ԱԻՆ-ը պետբյուջե է վերադարձրել նախորդ տարի տնտեսած ավելի քան 480 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը 2019-ի բյուջեից տնտեսել է 480 մլն 503 հազար դրամ և վերադարձրել պետական բյուջե: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Արա Նազարյանը՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկմանը:
«Նախարարության համակարգին 2019-ին պետբյուջեի պլանով նախատեսվել է հատկացնել 12 մլրդ 897 մլն դրամ: Տարվա ընթացքում կառավարության որոշումներով հատկացված միջոցներով՝ ներառյալ ճշտված պլանը, կազմել է 15 մլրդ 414 մլն դրամ: Ծախսը կազմել է 14 մլրդ 934 մլն դրամ, կամ կատարվել է 97 տոկոսով: Տնտեսված 480 մլն 503 հազար դրամը վերադարձվել է պետական բյուջե»,-ասաց Նազարյանը:
ԱԻՆ-ի «Բնականոն քաղաքականության մշակում, խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրում, մոնիտորինգի իրականացում» միջոցառման ճշտված պլանը կազմել է 1 մլրդ 106 մլն 791 հազար դրամ: Ֆինանսավորումը և դրամարկղային ծախսերը կազմել են 1 մլրդ 99 հազար 847 դրամ: Ճշտված պանի նկատմամբ դրամարկղային ծախսը կատարվե է 99,4 տոկոսով, 6 մլն 944 հազար դրամ տնտեսումը հետ է վերադարձվել պետական բյուջե: Փոխնախարարը տարբերությունները պայմանավորված է գնման գործընթացում առաջացած տնտեսումների և ձևավորված պարտավորությունների հանգամանքով:
2019-ի հունվարի 1-ի դրությամբ կառավարման ապարատի հաստիքների առավելագույն թիվը եղել է 200: Տարվա ընթացքում հաստիքների թիվն ավելացել է 40-ով, կապված է եղել Հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության հետաքննության վարչության ձևավորմամբ:

МЧС Армении вернуло в госбюджет более 480 млн драмов
Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении из средств, выделенных из бюджета 2019 года сэкономило 480 млн 503 тысяч драмов и вернуло их в госбюджет. Как передает Арменпресс, об этом на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания Армении по предварительному обсуждению годового отчета “Об исполнении государственного бюджета” сказал замминистра по чрезвычайным ситуациям Армении Ара Назарян.
“Системе министерства в 2019 году планировалось выделить 12 млрд 897 млн драмов. В течение года средства, выделенные постановлениями правительства, включая и уточненный план, было выделено 15 млрд 414 млн драмов. Расходы составили 14 млрд 934 млн драмов, они выполнены на 97%. Сэкономленные 480 млн 503 тысяч драмов были возвращены в госбюджет”, - сказал Назарян.
Уточненный план мероприятия МЧС “Разработка обычной политики, предоставление консультационных услуг, осуществление мониторинга” составил 1 млрд 106 млн 791 000 драмов. Финансирование и кассовые расходы составили 1 млрд 99 847 драмов. Кассовый расход по отношению к уточненному парку был произведен на 99,4%, 6 млн 944 000 драмов были возвращены в госбюджет. Разницу замминистра обусловил возникшими в процессе закупки сэкономленными средствами.
По состоянию на 1 января 2019 года максимальный штат аппарата управления составлял 200 сотрудников. В течение года число сотрудников увеличилось на 40, это было связано с формированием Управления по расследованию пожарной и технической безопасности.