ՄԻՊ գրասենյակի անցյալ տարվա բյուջետային հատկացումները 25 տոկոսով ավելի են եղել 2018-ի համեմատ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի 2019-ի բյուջետային հատկացումները 25 տոկոսով ավելի են եղել 2018-ի համեմատ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ՀՀ ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվություն` եկամուտների և ծախսերի կատարողականի մասին հաղորդման քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի պահպանման ծախսերից բացի գործնականում այլ ծրագրեր չկան, որոնք ՄԻՊ-ի կողմից կառավարվում են: Այդ հատկացումների համար 2019-ին նախատեսված միջոցները… ավելի են եղել՝ մոտ 25 տոկոսով, քան 2018-ին էր: Ընդհանուր առմամբ փաստացի օգտագործվել է 513 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա 400 մլն դրամի փոխարեն»,-ասաց նախարարը:
2019-ին հատկացված միջոցներն օգտագործվել են այն բյուջետային ծրագրերի և միջոցառումների համար, որոնց շրջանակում նախատեսված է եղել ՄԻՊ-ի կողմից միջոցառումների ֆինանսավորումը: Երկու բյուջետային ծրագրում 14 միջոցառում է նախատեսված եղել ՄԻՊ-ի կողմից:

Бюджетные ассигнования офиса Омбудсмена в прошлом году были на 25% больше, чем в 2018 году
Как передает Арменпресс, на заседании постоянных комиссий Национального собрания Армении при предварительном обсуждении годового отчета “Об исполнении государственного бюджета на 2019 год” об этом заявил министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
“Кроме расходов на содержание аппарата Защитника прав человека, на практике нет других программ, которые управляются омбудсменом. Средства, запланированные на 2019 год, были больше - примерно на 25%, чем в 2018 году. В общей сложности было фактически использовано 513 млн драмов вместо 400 млн, потраченных в прошлом году”, - сказал министр.
Средства, выделенные на 2019 год, были использованы для тех бюджетных программ и мероприятий, в рамках которых было предусмотрено финансирование мероприятий со стороны омбудсмена. В двух бюджетных программах было предусмотрено 14 мероприятий со стороны омбудсмена.