Դիմակի գները չկարգավորելու դեպքում երկրում սոցիալական լարվածություն կսկսվի. Նաիրա Զոհրաբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը վստահ է՝ կորոնավիրուսային իրավիճակում դիմակ ներմուծող կամ արտադրող ընկերությունները գերշահույթով են աշխատում, նա պատկան մարմինների ուշադրությունն է հրավիրում խնդրի վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Զոհրաբյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում «ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2019 թվականի գործունեության հաշվետվությունը» խորագրով խորհրդարանական լսումներում:
Զոհրաբյանը նկատեց՝ ամենահեշտ բանն է ասել, թե որևէ հարց որևէ կառույցի մանդատի մեջ չի մտնում, իրավասության շրջանակում չէ և փորձել այդ ձևով ձերբազատվել կարևորագույն, լրջագույն խնդիրներից: Դիմելով տնտեսական մրցակցութան պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ղեկավարին՝ նա ասաց. «Եկեք ընդլայնենք ձեր մանդատը, որպեսզի դուք կարողանաք օրենքով «ականջից բռնել» այն տնտեսավարողներին, որոնք փորձում են այս ֆորսմաժորային իրավիճակում ստանալ մուլտիպլիկատիվ էֆկետով անբարո գերշահույթեր»:
Նրա կարծիքով՝ այն ժամանակ, երբ մոնոպոլիստները դեղատներին մատակարարում էին դիմակներ, և դիմակները վաճառվում էին 20-30 դրամով, նրանք վստահաբար որևէ մեկին լավություն չէին անում: «Նրանք կրկին ունեին իրենց գերշահույթները, իսկ հիմա ունեն հարյուրապատիկ ավել գերշահույթենր: Եվ փետրվարից սկսած դուք ժամանակ ունեիք նրանցից պահանջելու հաշվետվություն, նաև պատասխանատվություն՝ այս անոմալ գերշահույթների համար»,- ասաց Զոհրաբյանը՝ դիմելով ՏՄՊՊՀ նախագահ Գ. Գևորգյանին:
Պատգամավորը նաև որակի համեմատություն է արել: Նախկինում 20-30 դրամով վաճառվող դիմակները , ըստ Զոհրաբյանի, շատ ավելի որակյալ էին, քան հիմա վաճառվողները: Զոհրաբյանի կարծիքով՝ դրանք շատ անորակ են, և ինքը նույնիսկ դրանց վտանգազերծիչ ֆունկցիային չի հավատում:
Զոհրաբյանին անգամ 150 դրամով դիմակ չի հանդիպել: Երեկ կենտրոնի դեղատներից մեկից գնել է 220 դրամով: «Սա ուղղակի անթույլատրելի է: Մենք պետք է հասկանանք, որ այս տրամաբանությամբ յուրաքանչյուր ընտանիք նվազագույնը ամսական 60 հազար դրամ պետք է ծախսի դիմակ գնելու համար: Կամ էլ գրպանից պետք է հանի ճմրթած, կեղտոտ դիմակը, որն ուղղակի վիրուսի բուն է: Կարգավորեք այս ոլորտը, այլապես սա սոցիալական լուրջ լարվածություն է բերելու՝ հաշվի առնելով նաև առողջապահության նախարարի վերջին հայտարարությունը, որ առնվազն 2 տարի դեռ պետք է դիմակներ կրենք: Դե հաշվեք, թե դա ընտանիքի բյուջեի վրա ինչքան գումար է լինելու»,-ասաց պատգամավորը:
Զոհրաբյանն անգամ ականատես է եղել, թե ինչպես են նույն դիմակը երկու հոգով դնում ու հերթականությամբ մտնում դեղատուն: Նրա կարծիքով՝ գոնե սոցիալապես անապահով ընտանիքները պետք է անվճար դիմակ ստանան:
Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված՝ հանրային բաց վայրերում դիմակների առկայությունը, իսկ հանրային փակ վայրերում կրելը պարտադիր է: Հայաստանում պաշտպանիչ դիմակների գները հասնում են մինչև 220-250 դրամի:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Opposition lawmaker Naira Zohrabyan from Prosperous Armenia (BHK) party has called on authorities to tackle the price problem of face masks.
She said in parliament that most likely importing or producing companies have made over-profits from the coronavirus situation.
Addressing the Chairman of the State Commission for Protection of Economic Competition Gegham Gevorgyan, she suggested expanding his mandate so the commission will have the legal levers to tackle businesses who are trying to exploit the situation.
She argues that in the past when monopolies were suppling pharmacies with face masks which were being sold for 20 or 30 drams per piece, they weren’t doing it out of good faith either. “They again had their mega profits, but now they have a hundred times more of this mega profit. And you had since February to hold them to account for these anomaly profits,” Zohrabyan told Gevorgyan.
Zohrabyan even questioned the quality of the face masks currently available in pharmacies. She said the ones before the outbreak were better.
She said she personally bought a face mask from a Yerevan downtown pharmacy for 220 drams. “This is simply inadmissible. We must realize that every family will have to spend 60,000 drams per months to buy face masks in this logic. Or they will have to re-use the already contaminated face masks they are keeping in their pockets. Regulate this sector, otherwise this will lead to a serious social tension, also given the healthcare minister’s latest statement that we should wear face masks for at least 2 years,” she said.
Zohrabyan says she has personally seen how two people were wearing the same masks taking turns outside a pharmacy. She said that at least the socially vulnerable families must get free face masks .