ՀՀ ՊՆ-ն հորդորում է արտերկրում գտնվող զորակոչի ենթակա անձանց կապ հաստատել ՀՀ դեսպանատների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանում է, թե ինչ պետք է անեն արտերկրում գտնվող ՀՀ զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացիները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«ՀՀ զինված ուժերում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա այն քաղաքացիները, ովքեր համավարակի պատճառով կիրառված սահմանափակումների և օդային հաղորդակցության բացակայության պատճառով չեն կարողացել ժամանակին վերադառնալ հայրենիք՝ իրենց հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու նպատակով, անհրաժեշտ է, որպեսզի իրենց տվյալներն ուղարկեն [email protected] էլ-փոստի հասցեին՝ հետագա իրավական գործընթացները կանոնակարգելու և, ըստ հնարավորության, նրանց տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետություն կազմակերպելու համար: ՀՀ դեսպանությանն ուղղված նամակում անհրաժեշտ է նշել քաղաքացու անունը, ազգանունը, հայրանունը, անձնագրի սերիան և համարը, ծննդյան ամսաթիվը, հաշվառման վայրի զինկոմիսարիատի անվանումը կամ ՀՀ-ում հաշվառման հասցեն, տվյալ երկրում գտնվելու վայրն ու բջջային հեռախոսահամարը, էլեկտրոնային փոստի հասցեն, Viber, WhatsApp։ Առաջին իսկ հնարավորության դեպքում տվյալ երկրի դեսպանությունը կապ կհաստատի գրանցված քաղաքացիների հետ և կտեղեկացնի Հայաստան վերադառնալու հնարավոր տարբերակների մասին»,- գրել է Ստեփանյանը։
Նա նշել է, որ անձնագրի ժամկետը լրացած լինելու դեպքում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվելու նպատակով հայրենիք վերադարձող քաղաքացիներին ՀՀ վերադարձի վկայականը տրամադրվում է անվճար: Ստեփանյանը տեղեկացրել է նաև, որ այս պահին հաշվառվել են զորակոչի ենթակա տասնյակ քաղաքացիներ, որոնց տվյալներն ուղարկվել են ՀՀ զինվորական կոմիսարիատ ճշգրտումներ կատարելու նպատակով։
«Արտերկրում բնակվող զորակոչի ենթակա քաղաքացիներին հորդորում ենք կապ հաստատել արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների հետ ՀՀ վերադարձը կազմակերպելու և օրենքով սահմանված պարտականությունները կատարելու նպատակով»,- նշել է Շուշան Ստեփանյանը։
ՀՀ ՊՆ և ԱԳՆ համագործակցության արդյունքում արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների միջոցով ապահովվել և շարունակում է ապահովվել արտերկրում բնակվող զորակոչի ենթակա քաղաքացիների իրազեկման գործընթացը։ Այս ընթացքում Պաշտպանության նախարարությունը արտերկրում բնակվող զորակոչի ենթակա քաղաքացիներից և նրանց ծնողներից ստացել է տասնյակ զանգեր, որոնք ուղղորդվել են ըստ կարգի։

МО Армении призывает находящихся за рубежом лиц связаться с посольствами Армении
Министерство обороны Армении пояснило, что должны делать граждане, подлежащие призыву на обязательную военную службу в Вооруженные силы Армении, находящиеся за рубежом.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян.
“Граждане, подлежащие призыву на обязательную военную службу в Вооруженные силы Республики Армения, которые из-за ограничений, примененных в связи с пандемией, и отсутствия воздушного сообщения не смогли вовремя вернуться на родину, чтобы явиться в военный комиссариат по месту их учета, письмом, направленном в посольство Армении, на адрес электронной почты - @mfa.am, должны отправить свои данные.
Необходимо указать имя, фамилию, отчество гражданина, серия и номер паспорта, дата рождения, название военкомата по месту учета или адрес учета в Армении, место нахождения и номер мобильного телефона в данной стране, Viber, WhatsApp. При первой же возможности посольство данной страны установит связь с зарегистрированными гражданами и проинформирует о возможных вариантах возвращения в Армению”, - написала Степанян.
Она отметила, что в случае истечения срока паспорта гражданам, возвращающимся на родину с целью призыва на обязательную военную службу, свидетельство для возвращения в Армению предоставляется бесплатно. Степанян также сообщила, что на данный момент зарегистрированы десятки подлежащих призыву граждан, данные которых отправлены в военный комиссариат Армении с целью внесения уточнений.
“Призывников, проживающих за рубежом, призываем связаться с дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Армении за рубежом с целью организации их возвращения в Армению и выполнения установленных законом обязанностей”, - отметила Шушан Степанян.
В результате сотрудничества МО Республики Армения и МИД Республики Армения посредством дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Армения за рубежом был обеспечен и продолжается процесс информирования граждан, проживающих за рубежом. За это время Министерство обороны получило десятки звонков от граждан, проживающих за рубежом, и от их родителей.