Արդարադատության նախարարությունը պարզաբանել է Լանզարոտի կոնվենցիայի որոշ դրույթներ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը պարզաբանում է ներկայացրել արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանի հայտարարության վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է արդարադատության նախարարության պարզաբանումը․
«Սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածով սահմանվում են երեխայի նկատմամբ սեռական բնույթի բռնության հետ կապված հանցագործությունները:
Մասնավորապես, այս հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետը նախատեսում է, որ յուրաքանչյուր Կողմ քրեականացնում է դիտավորությամբ կատարված այն երեխայի հետ սեքսուալ բնույթի գործողությունների մեջ ներգրավվելը, որը, ազգային իրավունքի համապատասխան դրույթների համաձայն, չի հասել սեքսուալ բնույթի գործողությունների համար օրենքով սահմանված տարիքին։
Կարևոր է արձանագրել, որ վերը նշված 1-ին պարբերության նպատակներով յուրաքանչյուր պետություն ինքն է որոշում այն տարիքը, որից ցածր տարիքի դեպքում արգելվում է երեխայի հետ սեքսուալ բնույթի գործողություններում ներգրավվելը՝ անկախ փոխադարձ համաձայնության առկայությանը:
Թեև 18-րդ հոդվածի 3-րդ մասում նշված է, որ «ա» կետի դրույթները նախատեսված չեն անչափահասների միջև փոխադարձ համաձայնությամբ սեքսուալ բնույթի գործողությունները քրեականացնելու համար, սակայն նշենք, որ ըստ Կոնվենցիայի՝ յուրաքանչյուր պետության ներպետական իրավունքով է որոշվում, թե որն է օրենքով սահմանված այն տարիքը՝ այդպիսի գործողություններով զբաղվելու համար։
Այնուհետ, Կոնվենցիայի բացատրական զեկույցի 129-րդ կետում նշվում է, որ Կոնվենցիան նպատակ չունի քրեական պատասխանատվություն սահմանելու անչափահասների միջև փոխհամաձայնեցված սեռական բնույթի գործողությունների համար, եթե նույնիսկ նրանք չեն հասել ներպետական իրավունքով սեռական բնույթի գործողությունների համար սահմանված տարիքին: Ընդ որում, պետությունների հայեցողությանն է թողնված որոշելու, թե ազգային օրենսդրության համաձայն ո՞ր տարիքի երեխան է համարվում «անչափահաս»
Ամփոփելով, պետք է ասել, որ Կոնվենցիան միացող որևէ պետության չի սահմանափակում որոշելու այն նվազագույն տարիքը, որից ցածրի դեպքում, անգամ փոխհամաձայնությամբ, անձանց միջև սեռական բնույթի գործողությունները կունենան քրեաիրավական բնույթ։
Ինչ վերաբերում է նկարագրված դեպքին (18 տարին չլրացած անձի կողմից 12 տարեկան անձի հետ փոխադարձ համաձայնությամբ սեռական հարաբերություններ ունենալու հանցակազմը «հեռանկարային» փոփոխությունների արդյունքում վերացնելուն), ապա հարկ է նշել, որ որ 16 տարին չլրացած անձի հետ սեռական հարաբերություններ կամ սեքսուալ բնույթի այլ գործողություններ կատարելը նախատեսված է 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 141-րդ հոդվածով։ Սույն հոդվածը երբևէ այնպիսի փոփոխությունների չի ենթարկվել, որոնք կհանգեցնեին քննարկվող արարքը կատարելու համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու տարիքի՝ 18 տարեկանի փոփոխման։
Պարոն Դանիելյանը, թերևս, նկատի է ունեցել 1961 թվականի ՀԽՍՀ քրեական օրենսգրքի 114-րդ հոդվածը, ըստ որի, ազատազրկում էր նախատեսված տասնվեց տարեկան չդարձած կամ արբունքի չհասած անձի հետ սեռական հարաբերություն ունենալու համար: 1961 թվականի ՀԽՍՀ քրեական օրենսգիրքն ուժը կորցրած է ճանաչվել 2003 թվականին, որից 4 տարի անց է ընդունվել Կոնվենցիան։
Ստորագրման և վավերացման մասին
Նախ պետք է նշել, որ պետությունների համար նախատեսված չէ միջազգային իրավունքից բխող միջազգային պայմանագրերը ստորագրելու, ապա վավերացնելու պարտավորություն։ Միջազգային պայմանագիրը ստորագրել-չստորագրելու, վավերացնել-չվավերացնելու վերաբերյալ որոշումները պետության ինքնիշխանությունից բխող գործողություններ են, որոնց կայացմամբ արտացոլվում է թե՛փաստաթղթի իրավական գնահատականը և թե՛ բազմաթիվ այլ շահեր՝ քաղաքական, գաղափարախոսական, տնտեսական, սոցիալական և այլն։
Այդուհանդերձ, «Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին» 1969 թվականի Վիեննայի կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի համաձայն՝ պետությունները, որոնք ստորագրել են միջազգային պայմանագիրը, պարտավոր են «խուսափել այնպիսի գործողություններից, որոնք անհամատեղելի են պայմանագրի առարկայի և նպատակների հետ»: Իսկ ստորագրման պահին ակնհայտ էր, որ Կոնվենցիան ընթադրում է վավերացում։
Կարևոր է արձանագրել, որ Կոնվենցիան ՀՀ կողմից ստորագրվել է 2010 թվականի սեպտեմբերին՝ առանց որևէ վերապահման։ Այդ ժամանակ գործող «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ Կոնվենցիայի ստորագրման համար իրականացված ներպետական համաձայնեցման գործընթացում ստորագրման նպատակահարմարության վերաբերյալ կարծիք է ներկայացվել ժամանակի թե՛ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության (05.10.2009թ.), և թե Արդարադատության նախարարությունների (19.06.2010թ.) կողմից։
Ուստի, այսօր անկեղծ շնորհակալություն ենք հայտնում նաև այդ օրերի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի և Արդարադատության նախարարներին Կոնվենցիայի վավերացման գործընթացի սկիզբը դնելու համար»։

Министерство юстиции разъяснило некоторые положения Конвенции Ланзарота
Министерство юстиции Армении представило разъяснения по поводу заявления бывшего министра юстиции Геворга Даниеляна. «Арменпресс» представляет разъяснения Министерства юстиции․
“Статья 18 Конвенции Совета Европы “О защите детей от сексуальной эксплуатации и насилия сексуального характера” устанавливает преступления, связанные с насилием сексуального характера в отношении ребенка.
В частности, пункт “а” части 1 настоящей статьи предусматривает, что каждая сторона криминализирует намеренно совершенное вовлечение ребенка в действия сексуального характера, который, согласно соответствующим положениям национального права, не достиг возраста, установленного законом для действий сексуального характера.
Важно констатировать, что в целях вышеуказанного абзаца 1 каждое государство само определяет возраст, при котором запрещается вовлечение ребенка в действия сексуального характера, независимо от наличия взаимного согласия.
Хотя в части 3 статьи 18 указано, что положения пункта “а” не предусмотрены для криминализации действий сексуального характера по взаимному согласию между несовершеннолетними, однако отметим, что согласно Конвенции, каждое государство определяет внутригосударственное право на то, какой возраст установлен законом для занятия такими действиями.
Далее, в 129-м пункте пояснительного доклада конвенции отмечается, что Конвенция не имеет целью установить уголовную ответственность за согласованные действия сексуального характера между несовершеннолетними, даже если они не достигли возраста, установленного по внутригосударственному праву для действий сексуального характера. При этом он оставлен на усмотрение государств в соответствии с национальным законодательством, ребенок до какого возраста считается несовершеннолетним.
Подытоживая, следует сказать, что ни одно присоединяющееся к конвенции государство не ограничивает определение того минимального возраста, при котором, даже по взаимному согласию, действия сексуального характера между лицами будут иметь уголовно-правовой характер.
Что касается описанного случая (сексуальные отношения, по взаимному согласию, лица, не достигшего 18 лет, с лицом, достигшим 12 лет, ликвидировать состав преступления сексуальных отношений в результате “перспективных” изменений), то следует отметить, что сексуальные отношения или иные действия сексуального характера с лицом, не достигшим 16 лет, предусмотрены статьей 141 Уголовного кодекса Республики Армения, принятой 18 апреля 2003 года. Данная статья никогда не подвергалась таким изменениям, которые привели бы к изменению возраста 18 лет для привлечения к уголовной ответственности за рассматриваемое деяние.
Г-н Даниелян, пожалуй, имел в виду 114-ую статью Уголовного кодекса Арм. ССР 1961 года, согласно которой предусматривалось лишение свободы за сексуальные отношения с лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста. В 1961 году Уголовный кодекс Арм. ССР был признан утратившим силу в 2003 году, эта конвенция была принята через 4 года.
О подписании и ратификации
Во-первых, нужно отметить, что для государств не предусмотрено обязательство подписывать и ратифицировать международные договоры, вытекающие из международного права. Решения о подписании или не подписании международного договора - это действия, вытекающие из суверенитета государства, принятием которых отражается как правовая оценка документа, так и многочисленные другие интересы - политические, идеологические, экономические, социальные и т.д.
Тем не менее, согласно 18-й статье Венской конвенции 1969 года “О праве международных договоров”, государства, подписавшие международный договор, обязаны “избегать действий, несовместимых с предметом и целями договора”.
Важно констатировать, что Конвенция была подписана Арменией в сентябре 2010 года без каких-либо оговорок. Согласно действующему тогда закону Республики Армения “О международных договорах Республики Армения”, в процессе внутригосударственного согласования, осуществленного для подписания Конвенции, мнение о целесообразности подписания было представлено как в Министерство труда и социальных вопросов (05.10.2009 г.). так и в Министерство юстиции (19.06.2010 г.).
Поэтому, сегодня мы выражаем искреннюю благодарность министрам труда и социальных вопросов и юстиции тех дней за начало процесса ратификации Конвенции”.