COVID-19-ի հետազոտությունները կիրականացվեն միայն նախարարության կողմից հաստատված լաբորատորիաներում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարությունն ահազանգում է, որ ներկայումս գրանցվում են դեպքեր, երբ լաբորատորիաների կողմից իրականացվում են կորոնավիրուսային հիվանդության վճարովի հետազոտություններ` ՊՇՌ կամ արագ թեստերի միջոցով, և նկարագրված իրավիճակում վճարովի հիմունքներով կորոնավիրուսային հիվանդության հարուցչի նկատմամբ թեստավորման իրականացումն անթույլատրելի է և վտանգավոր, քանի որ նշյալ աշխատանքների նկատմամբ լիարժեք վերահսկողություն իրականացնել հնարավոր չէ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Լաբորատորիաների կողմից կարող են գնվել և կիրառվել տարբեր զգայունություն և մասնահատկություն (սպեցիֆիկություն) ունեցող թեստ-հավաքածուներ՝ կասկածի տակ դնելով ստացված արդյունքների հավաստիությունը, բուժման ճիշտ մարտավարության ընտրությունը և արդյունավետությունը, ինչպես նաև անորոշություն առաջացնելով վարակի վերահսկմանն ուղղված հետագա միջոցառումների կազմակերպման և իրականացման հարցում:
Բացի այդ, վճարովի թեստավորման իրականացման թույլատրելիության դեպքում այն կարող են սկսել իրականացնել տարբեր լաբորատորիաներ` առանց կենսանվտանգության ապահովման գործընթացի գնահատման, կենսանվտանգության համակարգի առանցքային պահանջների պահպանման, լաբորատորիաներում վարակի հսկողության իրականացման, գործընթացների պատշաճ հոսքայնության ապահովման, ինչպես նաև հնարավոր է հետազոտվողների անձնական տվյալների անհարկի տարածում՝ տեղեկատվական անվտանգության պահանջների ոչ պատշաճ պահպանման դեպքում: Նման գործունեությունն անթույլատրելի է նախ աշխատակիցների և այցելուների շրջանում վարակի տարածման, և ապա հետազոտության հավաստի արդյունքներ ստանալու նկատառումներից ելնելով:
Երբեմն անհնար է լինում հավաքագրել տեղեկատվություն թեստավորման դրական արդյունք ունեցած անձանց վերաբերյալ՝ նրանց հետագա բուժումը կազմակերպելու և համաճարակաբանական միջոցառումներ իրականացնելու համար, որը նվազեցնում է համաճարակի կառավարելիությունը:
Հաշվի առնելով հետազոտությունների իրականացման կենտրոնացման անհրաժեշտությունը` առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ստորագրել է ցուցում, ըստ որի՝ հետազոտություններ կարող են իրականացվել միայն նախարարության կողմից հաստատված լաբորատորիաներում՝ բժշկական ցուցումով, անվճար հիմունքներով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Тестирование на COVID-19 будут осуществлять только утвержденные Минздравом лаборатории
Министерство здравоохранения Республики Армения предупреждает, что в настоящее время бывают случаи, когда лаборатории проводят платные исследования коронавируса с помощью ПЦР (полимеразная цепная реакция) или рапид-тестов. В описанной ситуации тестирование патогена коронавируса на платной основе недопустимо и опасно, поскольку невозможно полностью контролировать эти действия.
Об этом Арменпресс сообщили в министерстве здравоохранения РА.
«Лаборатории могут приобретать, использовать наборы тестов различной чувствительности и специфичности, ставя под сомнение достоверность результатов, выбор правильной тактики лечения и его эффективность, а также вносить неопределенность в организацию и реализацию будущих мер по борьбе с инфекцией».
Кроме того, при разрешении на лицензированное тестирование, оно может быть проведено в разных лабораториях без обеспечения процесса биобезопасности, удовлетворения ключевых требований системы биобезопасности, обеспечения надлежащего потока процессов, также возможно недопустимое распространение персональных данных - в случае несоблюдения надлежащих требований. Такие действия недопустимы, в первую очередь из-за распространения инфекции среди персонала и посетителей, а также для достоверных результатов обследования.
Иногда невозможно собрать информацию о людях, у которых был положительный результат теста, чтобы организовать их дальнейшее лечение и провести противоэпидемиологические меры, что снижает управляемость эпидемии.
Принимая во внимание необходимость сосредоточить внимание на проведении исследований, министр здравоохранения Арсен Торосян подписал распоряжение, согласно которому исследования могут проводиться только в лабораториях, утвержденных министерством - по медицинским показаниям, бесплатно», - говорится в сообщении.