Հայաստանն ունի օրական 1000 թեստավորում անելու հնարավորություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հնարավորություն ունի իրականացնել կորոնավիրուսի ախտորոշման՝ օրական 1000 թեստավորում, նախարարությունը փորձում է ավելացնել թեստավորման ենթակա խմբերի քանակը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը:
«Փորձում ենք բոլոր հնարավոր ճանապարհներն օգտագործելով ավելացնել թեստավորման ենթակա խմբերը: Բոլոր ռիսկային խմբերը, որոնք հնարավոր է ունենան կորոնավիրուսային հիվանդություն, ներառվել են, օրինակ՝ արդեն ընդգրկվել են բուժաշխատողները, թոքաբորբ ունեցող պացիենտները: Ի շնորհիվ նրա, որ լաբորատոր ցանցն ընդլայնվել է, մենք հնարավորություն ունենք կատարել օրական մոտ 1000 թեստավորում»,-ասաց նա:
Փոխնախարարը վստահեցրեց, որ դրական դեպքերի մեկուսացման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են:
Ավելի վաղ ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտնել էր, որ նպատակ ունեն օրական թեստերի քանակը հասցնել 1000-ի:
Հայաստանում մայիսի 1-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 2148 դեպք, որոնցից 977-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 1136 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 22 177 թեստավորում:Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 33դեպք:

Coronavirus: Armenia has capacity to carry out 1000 tests daily
YEREVAN, MAY 1, ARMENPRESS. Armenia has a capacity to carry out 1000 tests a day for diagnosing the novel coronavirus, but the healthcare ministry is trying to increase the number of groups to be tested, Deputy healthcare minister Lena Nanushyan said at a press conference.
“We are trying to increase the number of groups subject to testing with all possible means. All risky groups, which might have coronavirus, have been included, for instance, the healthcare workers, patients having pneumonia, have been included. Thanks to the expansion of the laboratory network we have a capacity to carry out nearly 1000 tests a day”, she said.
The deputy minister said the actions to isolate people who tested positive continue.
Earlier healthcare minister Arsen Torosyan said they plan to reach the number of daily tests to 1000.
As of the latest data, the number of people infected with the novel coronavirus (COVID-19) in Armenia has reached 2,148. 977 patients have already recovered. At the moment the number of active cases is 1,136. 33 death cases have been registered since the outbreak.