Ողբերգությունից վերածննդի խորհրդանիշ․ԿԳՄՍ նախարարը՝ Մեծ եղեռնի 105-րդ տարելիցի միջոցառման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարությունը Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ միջոցառումների անցկացման համար մշակել էր նոր ձևաչափ՝ ողբերգության տարելիցը վերածելով վերածննդի խորհրդանիշի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը։ Նա նաև ներկայացրեց, թե ովքեր են եղել մտահղացման հեղինակները, ում ջանքերով է իրականացվել և որն է եղել 8 ժամ տևողությամբ համերգային ծրագիր կազմակերպելու գաղափարը։
«Կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման նպատակով ստեղծվել է աննախադեպ իրավիճակ. վտանգ կար ընդհատելու տասնամյակների ավանդույթը և, ըստ էության, հնարավորություն չունենալու ներկա լինելու և հավուր պատշաճի հարգելու նահատակների հիշատակը: Բայց կառավարությունը գնաց մարտահրավերն ընդունելու և ստեղծված բարդ ճգնաժամային իրավիճակում առավելագույնս ստեղծարար մոտեցում ցուցաբերելու ճանապարհով»,- նշեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ սա չափազանց պատասխանատու աշխատանք էր, որովհետև իրենք գործ ունեին մի թեմայի հետ, որը հայ ժողովրդի համար ամենազգայուն և նուրբ թեման է, և այստեղ որևէ շեղում անթույլատրելի էր:
«Կառավարությունում վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի գլխավորությամբ գերատեսչությունների ղեկավարների, տնօրենների մասնակցությամբ ձևավորվեց աշխատանքային խումբ։ Այն շատ կարճ ժամանակում մշակեց այնպիսի մի ձևաչափ, որը թույլ տվեց մեր քաղաքացիներին ապահովելու իրենց խորհրդանշական ներկայությունը Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում: Մի քանի անգամ խորհրդակցություններ կազմակերպեց վարչապետը, որի ուշադրության կենտրոնում էր աշխատանքների կազմակերպումը։ Շատ լուրջ աշխատանք են տարել Հանրային հեռուստաընկերությունը, Երևանի քաղաքապետարանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, որն էլ ապահովեց քաղաքացիների վիրտուալ երթը։ Այսպիսով Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին ու Հայաստանի քաղաքացիներին հնարավորություն ընձեռվեց իրենց անուններն ուղարկել հեռախոսահամարներին և ապահովել իրենց խորհրդանշական մասնակցությունը: Բոլորը մեկ մարդու նման գերպատասխանատու վերաբերմունքով նախաձեռնեցին մի բան, ինչը հնարավորություն տվեց մարդկանց ֆիզիկական բացակայությունը փոխարինել խորհրդանշական ներկայությամբ»,- ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
Նա նշեց, որ բովանդակության ապահովման տեսակետից աշխատանքների կազմակերպմանն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել ԿԳՄՍ նախարարությունը, մասնավորապես, ժամանակակից արվեստի վարչությունը։
Հարությունյանի խոսքով՝ մշակվել էր այնպիսի գեղարվեստական ծրագիր, որը ողջ համերգային ծարգրի ընթացքում սոցցանցերի հրապարակումներում, մամուլում, շատ դրական և լուրջ արձագանք գտավ, որովհետև երգացանկն ընդգրկում էր ինչպես դասական հեղինակների ստեղծագործություններ, այնպես էլ ժողովրդական կատարումներ:
«Մշակված գեղարվեստական ծրագրի միջոցով Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ցույց տվեցինք մեր ամբողջ ստեղծագործական գունապնակը, մեր ստեղծագործողների տարբեր սերունդները` դրանով ներկայացնելով աշխարհին, թե 1915 թ-ին ինչ է փորձել ոչնչացնել Օսմանյան կայսրությունը ու չի հաջողվել: Կարծում եմ, որ հանրային արձագանքն ապացուցեց, որ կառավարությունը գնացել է ճիշտ ճանապարհով և բերել է նոր մոտեցում, մշակել է նոր ձևաչափ՝ ողբերգությունը վերածելով վերածննդի խորհրդանիշի»,- ասաց ԿԳՄՍ նախարարը:
Հարությունյանը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց նախարարության ենթակայությամբ գործող Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնին, որը երեկոյի հիմնական համակարգողներից էր, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ուսումնական մասի վարիչ Նոնա Ոսկանյանին՝ գեղարվեստական ծրագրի մշակմանը մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելու համար, պետական այլ կոլեկտիվներին, մշակույթի ոլորտի այն մարդկանց, որոնք շատ կարճ ժամանակում համախմբվեցին նախարարության շուրջ։
«Ըստ էության, տեղի ունեցավ այն հոգևոր իրադարձությունը, որը մենք տեսանք ապրիլի 24-ին։ Շնորհակալ ենք նաև C-squared թիմին, որն ապահովեց լուսային ձևավորումը. տներից լուսավառության արարողությանը Ծիծեռնակաբերդի բարձունքից եղավ հորդացող լույսի պատասխանը, իսկ «Արի, իմ սոխակ» օրորոցայինով մենք խորհրդանշեցինք կյանքի շարունակակությունը, մահվան հաղթահարումը։ Կարծում եմ՝ կատարումն իսկապես հուզիչ էր»,- նշեց նախարարը։
Գեղարվեստական ծրագրի իրականացման գաղափարն, ըստ Հարությունյանի, եղել է, անգամ երկրում առկա արտակարգ իրավիճակի պայմաններում, նահատակների հիշատակի առջև խոնարհումը վերածել հանրային դրական լիցքավորման մեծ միջոցի, ազդակի։
«Չնայած աշխարհում մոլեգնող համաճարակին և դրանով պայմանավորված բարդություններին, մեզ համար առաջնային է մեր հիշողությունը։ Հայ ժողովրդի պատմական հիշողությունը... Անգամ այս պայմաններում մենք ապացուցեցինք, որ կարողանում ենք խոնարհվել մեր նահատակների հիշատակի առջև և խոնարհումը վերածել հանրային դրական լիցքավորման մեծ միջոցի, ազդակի։ Ամբողջությամբ վերափոխվեց ապրիլի 24-ի նշանավորման տրամաբանությունն ու փիլիսոփայությունը, և ողբերգության խորհրդանիշն այդ օրվա երեկոյան վերածվեց համազգային վերածնության խորհրդանիշի»,- եզրափակեց Արայիկ Հարությունյանը։

От трагедии к символу возрождения: министр ОНКС – о мероприятии к 105-летию Геноцида армян
Правительство разработало новый формат мероприятий, посвященных 105-й годовщине Геноцида армян, превратив годовщину трагедии в символ возрождения. В беседе с Арменпресс об этом сказал министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян. Он также представил, кто был авторами идеи, благодаря усилиям которой была реализована идея организации концертной программы продолжительностью 8 часов.
«Сложилась беспрецедентная ситуация в связи с мерами для предотвращения распространения коронавируса. Существовала опасность нарушить многолетнюю традицию и фактически лишиться возможности присутствовать и должным образом почтить память мучеников. Но правительство приняло вызов и нашло максимально творческий подход в сложной, кризисной ситуации», - сказал министр.
По его словам, это была весьма ответственная работа, потому что они имели дело с темой, которая является наиболее чувствительной и деликатной для армянского народа, и было недопустимо отклоняться от нее.
«В правительстве была сформирована рабочая группа во главе с руководителем канцелярии премьер-министра Эдуардом Агаджаняном с участием руководителей ведомств. За очень короткое время был разработан формат, который позволил нашим гражданам обеспечить символическое присутствие на Мемориале Цицернакаберда. Премьер-министр организовал несколько консультаций, в центре внимания которых была организация работы. Общественное телевидение, мэрия Еревана и министерство индустрии высоких технологий проделали очень серьезную работу, которая обеспечила виртуальное шествие граждан. Таким образом, нашим соотечественникам из диаспоры и гражданам Армении была предоставлена возможность отправить свои имена на номера телефонов и обеспечить свое символическое участие. Все как один проявили сверхответственное отношение к мероприятию, которое дало возможность заменить физическое отсутствие людей символическим присутствием», - сказал Араик Арутюнян.
Он отметил, что в обеспечении содержательной части этого мероприятия активное участие приняло Министерство образования и науки, в частности, департамент современного искусства.
По словам Арутюняна, была разработана художественная программа, которая в течение всей концертной программы нашла очень серьезный, положительный отклик в публикациях социальных сетей и в прессе, поскольку в репертуар вошли как классические, так и народные произведения.
«В рамках разработанного художественного проекта у шпиля Цицернакаберда мы показали всю нашу творческую палитру, разные поколения наших творцов, представив таким образом миру то, что Османская империя пыталась разрушить в 1915 году и потерпела неудачу. Я думаю, что общественная реакция доказала, что правительство встало на правильный путь, показало новый подход, разработало новый формат, превратив мероприятие в символ возрождения из трагедии», - сказал министр образования и науки.
Особой благодарности удостоились Национальный центр камерной музыки при министерстве, который был одним из главных координаторов вечера, заведующая учебной частью Ереванской госконсерватории им.Комитаса Нона Восканян (за профессиональную помощь в разработке художественной программы), другие государственные коллективы. Все они за очень короткий срок объединились вокруг министерства.
«По сути, свершилось некое духовное событие, которое мы увидели 24 апреля. Мы также благодарим команду C-squared, обеспечившую световые эффекты. В результате с вершины Цицернакаберда взмыл в небо сноп света и прозвучала колыбельная «Приди, мой соловей», что символизировало торжество жизни, преодоление смерти. Я думаю, что представление было действительно трогательным », - сказал министр.
По словам Арутюняна, идея реализации художественной программы заключалась в том, чтобы даже в условиях нынешнего чрезвычайного положения в стране превратить поклонения перед памятью мучеников мощным средством позитивного общественного заряда и сплочения.
«Несмотря на бушующую в мире эпидемию и вызванные ею осложнения, наша память является для нас приоритетом. Историческая память армянского народа ... Даже в этих условиях мы доказали, что способны преклоняться перед памятью наших мучеников и превращать поклонение в великое средство и импульс позитивного общественного заряда. Логика и философия празднования 24 апреля полностью изменились, и символ трагедии в тот вечер превратился в символ национального возрождения», - заключил Араик Арутюнян.