ՄԻԵԴ-ը Գուրգեն Մարգարյանի գործով արձանագրում է Ադրբեջանի հակահայկական խտրականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Բուդապեշտում ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից քնած ժամանակ կացնահարված ՀՀ զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանի գործով արձանագրում է Ադրբեջանի հակահայկական խտրականությունը և ատելությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 26-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի ընկերոջ՝ Հայկ Մակուչյանի և հարազատների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը՝ ընդգծելով, որ շուրջ 16 տարվա հետևողական պայքարից հետո կարողացել են վերկանգնել արդարությունը։
Նա նշեց, որ Մարգարյանի գործով կարողացել են հարցի հարթությունը փոխել և այնպես անել, որ պատասխատվություն կրի ոչ թե մասնավոր անձը, այլ պետությունը։
«Առաջին ձեռքբերումն այս վճռի կայացմամբ այն է, որ պատասխանատվության է կանչվել պետությունը և այս անպատժելիության համար պետությունն է հանձառու և հետագա բոլոր պահանջվող միջոցների հասցեատերը լինելու է ոչ թե մարդասպանը, այլ Ադրբեջանը։ Այս գործով ունենք մեզ գոհացնող վճիռ, որով արձանագրվել են Ադրբեջանի կողմից Գուրգեն Մարգարյանի և Հայկ Մակուչյանի իրավունքների խատումները»,- ասաց Սահակյանը։
Փաստաբանը նշեց, որ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է կյանքի իրավունքի խախտումը և հակահայկական խտրականությունը, որը իրականացնում է Ադրբեջանը հայերի նկատմամբ։ «Այս առումով պատմականորեն սա առաջին վճիռն է երբևիցե գոյություն ունեցող, որ միջազգային դատական ատյանն արձանագրում է ադրբեջանական պետության հակահայկական խտրականությունը և ատելությունը։ Այս վճռի իրավական հետևաքները պետք է լինեն նաև այն, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի ժամանակի ընթացքում հակահայկական խտրականության վերացումը։ Քանի որ վճիռը նաև արձանագրել է ներման արդյունքում կյանքի իրավունքի խախտում, սրան պետք է հաջորդեն այնպիսի միջոցառումներ, որոնք կապահովեն մարդասպանի կողմից վճռի փաստացի կրումը»,- ընդգծեց Սահակյանը։
Փաստաբանը ցավով նշեց, որ Հունգարիայի կողմից խախտումների փաստը ՄԻԵԴ-ը չի արձանագրել, սակայն Սահակյանը չի բացառում, որ այս հարցով կգնան մինչև վերջ և կդիմեն ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատ։
Փաստաբանի կարծիքով՝ այս գործը պետության համար շատ մեծ նշանակություն ունի։ «Ընտանիքի կորուստն անդառնալի է, և ընտանիքը նաև չի պահանջել նյութական փոխհատուցում, մեր պայքարը եղել և մնում է բարոյական և իրավական հարթության մեջ։ Կցանկանայի հատուկ շնորհակալություն հայտնել նաև Գուրգեն Մարգարյանի հարազատներին և Հայկ Մակուչյանին, ովքեր, իրենց վիշտը մի կողմ դնելով, ուժ են գտել և վստահել են մեզ այս գործընթացը, կանգնել են մեր կողքին, որպեսզի պետական նշանակության այս խնդիրը մենք կարողանանք կյանքի կոչել, և սա բացառապես հնարավոր է դարձել մասնավոր անձանց նախաձեռնությունների շնորհիվ»,- շեշտեց Սահակյանը։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վճիռ է հրապարակել Բուդապեշտում ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի կողմից քնած ժամանակ կացնահարված ՀՀ զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանի ընկերոջ՝ Հայկ Մակուչյանի և հարազատների ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի հայցերի առնչությամբ։ Դատարանն արձանագրել է, որ Ադրբեջանը տապալել է ազգային ատելության հիմքի վրա կատարված սպանության համար պատժի կրման ապահովումը՝ ներում շնորհելով, խրախուսելով ոճրագործին, որը չի տառապել որևէ հոգեկան հիվանդությամբ։ Այսպիսով՝ պետությունը խախտել է կյանքի իրավունքի դեմ ոտնձգության համար պատժի լիակատար ապահումը՝ հիմք ստեղծելով անպատժելիության համար։ Ադրբեջանը Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) խախտման հետ զուգահեռ խախտել է նաև Կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելում)։
Դատական գործընթացի ժամանակ Սաֆարովը նշել էր, որ հանցագործությունը կատարել է՝ դրդված Հայաստանի և հայերի նկատմամբ ատելությամբ: Բուդապեշտի դատարանը նրան դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման: Այդուհանդերձ, 2012 թվականին Սաֆարովն արտահանձնվել էր Ադրբեջանին, որտեղ էլ նրան ներում էր շնորհվել:

ЕСПЧ зафиксировал антиармянскую дискриминацию Азербайджана по делу Гургена Маргаряна
Европейский суд по правам человека зафиксировал антиармянскую дискриминацию и арменофобию по делу офицера Вооруженных сил Армении Гургена Маргаряна, которого убил топором азербайджанец Рамиль Сафаров в Будапеште. Как сообщает Арменпресс, об этом 26 мая на пресс-конференции сказала адвокат Сирануш Саакян, подчеркнув, что после 16 лет последовательной борьбы они смогли восстановить справедливость.
Она отметила, что в случае с Маргаряном они смогли изменить плоскость проблемы и сделать так, чтобы ответственность была не на частном лице, а на государстве.
«Первым достижением этого решения является то, что к ответственности привлечено государство и государство несет ответственность за эту безнаказанность, и адресатом всех дальнейших мер станет не убийца, а Азербайджан. У нас есть удовлетворительный вердикт по этому делу, согласно которому Азербайджан является виновным в нарушении прав Гургена Маргаряна и Айка Макучяна», - сказала Саакян.
Адвокат отметила, что ЕСПЧ зафиксировал нарушение права на жизнь и антиармянскую дискриминацию, которую осуществляет Азербайджан против армян. «В этом плане это первый в истории приговор, когда международный суд зафиксировал антиармянскую дискриминацию и арменофобию Азербайджана. Юридические последствия этого решения должны заключаться в том, что Азербайджан должен со временем обеспечить устранение антиармянской дискриминации. Поскольку в приговоре также зафиксировано нарушение права на жизнь в результате помилования, за этим должны последовать меры, которые обеспечат фактическое исполнение приговора, чтобы убийца понес наказание», - подчеркнула Саакян.
Адвокат с сожалением отметила, что факт нарушений со стороны Венгрии не был зафиксирован в ЕСПЧ, но Саакян не исключила, что они пойдут до конца в этом вопросе и обратятся в Большую палату ЕСПЧ.
По словам адвоката, этот случай очень важен для государства. «Потеря семьи необратима, и семья не требовала материальной компенсации, наша борьба была и остается в морально-правовой сфере. Я хотела бы выразить особую благодарность родственникам Гургена Маргаряна и Айку Макучяну, которые доверили нам этот процесс, поддержали нас, чтобы мы могли реализовать этот вопрос государственного значения, и это стало возможным исключительно благодаря инициативам частных лиц», - подчеркнула Саакян.
Напомним, что Европейский суд по правам человека огласил решение по искам Айка Макучяна, друга Гургена Маргаряна, зарубленного топором в спящем состоянии азербайджанцем Рамилем Сафаровым в Будапеште, и родственников Гургена Маргаряна против Азербайджана и Венгрии.
В 2004 году Гурген Маргарян находился в столице Венгрии Будапеште для участия в учебной программе НАТО “Партнерство во имя мира”. Во время судебного процесса Сафаров отметил, что он совершил преступление, мотивированное ненавистью к Армении и армянам. Суд Будапешта приговорил его к пожизненному заключению. Тем не менее, в 2012 году Сафаров был экстрадирован в Азербайджан, где и был помилован.
Суд констатировал, что Азербайджан не обеспечил наказание за убийство на почве национальной ненависти, помиловав преступника, который не страдал никаким психическим заболеванием. Таким образом, государство нарушило полное наказание за посягательство на право на жизнь, создав основу для безнаказанности. Азербайджан параллельно с нарушением статьи 2 Конвенции о защите прав человека и основных свобод (право на жизнь) нарушил статью 14 Конвенции (запрет дискриминации).
ЕСПЧ констатировал также, что нет ни одного подтверждающего факта, что власти Венгрии могли бы знать о дальнейшем оправдании Сафарова. Податели исков не ждали финансовой компенсации: несколько дней назад в интервью они отметили, что главное - восстановление справедливости и осуждение Азербайджана. Они указали в иске компенсацию в размере 15 тыс 143 фунтов стерлингов (около 18 000 долларов) за 45-часовую работу двух адвокатов, проживающих в Лондоне. Именно столько суд обязал Азербайджану заплатить.