Այս ողբերգությունը չի մոռացվել․ լիտվացի պատգամավորի ուղերձը Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիտվայի խորհրդարանում Հայաստանիհետ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խմբի (բարեկամության խմբի) ղեկավար Գուոդա Բուրոկիենեն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Լիտվայում, Լատվիայում և Էստոնիայում ՀՀ դեսպանատնից։
«Յուրաքանչյուր տարի ապրիլի 24-ին, արդեն ավելի քան հարյուր տարի շարունակ, ողջ աշխարհի հայությունը և ամբողջ առաջադեմ հասարակությունը ոգեկոչում են տխուր մի օր՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը։ 1915-1916թթ․ մոտ 1,5 մլն հայեր զանգվածային կոտորածներիի և տեղահանությունների զոհը դարձան։ Դա 20-րդ դարի ամենամեծ զանգվածային վայրագություններից էր, որն անթիվ կորուստներ պատճառեց ողջ հայ ազգին։ Այս ողբերգությունն, այնուամենայնիվ, չի մոռացվել։
Լիտվան, շատ այլ երկրների պես, ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Մարդկությունը պետք է տեղեկացված լինի այս ողբերության մասին, որպեսզի թույլ չտա նման պատմության կրկնությունը։ Հայերը, ովքեր այս ողբերգության պատճառով սփռվեցին ողջ աշխարհով մեկ, կառուցում են ակտիվ համայնքներ, որոնք ամուր կապեր են հաստատում և վառ պահում իրենց պատմությունը։
Համավարակի դեմ գլոբալ պայքարի և սոցիալական մեկուսացման այս դժվարին պայմաններում մենք պետք է պահպանենք միություն, ցուցաբերենք միջազգային համերաշխություն և վառ պահենք մեր պատմական հիշողությունը։ Օգտվելով առիթից՝ իմ սիրելի ընկերներ, հղում եմ ամուր առողջության, հույսի և համբերության իմ մաղթանքները»,- ասված է ուղերձում։
Լիտվայի Սեյմասում ՀՀ ԱԺ հետ բարեկամության խումբը ձևավորվել է 2016 թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո և իր 46 անդամներով համարվում ամենամեծ բարեկամության խմբերից մեկը։ Լիտվայի Սեյմասը 2005թ. դեկտեմբերի 15-ին պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:

Эта трагедия не забыта: послание литовского депутата по случаю годовщины Геноцида армян
Глава межпарламентской группы дружбы с Арменией парламента Литвы Гуода Бурокиене направила послание по случаю 105-й годовщины Геноцида армян. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе посольстве Армении в Литве, Латвии и Эстонии.
«Каждый год 24 апреля на протяжении более ста лет армяне всего мира и все прогрессивное общество отмечают печальный день - день памяти жертв Геноцида армян 1915-1916 гг․ Около 1,5 миллиона армян стали жертвами массовых убийств и депортаций. Это было одно из величайших злодеяний 20-го века, нанесшее неисчислимые потери всему армянскому народу. Эта трагедия не забыта.
Литва, как и многие другие страны, признала Геноцид армян. Человечество должно быть информировано об этой трагедии, чтобы предотвратить повторение такой истории. Армяне, которые были разбросаны по всему миру из-за этой трагедии, создают активные общины, которые строят прочные связи и поддерживают свою историю.
В этих сложных условиях глобальной борьбы с пандемией и социальной изоляции мы должны сохранять единство, проявлять международную солидарность и поддерживать нашу историческую память. Пользуясь случаем, мои дорогие друзья, выражаю наилучшие пожелания крепкого здоровья, надежды и терпения», - говорится в послании.