ԿԳՄՍ նախարարությունում քննարկվում է 2020-2021 թթ․ ուսումնական տարին մեկ շաբաթ շուտ սկսելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում քննարկվում է 2020-2021 թթ․ ուսումնական տարին մեկ շաբաթ շուտ սկսելու հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Նախատեսում ենք 2020-2021 թթ․ ուսումնական տարում՝ սեպտեմբերի և հոկտեմբեր ամիսների շաբաթ օրերին ունենալ պահուստային օրեր։ Մենք քննարկում ենք նաև ուսումնական տարին մեկ շաբաթով շուտ սկսելու հարցը, սակայն այդ ամենը կախված է մայիս ամսվա՝ ուստարվա ավարտի ամփոփումներից։ Պահուստային օրերն անհրաժեշտ են մեզ, որպեսզի հասկանանք, թե ինչ ենք բաց թողել, ինչպես նաև այն աշակերտները, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով ետ են ընկել կամ բաց են թողել որոշ դասընթացներ, կարողանան լրացնել դրանք»,- նշեց Հարությունյանը։
Արտակարգ դրության օրերին Հայաստանի Հանրապետությունում փակ են բոլոր ուսումնական հաստատությունները, և ուսուցումը շարունակվում է հեռավար եղանակով։

В Министерстве НОКС обсуждается вопрос о начале учебного года 2020 - 2021 на неделю раньше
В Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении обсуждается вопрос о начале учебного года 2020 - 2021 на неделю раньше.
Как передает «Арменпресс», об этом в прямом эфире на своей странице в Facebook сказал министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
“Планируем в 2020 - 2021 учебном году, по субботам сентября и октября, иметь резервные дни. Мы также обсуждаем вопрос о начале учебного года на неделю раньше, однако все это зависит от подведения итогов в конце учебного года в мае. Резервные дни необходимы нам, чтобы понять, что мы упустили, а также те ученики, которые по каким-то причинам отстали или пропустили некоторые курсы, смогли бы заполнить их”, - отметил Арутюнян.
В течение всего времени чрезвычайного положения в Республике Армения закрыты все учебные заведения, и обучение ведется дистанционно.