Աշխատողների իրավունքների ոտնահարումները շատ են. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը նկատում է, որ աշխատողների իրավունքները ոտնահարման դեպքերը շատ են, ընդ որում չկան նաև աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ մեխանիզմներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Թաթոյանը նման տեսակետ հայտնեց` ԱԺ-ում պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոս Ավետիսյանի հարցին:
«Աշխատանքային իրավունքները կարևորագույն նշանակություն ունեն: Այս ոլորտում, ցավոք, աշխատողների իրավունքների ոտնահարումները շատ են՝ պայմանավորված մի քանի պատճառներով: Առաջինն այն է, որ գործատուն թելադրողի դերում է հանդես գալիս և հաճախ չարաշահումներ է անում: Օրինակ` տիպային բնույթի խախտումներ կան, որոնք հաճախ կրկնվում են՝ աշխատավարձից չսահմանված կարգով պահումներ անելը, վերջնահաշվարկ չկատարելը, հղի կամ մինչև 3 տարեկան երեխա ունեցող կանանց արգելված աշխատանքի ներգրավելը և այլն»,- ասաց Թաթոյանն ու նշեց՝ ընդ որում աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներն արդյունավետ չեն:
ՄԻՊ-ը նկատեց՝ գոյություն չունի արտադատական մարմին, որը կզբաղվի, օրինակ, աշխատավարձերի հարցերով: Նա հիշեց՝ մի գործով բավականին երկար աշխատել էին ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանի հետ: Գյումրիում եղել է կազմակերպություն, որը աշխատվարձերի հետ կապված խնդիրներ է առաջացրել: Թաթոյանը նկատեց՝ այն կազմակերպություն էր, այսինքն ՄԻՊ-ը չուներ շատ իրավասություն: «Փորձեցինք աշխատել Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմնի հետ, սակայն իրենց լիազորությունները նույնպես սահմանափակ են, նրանք աշխատավարձի հետ կապված հարցերով չեն կարող զբաղվել: Եվ այս խնդիրների պատճառով իդեալական համակարգը դատական համակարգն է: Սակայն, դատարան դիմելու դեպքում մարդը տարիներով հայտնվում է քաշքշուկի մեջ»,-նկատեց պաշտպանը:
Նա նշեց՝ եթե չի սխալվում, ապա կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ այդպիսի մարմին ստեղծելու հարց քննարկվել է, և ինքը դա շատ դրական է գնահատում:

Нарушений прав работников довольно много: Защитник прав человека
Защитник прав человека Армении Арман Татоян отметил, что случаев нарушения прав работников много, при этом нет и эффективных механизмов защиты трудовых прав.
Как передает «Арменпресс», Татоян сказал об этом, отвечая на вопрос депутата от фракции “Мой шаг” Соса Аветисяна.
“Трудовые права имеют важнейшее значение. В этой сфере, к сожалению, довольно много нарушений прав работников, обусловленных несколькими причинами. Во-первых, работодатель выступает в роли диктующего, и часто злоупотребляет этим. К примеру, есть типичные нарушения, которые часто повторяются: удержания с зарплат в не определенном порядке, невыполнение окончательного расчета, привлечение к запрещенной работе беременных женщин или женщин, имеющих детей до 3 лет и т.д.”, - сказал Татоян и отметил, что механизмы защиты трудовых прав неэффективны.
Омбудсмен отметил, что не существует внесудебного органа, который будет заниматься, например, вопросами зарплат. Он напомнил, что по одному делу он довольно долго работал с вице-спикером НС Леной Назарян. В Гюмри была организация, которая создавала проблемы с оплатой труда. Татоян отметил, что это была организация, то есть у омбудсмена не было по отношению к ней полномочий. Мы попытались поработать с Инспекционным органом здравоохранения и труда, однако их полномочия также ограничены, они не могут заниматься вопросами, связанными с зарплатой. Однако в случае обращения в суд человек попадает в передряги”, - заметил защитник.
Он отметил, что если не ошибается, то во время обсуждения программы правительства был обсужден вопрос создания такого органа, и он это оценивает весьма положительно.