողջության առաջնային պահպանման հաստատությունները ֆիքսում են ինքնամեկուսացման ավարտը և տվյալ քաղաքացիների բուժման հանգամանքը։ Առողջապահության նախարարն ընդգծեց նաև, որ նույնը տեղի է ունենում նոր արձանագրված դեպքերի հետ, որոնք ընդհանրապես հիվանդանոցային համակարգ չեն ընդունվում, այլ բուժվում են տանը։
«Մենք պետք է չկորցնենք մեր զգոնությունը, շարունակենք իրականացնել բոլոր հակահամաճարակային միջոցառումները՝ սկսած սոցիալական հեռավորություն պահելուց, ձեռքեր ախտահանելուց մինչև մեր իրականացրած բուժական միջոցառումները։ Ցանկանում եմ, որպեսզի մենք չթուլանանք այս փոքր թվերը տեսնելով և հետևողական լինենք»,- ասաց Թորոսյանը։
Նա կոչ արեց, որպեսզի բոլորը խստորեն պահպանեն կանոնները՝ հատկապես դիմակ կրելը՝ կապ չունի փողոցում, ընկերների հետ շփվելիս, թե մեկ այլ վայրում։
Հայաստանում հունիսի 9-ին, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 13 675 դեպք, որոնցից 4 451-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 8 933 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 71 405 թեստավորում:
Կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 217 դեպք: Արձանագրվել է նաև մահվան 74 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։
Կառավարությունը մայիսի 14-ին որոշում է կայացրել ՀՀ-ում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև մայիսի 14-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի մայիսի 14-ից՝ ժամը 17:00-ից երկարաձգել ևս 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի հունիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ ժամկետով:

Это результат изменения стратегии: Торосян о росте числа выздоровевших пациентов с COVID-19
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян объясняет рост числа пациентов, выздоровевших от коронавирусной болезни, изменением стратегии.
Как передает Арменпресс, об этом Торосян сказал в прямом эфире Facebook.
“Сегодня у нас 350 новых случаев заражения и 352 человека выздоровели. В последние дни число выздоравливающих растет, однако несколько дней назад эта цифра колебалась в пределах 10, 20, 30. Такое изменение цифр связано с изменением стратегии, когда в середине мая мы решили перевезти бессимптомных пациентов и пациентов с легкими симптомами на уход на дому, и более не содержать их в гостиницах. Так получилось, что на тот момент около 1000 человек были выписаны из этих учреждений, и в системе они не были отмечены, как выздоровевшие. Они прошли 14-дневную изоляцию в своих домах, чтобы после контроля врачей поликлиник на дому их можно было посчитать вылечившимися пациентами. В течение всех этих дней вылечившимися пациентами мы считали только тех граждан, которые с повторным отрицательным тестированием выписывались из больниц”, - отметил Торосян.
По его словам, по истечению этих 14 дней, учреждения первичной охраны здоровья фиксируют завершение самоизоляции и обстоятельство излечения этих граждан. Министр здравоохранения также подчеркнул, что то же самое происходит и с новыми случаями, которые вообще не попадают в больничную систему, а лечатся дома.
“Мы не должны терять бдительность, продолжать осуществлять все противоэпидемические мероприятия, начиная от сохранения социального расстояния, дезинфекции рук до осуществленных нами лечебных мероприятий. Хочу, чтобы мы не теряли бдительность, видя эти маленькие цифры, и были последовательны”, - сказал Торосян.
Он призвал, чтобы все строго соблюдали правила, особенно ношение масок во всех местах, на улице, при общении с друзьями или в других местах.
На данный момент фактическое лечение от коронавирусного заболевания получают 8 893 пациента. Всего было проведено 71 405 тестов. В общей сложности по причине коронавируса зарегистрировано 217 случаев смерти. Зафиксировано 74 случая смерти, наступившей не по причине подтвержденной коронавирусной инфекции, а вследствие другой болезни.