Կորոնավիրուսով վարակված անձանցից 66-ի վիճակը ծանր է, 33-ինը՝ ծայրահեղ ծանր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակված անձանցից 66-ի վիճակը ծանր է, 33-ինը՝ ծայրահեղ ծանր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը:
«Ներկայում բուժման մեջ է գտնվում 2 218պացիենտ՝ հիվանդանոցներում և հատուկ վայրերում: Հիվանդների շրջանում ունենք 660 հոգի, որոնք ներկա պահին թոքաբորբ են տանում: 66 հոգի ծանր են, 33-ը՝ ծայրահեղ ծանր: 6 հոգի միացված է արհեստական շնչառության սարքին»,-ասաց Նանուշյանը:
Նա հիշեցրեց, որ մայիսի 11-ի դրությամբ հաստատված նոր դեպքերի թիվը 142 է: «Կարող եք նկատել, որ վերջին օրերի ընթացքում թիվը գրեթե այդ մակարդակի վրա է, սակայն, եթե համեմատենք ավելացող օրական աճի տեմպը, ապա այն դեռևս 5 տոկոսի շրջանակում է»,-նշեց փոխնախարարը:
Փոխնախարարը վստահեցրեց՝ Առողջապահության նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքներն ավելի մեծ տեմպերով են շարունակվելու՝ կապված նաև նրա հետ, որ նոր հայտնաբերված դեպքերն օրեցօր ավելանում են:
Կառավարությունը մայիսի 14-ի նիստում որոշում է կայացրել երկարաձգել ՀՀ-ում2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև մայիսի 14-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի մայիսի 14-ից՝ ժամը 17:00-ից երկարացնել ևս 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի հունիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ ժամկետով:

66 пациентов с коронавирусом находятся в тяжелом состоянии, 33 - в крайне тяжелом
В Армении 66 пациентов с коронавирусом находятся в тяжелом состоянии, 33 - в крайне тяжелом. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказала замминистра здравоохранения Армении Лена Нанушян.
“В настоящее время лечение в больницах и в специальных местах получают 2 218 пациентов.
660 пациентов переносят пневмонию, 6 человек подключены к аппаратам искусственной вентиляции легких”, - сказала Нанушян.
Она напомнила, что по положению на 11 мая зарегистрировано 142 новых случаев. “Можно заметить, что в течение последних дней это число почти на одинаковом уровне, однако, если сравнить увеличивающийся ежедневный темп роста, то он все еще находится в пределах 5%”, - отметила замминистра.
Замминистра заверила, что работы, осуществляемые Министерством здравоохранения, будут продолжаться еще большими темпами, в связи с тем, что вновь обнаруженные случаи с каждым днем увеличиваются.
Правительство Армении на заседании 14 мая приняло решение продлить срок чрезвычайного положения, объявленного 16 марта 2020 года и продленного до 14 мая 2020 года. С 17:00 часов 14 мая он продлен еще на 30 дней, до 17:00 часов 13 июня 2020 года включительно.