ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը մեծ քայլ է որակում Գուրգեն Մարգարյանի գործով դատարանի վճիռը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը Բուդապեշտում ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից քնած ժամանակ կացնահարված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ վճռի կայացումը համարում է մեծ քայլ։
«Շատ կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ դատարանն արձանագրել է Ադրբեջանի կողմից Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածի՝ խտրականության արգելքի խախտումը։ Սա նշանակալի ձեռքբերում է։ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է նաև կոնցենցիայի 2-րդ հոդվածի ընթացակարգային խախտում․ Ադրբեջանը ոտնահարել է կյանքի իրավունքն ու չի ապահովել պատժի պատշաճ կրումն այն դեպքում, երբ հիմնավորվել է, որ ոճրագործությունը կատարվել է ազգային ատելության հիմքով»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Կիրակոսյանը։
Նա ափսոսանք հայտնեց, որ դատարանը չի ապահովել վերագրումը, որը կենթադրեր անձի կողմից կատարված ոճրի վերագրումը պետությանը․ Կիրակոսյանը կարծում է, որ փաստերը բավարար էին, որ ՄԻԵԴ-ն իր վճռում հստակ գնահատական տար այդ առումով։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մայիսի 26-ին վճիռ է հրապարակել Բուդապեշտում ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից քնած ժամանակ կացնահարված ՀՀ զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանի ընկերոջ՝ Հայկ Մակուչյանի և հարազատների ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի հայցերի առնչությամբ։ Դատարանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը տապալել է ազգային ատելության հիմքի վրա կատարված սպանության համար պատժի կրման ապահովումը՝ ներում շնորհելով, խրախուսելով ոճրագործին, որը չի տառապել որևէ հոգեկան հիվանդությամբ։ Այսպիսով՝ պետությունը խախտել է կյանքի իրավունքի դեմ ոտնձգության համար պատժի լիակատար ապահումը՝ հիմք ստեղծելով անպատժելիության համար։ Ադրբեջանը Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) խախտման հետ զուգահեռ խախտել է Կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելում)։
Դատական գործընթացի ժամանակ Սաֆարովը նշել էր, որ հանցագործությունը կատարել է՝ դրդված Հայաստանի և հայերի նկատմամբ ատելությամբ: Բուդապեշտի դատարանը նրան դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման՝ 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Այդուհանդերձ, 2012 թվականին Սաֆարովն արտահանձնվել էր Ադրբեջանին, որտեղ էլ նրան ներում էր շնորհվել:

Armenia's representative to ECHR salutes court’s judgement on Gurgen Margaryan’s case
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. Representativeof the Republic ofArmeniato theEuropean Courtof Human Rights Yeghishe Kirakosyan assesses the judgement of the ECHR on the case of axing to death the Armenian officer Gurgen Margaryan while sleeping by Azerbaijani Ramil Safarov in Budapest as a great move.
‘’It’s very important to emphasize that the court recorded the violation of Article 14 of the Conventionfor theProtection of Human Rights and Fundamental Freedoms - Prohibition of Discrimination by Azerbaijan. This is a significant achievement. The court also recorded violation of proceduralobligations for Article 2 of the Convention - Azerbaijan violated the right to life and failed to ensure the adequate punishment given the fact that it has been proved that the crime was committed on the basis of national hatred’’, Kirakosyan told ARMENPRESS.
He expressed regret that the court did not provide the attribution, which would presuppose the attribution of the crime committed by the person to the state. Kirakosyan thinks that there were enough evidences for the ECHR to give clear assessments.
The European Court of Human Rights has issued a judgement in the case of Makuchyan and Minasyan v. Azerbaijan and Hungary, concerning the presidential pardon of Azerbaijani convicted military officer Ramil Safarov who murdered Armenian officer Gurgen Margaryan in 2004 during a NATO training course in Hungary.
Margaryan was asleep in his room when Safarov attacked him with an axe.
Safarov admitted in court to having killed Margaryan because of his hatred towards Armenia and Armenians. He was sentenced to life in prison by the Hungarian court. However, in 2012 Hungary extradited him to Azerbaijan. He was released upon arrival, glorified on the state-level and pardoned by President Aliyev.
The ECHR found “that there had been no justification for the Azerbaijani authorities’ failure to enforce the punishment of R.S. and to in effect grant him impunity for a serious hate crime”.
The ECHR found that “Azerbaijan had clearly endorsed [Ramil Safarov’s] acts, not only by releasing him but also by promoting him, paying him salary arrears and granting him a flat upon his return.”
The court unanimously voted that there had been a procedural violation by Azerbaijan of Article 2 (Right to Life) of the Convention, by six votes to one, that there had been a violation by Azerbaijan of Article 14 (prohibition of discrimination) taken in conjunction with Article 2. The ECHR found that there were no facts to suggest that the Hungarian authorities could’ve been aware about Safarov’s future release.
The applicants had not expected financial compensation: in an earlier interview they said they seek justice and Azerbaijan’s condemnation. They only requested the court 15,143 pounds compensation for covering the expenses of lawyers. The court found that Azerbaijan must make the payment.