ՀՀ և Արցախի ղեկավարները հարգանքի տուրք մատուցեցին Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարությունը և հոգևոր դասը հարգանքի տուրք մատուցեցին Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հանրապետության օրվան և 1918թ. մայիսյան հերոսամարտին նվիրված պաշտոնական միջոցառմանը մասնակցեցին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ-ն և Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
Պետական այրերը նախ ծաղկեպսակներ տեղադրեցին Սարդարապատի հուշահամալիրի մոտ, ապա հարգանքի տուրքի մատուցման արարողությունն ուղեկցվեց Տերունական աղոթքով:
Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված, այս տարի մայիսի 28-ին արգելվել է քաղաքացիների մուտքը Սարդարապատի հուշահամալիր:
Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայությունը մայիսի 28-ին տոնում են Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման և Սարդարապատի հերոսամարտում տոնած պատմական հաղթանակի 102-ամյակը՝ Հանրապետության տոնը:
1918-ի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում, Սարդարապատումտված կենաց-մահու ճակատամարտերում տարած հաղթանակով վերականգնվեց հայ ժողովրդի անկախությունը, որը կորցրած էր շուրջ 9 դար առաջ:
102 տարի առաջ այս օրը Երևանից ոչ հեռու, ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովուրդը կռիվ տվեց թշնամու դեմ` հանուն հայրենի երկրի վերջին թիզ հողի պահպանության, հանուն ազգի հարատևման: Սարդարապատի ճակատամարտը որոշիչ էր հայ ժողովրդի համար և ճակատագրական՝ Հայաստանի համար: Հայրենիքի պաշտպանության համար ոտքի էր կանգնել ամբողջ ժողովուրդը: Զինվորների հետ միասին կռվի դաշտում էին ամբողջ ընտանիքներ՝ ծերեր, երեխաներ, կանայք:
Սարդարապատում հաղթելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից: 1918թ. մայիսի 28-ին, Թիֆլիսում Անդրկովկասյան ժողովրդավարական դաշնային հանրապետության փլուզումից հետո, «Հայկական ազգայինխորհրդի» կողմից հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետությունը:

Leadership of Armenia, Artsakh honor memories of Sardarapat Battle heroes
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. The top leadership and clergymen of Armenia and Artsakh honored the memories of the heroes of Sardarapat Battle. ARMENPRESS reports President of Armenia Armen Sarkissian, Prime Minister Nikol Pashinyan, President of Artsakh Arayik Harutyunyan, Catholicos of All Armenians Karekin II and President of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan attended the official event dedicated to the Republic Day and the May Heroic Battles.
They laid a wreath at Sardarapat Monument and paid tribute with a Lord's Prayer.
Conditioned by the coronavirus pandemic the citizens of Armenia are not allowed to visit Sardarapat Monument this year.
On May 28 Armenians worldwide celebrate the 102th anniversary of establishment of the First Republic of Armenia and the historical victory in the battle of Sardarapat.
On May 28, 1918, with the victory in the battles of Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa, the Armenian people’s independence was restored which was lost over 9 centuries ago. 102 years ago, this day, the Armenian people, who survived the Genocide, entered into fight with the enemy not far from Yerevan for the sake of protecting the last inch of land of the Fatherland.
The battle of Sardarapat was decisive for the Armenian people. The entire people stood up for the defense of the Fatherland. Together with soldiers, families, elderly people, children, women were in the battlefield. Defeating the Turkish army in Sardarapat the Armenian forces managed to prevent the Turkish invasion in South Caucasus and save Armenia from total elimination.