Մոտ 2 շաբաթից կորոնավիրուսը կախտորոշվի հայկական արտադրության թեստերով. նախատիպերը փորձարկվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվս երկու շաբաթ, և բարեհաջող արդյունքի դեպքում Հայաստանում նոր տիպի կորոնավիրուսի ախտորոշումը կարվի տեղական արտադրության թեստերով: Գիտությունների ազգային ակադեմիայիմոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտն արդեն արտադրել է թեստերի մի քանի նախատիպեր, որոնք դեռ փորձարկում են անցնում:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն, կենսաբանական գիտությունների թեկնածու Արսեն Առաքելյանը:
«Մենք սկսել ենք թեստերի լաբորատոր փորձարկումները՝ մինչև արտադրությունը սկսելը: Մի քանի նախատիպեր ենք պատրաստել արդեն, որոնք այս պահին փորձարկում ենք՝ դրական և բացասական ստուգիչների հետ: Այս պահին փորձարկում ենք թեստի մեջ պարունակվող դրական նմուշով, դա հատուկ պատրաստված նյութ է ՝ հասկանալու թեստը աշխատում է ճի՞շտ, թե՞ սխալ: Երևի մի օրից կսկսենք փորձարկել հիվանդների նմուշներով, որպեսզի ստուգենք թեստերի ճշտությունը: Բայց դա կրկին լինելու է ոչ թե թեստավորում, այլ փորձարկում՝ թեստի աշխատանքի ճշտությունը ստուգելու համար»,-ասաց Առաքելյանը:
Մայիսի 22-ից կամ 23-ից հայ մասնագետները ՊՇՌ մեթոդով ախտորոշող թեստերը փորձարկելու են պացինետների այն նմուշներով, որոնք արդեն իսկ կլինիկական լաբորատոր պայմաններում թեստավորվել են, և դրանց արդյունքը հայտնի է: Դա կարվի մի քանի էտապով, հետո արդեն թեստերի՝ ևս մի խումբ նախատիպեր կպատրաստեն և կտան անկախ փորձարկման: Փորձարկումների ավարտից հետո ինստիտուտը կանցնի բուն արտադրական գործընթացին:
Նախնական պլանով, եթե ամեն ինչ բարեհաջող ավարտվի, ապա 2 շաբաթից հայկական արտադրության թեստերով կարվեն թեստավորումները: Հայ մասնագետները կարտադրեն օրական 1000-3000 թեստ: Առկա հումքը կբավարարի 100 հազար թեստի պատրաստման համար: Աշխատանքն արվում է հիմնականում ձեռքով: «Մենք աշխատում ենք մոտ 10-15 հոգով: Եթե ոլորտի մասնագետ ես, աշխատանքն այնքան էլ դժվար չէ: Բայց պարզապես ժամանակատար է: Մենք մոդելավորում ենք ամբողջ թեստավորման ընթացքը»,-ասաց տնօրենը:
ՀՀ կառավարությունը Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտին 550 հազար դոլարի չափով հատկացում էր կատարել, որպեսզի Հայաստանում կազամակերպվի կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերի արտադրություն: Ապրիլի 16-ին հայտնի էր դարձել, որ Չինաստանից Հայաստան են ներկրվել 100 հազար թեստերի ռեագենտներ, որոնք հանձնվելու են ինստիտուտին: Օրեր առաջ հասել է նաև հումքի երկրորդ խմբաքանակը: Մինչև այժմ Հայաստանը կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերը ներկրել է:

Через 2 недели коронавирус будет диагностироваться тестами отечественного производства
Еще две недели, и в случае удачного результата в Армении диагностика нового типа коронавируса будет проводиться тестами отечественного производства. Институт молекулярной биологии Национальной академии наук уже выпустил несколько образцов тестов, которые еще проходят испытания. Об этом в беседе с Арменпресс сказал директор Института молекулярной биологии НАН Армении, кандидат биологических наук Арсен Аракелян.
“Лабораторные испытания тестов мы начали до начала производства. Мы подготовили несколько образцов, которые на данный момент тестируем вместе с положительными и отрицательными тестерами. На данный момент мы тестируем положительный образец, содержащийся в тесте, это специально подготовленный материал, чтобы понять, работает ли тест правильно. Наверное, через день мы начнем тестировать образцы с тестами пациентов, чтобы проверить их точность. Но это, опять таки, будет не тестирование, а испытание для проверки правильности работы теста”, - сказал Аракелян.
С 22-го или 23-го мая армянские специалисты будут тестировать тесты по методу ПЦР с теми тестами пациентов, которые уже были протестированы в клинических лабораторных условиях, и их результаты известны. Это будет сделано в несколько этапов, а потом будет изготовлена еще одна группа тестов для независимого тестирования. После завершения испытаний институт приступит к самому производственному процессу.
По предварительному плану, если все будет успешно завершено, то через 2 недели тестирование будет проводиться тестами армянского производства. Армянские специалисты будут производить по 1000 - 3000 тестов в день. Имеющееся сырье хватит на подготовку 100 000 тестов. Работа выполняется в основном вручную, нас около 10 - 15 человек. Если ты профессионал, то работа не так уж и сложна. Мы моделируем весь процесс тестирования”, - рассказал директор института.
Правительство Армении выделило Институту молекулярной биологии $ 550 тысяч, для того чтобы в Армении было организовано производство диагностических тестов на коронавирус. 16 апреля стало известно, что из Китая в Армению доставлеы реагенты для 100 000 тестов, которые были переданы институту. Диагностические тесты на коронавирус Армения пока импортирует.