ՔԿՀ-ներում կորոնավիրուսով հիվանդ դատապարտյալ կամ կալանավորված անձ չկա, վարակվել է 11 աշխատակից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում մայիսի 11-ի դրությամբ կալանավորված անձանց և դատապարտյալների մոտ COVID-19 չի ախտորոշվել։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության հանրային կապերի բաժնի պետ, արդարադատության փոխգնդապետ Նոնա Նավիկյանը հայտնեց, որ քրեակատարողական ծառայողներից 11-ի մոտ ախտորոշվել է նոր տիպի կորոնավիրուս։
«COVID-19-ով վարակված 11 ՔԿ ծառայողից 7-ն արդեն ապաքինվել է։ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներ նոր տիպի կորոնավիրուսային հիվանդության ներթափանցումը կանխելու նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարության, Քրեակատարողական ծառայության և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից ձեռնարկվել ու շարունակաբար իրականացվում են անազատության մեջ պահվող անձանց և ՔԿ ծառայության համակարգի աշխատակիցների կյանքի ու առողջության պահպանմանն ուղղված կանխարգելիչ և պաշտպանիչ միջոցառումներ»,- նշեց Նավիկյանը։
Նրա խոսքով՝ ազատությունից զրկված անձանց շրջանում պարբերաբար անցկացվում են անհրաժեշտ բուժզննման, այդ թվում՝ ջերմաչափման աշխատանքներ։ Նավիկյանը տեղեկացրեց, որ առողջության հետ կապված գանգատներ ներկայացնող դատապարտյալները և կալանավորված անձինք անհապաղ ենթարկվում են առավել խորացված ստուգման և ախտորոշիչ հետազոտման։ Ջերմաչափման են ենթարկվում նաև քրեակատարողական ծառայողները։
«Անազատության մեջ պահվող անձանց, ինչպես նաև հիմնարկների ծառայողների և աշխատակիցների շրջանում պարբերական բնույթ են կրում նաև նոր տեսակի կորոնավիրուսային հիվանդության ախտանիշների, ինչպես նաև չվարակվելու համար անհրաժեշտ սանիտարահիգիենիկ միջոցառումների մասին իրազեկման աշխատանքները։ ՀՀ արդարադատության նախարարությունն իր հերթին, Առողջապահության նախարարության հետ համատեղ, շարունակաբար իրականացնում է կանխարգելիչ միջոցառումներ՝ բացառելու համար վարակի ներթափանցումը հիմնարկներ։ ՔԿՀ-ների բնակելի գոտիներում և վարչական մասնաշենքերում իրականացվում է ախտահանիչ նյութով սանիտարահիգիենիկ մշակում։ Ազատությունից զրկված անձանց տեղաշարժի դեպքում նրանց և նրանց ուղեկցող անձնակազմին տրամադրվում են դիմակներ և ձեռնոցներ»,- ասաց Նոնա Նավիկյանը։
«Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Կամո Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ ՔԿՀ-ներում պահվող ազատազրկված անձանց թեստավորման գործընթացն իրականացվում է այնպես, ինչպես ազատության մեջ գտնվողների շրջանում։
«Քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող կալանավորված անձանց և դատապարտյալների շրջանում առ այսօր կատարվել է COVID-19 հայտնաբերման ՊՇՌ 13 հետազոտություն»,- նշեց Մանուկյանը և հավելեց, որ կատարված հետազոտությունների արդյունքում դրական պատասխաններ չեն արձանագրվել։
Հայաստանի կառավարությունն ապրիլի 14-ին կայացած արտահերթ նիստում ընդունեց hանրապետությունում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի ապրիլի 14-ից ժամը 17:00-ից` 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի մայիսի 14-ը ժամը 17:00-ն երկարաձգելու որոշում։ Երկրում մայիսի 4-ից չեն գործում խիստ սահմանափակումներ։ Պարետի որոշմամբ, սակայն, դեռ գործում է հանրային տրանսպորտի արգելքը, կաշխատեն միայն տաքսիները։

В УИУ нет больных коронавирусом осужденных или арестованных лиц, заразились 11 сотрудников
По положению на 11 мая у арестованных и осужденных лиц в уголовно-исполнительных учреждениях Армении COVID-19 не диагностирован.
В ответ на запрос «Арменпресс» начальник отдела по связям с общественностью уголовно-исполнительной службы МЮ Армении, подполковник юстиции Нона Навикян сообщила, что у 11 служащих уголовно-исполнительных учреждений был диагностирован коронавирус нового типа.
“7 из 11 человек, зараженных COVID-19, уже выздоровели. С целью предотвращения проникновения коронавирусного заболевания нового типа в уголовно-исполнительные учреждения МЮ Армении со стороны Министерства юстиции, уголовно-исполнительной службы и ГНКО “Центр уголовно-исполнительной медицины” проводятся профилактические и защитные мероприятия, направленные на сохранение жизни и здоровья лиц, содержащихся в неволе, и сотрудников системы”, - отметила Навикян.
По ее словам, среди лиц, лишенных свободы, периодически проводятся необходимые медобследования, в том числе термометрия. Навикян сообщила, что осужденные и арестованные лица, имеющие жалобы, связанные со здоровьем, незамедлительно подвергаются более глубокому осмотру и диагностическому обследованию. Термометрии подвергаются также уголовно-исполнительные служащие.
“Среди лиц, содержащихся в неволе, а также служащих и сотрудников учреждений периодически проводятся работы по информированию о симптомах коронавирусной болезни, а также о санитарно-гигиенических мероприятиях, необходимых для профилактики. Министерство юстиции Армении, в свою очередь, совместно с Минздравом, последовательно проводит профилактические мероприятия, чтобы исключить проникновение инфекции в учреждения. В жилых зонах и административных корпусах УИУ проводится санитарно-гигиеническая обработка с дезинфицирующими средствами. При передвижениях лиц, лишенных свободы, им и их сопровождающему персоналу предоставляются маски и перчатки”, - сказала Нона Навикян.
Исполняющий обязанности директора ГНКО “Центр уголовно-исполнительной медицины” Камо Манукян сообщил, что процесс тестирования содержащихся в УИУ лиц, лишенных свободы, осуществляется так же, как и лиц, находящихся на свободе.
“Среди арестованных лиц и осужденных, находящихся в уголовно-исполнительных учреждениях, проведено 13 исследований по обнаружению COVID-19”, - отметил Манукян и добавил, что в результате проведенных исследований положительных ответов не было зафиксировано.
Срок объявленного чрезвычайного положения в связи с ситуацией с эпидемией коронавируса в Армении истекает 14 мая. Правительство Армении на внеочередном заседании 13 апреля приняло решение о продлении срока чрезвычайного положения, объявленного 16 марта 2020 года, еще на 30 дней, с 17:00 14 апреля 2020 года до 17:00 14 мая 2020 года. В стране с 4 мая сняты многие ограничения. Согласно решению коменданта все еще действует запрет на общественный транспорт, будут работать только такси.