Արդարադատության փոխնախարարը ներկայացրեց պարեկային ծառայություն ստեղծելու օրինագծի փոփոխությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկեց պարեկային ծառայություն ստեղծելու օրինագիծը, որում կատարվել է մեկ փոփոխություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և «Ոստիկանության ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարեու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը խորհրդարանի նիստում ներկայացրեց ՀՀ Արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը:
«Առաջին ընթերցումից հետո կատարված փոփոխությամբ՝ օրենքն ուժի մեջ կմտնի հրապարակման հաջորդ օրվանից»,- ասաց Գրիգորյանը:
Օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ստեղծել նոր՝ պարեկային ծառայություն, որը կփոխարինի այժմ գործող պարեկապահակային ծառայությանը և ճանապարհային ոստիկանությանը:
Պարեկային ծառայությունն իր էությամբ էականորեն տարբերվելու և փոխարինելու է այժմ գործող ոստիկանության երկու արտաքին ծառայություններին՝ պարեկապահակային ծառայությանը և ճանապարհային ոստիկանությանը: Պարեկային ծառայողների համալրումը տեղի է ունենալու բացառապես բաց մրցույթով, ծառայողների ընտրության և նրանց 5-ամսյա ծրագրով վերապատրաստման կրթական ծրագիր իրականացնելու արդյունքում:
Ծառայությունն առաջին փուլով գործարկվելու է Երևանում մինչև 2021 թվականի առաջին եռամսյակը, այնուհետև ամբողջ հանրապետությունում՝ մինչև 2022 թվականի առաջին եռամսյակը: Նոր պարեկային ծառայությունն ունենալու է նոր համազգեստ, լրիվ նոր հագեցվածություն զենքի հատուկ միջոցներով, տրանսպորտային միջոցներով, տեխնիկական սարքավորումներով:
Նոր պարեկային ծառայության գործարկմանը զուգահեռ, այս ծառայության արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով, ստեղծվելու է օպերատիվ կառավարման կենտրոն, որը զանգերի, ահազանգերի միասնական կառավարման գործառույթներից բացի, ապահովելու է նաև ոստիկանության արտաքին ուժերի կառավարման գործառույթներ՝ ապահովելով ստացված ահազանգերի արագ սպասարկումը, քաղաքացիներին պրոֆեսիոնալ աջակցության և խորհրդատվության տրամադրումը և այլն:
Հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի նիստում «Ոստիկանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և «Ոստիկանության ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարեու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է 111 «կողմ» ձայնով:

Замминистра юстиции представила изменения в законопроекте о создании патрульной службы
Национальное собрание для принятия во втором чтении и полностью обсудило законопроект о создании новой патрульной службы, в который внесено одно изменение.
Как сообщает Арменпресс, на заседании парламента пакет законопроектов О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О полиции” и внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О службе полиции” представила заместитель министра юстиции Армении Кристине Григорян.
“С внесенными после первого чтения поправками закон вступит в силу на следующий же день после его опубликования”, - сказала Григорян.
Законопроектом предлагается создание новой патрульной службы, которая заменит ныне действующую патрульную службу и дорожную полицию.
Патрульная служба будет существенно отличаться, и заменит действующие ныне две внешние службы полиции - патрульно-постовую службу и дорожную полицию. Комплектация патрульных служащих состоится исключительно по открытому конкурсу, в результате отбора и проведения 5-месячной образовательной программы переподготовки. Комплектация патрульных служащих состоится исключительно по открытому конкурсу, в результате отбора служащих и осуществления образовательной программы их переподготовки по 5-месячной программе.
В рамках первого тура служба будет задействована в Ереване до первого квартала 2021 года, затем по всей республике - до первого квартала 2022 года. Новая патрульная служба будет иметь новую форму, новое оснащение специальными средствами оружия, транспортными средствами и техническим оборудованием.
Параллельно с задействованием новой патрульной службы для обеспечения эффективности этой службы будет создан и Центр оперативного управления, который помимо функций единого управления вызовами, сигналами будет осуществлять также и функции управления внешними силами полиции, обеспечивая быстрое обслуживание полученных сигналов, профессиональную поддержку, консультацию граждан и т. д.
1 июня на заседании Национального собрания Армении пакет законопроектов О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О полиции” и О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О службе в Полиции” был принят в первом чтении 111 голосами “за”