Մայիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 30-ը ներառյալ հայտարարվում է զորակոչ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության որոշմամբ 2020 թվականի մայիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 30-ը ներառյալ հայտարարվում է զորակոչ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ըստ որոշման, հայտարարվում է Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների շարքային կազմի պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների ամառային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչև 2020 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, որոնց շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից նախկինում տրված տարկետումը դադարում է մինչև 2020 թվականի հուլիսի 31-ը ներառյալ:
Որոշվել է նաև 2020 թվականի ամառային զորակոչի շրջանակներում մինչև 2020 թվականի օգոստոսի 11-ը ներառյալ զորացրել օրենքով սահմանված ժամկետում շարքային կազմի պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին, այլընտրանքային աշխատանքային ծառայությունից արձակել սահմանված ժամկետում այլընտրանքային աշխատանքային ծառայություն անցած ծառայողներին:
2020 թվականի ամառային զորակոչի կազմակերպման նպատակով կստեղծվի հանրապետական զորակոչային հանձնաժողով։
Պաշտպանության նախարարը որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո յոթնօրյա ժամկետում կընդունի շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 2020 թվականի ամառային զորակոչի անցկացման և օրենքով սահմանված ժամկետում շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն կամ այլընտրաքային զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին զինվորական ծառայությունից արձակելու մասին հրաման՝ դրանում նախատեսելով, որ զինված ուժերի համալրումը շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայության ենթակա քաղաքացիներով իրականացվում է 2020 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 30-ը ներառյալ, իսկ օրենքով սահմանված ժամկետում շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայություն կամ այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողների զորացրումն իրականացվում է 2020 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև օգոստոսի 11-ը ներառյալ։
2020 թվականի ամառային զորակոչից խուսափող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների տվյալները կուղարկվեն Ոստիկանության համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումներ, իսկ զորակոչի ավարտից հետո նրանց վերաբերյալ կազմված նյութերը՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի համապատասխան կայազորային քննչական բաժիններ։
Որոշմամբ գլխավոր դատախազին առաջարկվում է շարունակել զորակոչից խուսափող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով քրեական հետապնդում հարուցելու, ինչպես նաև այդ բնույթի գործերով մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու ուղղությամբ աշխատանքների կազմակերպումը:

Объявляется призыв на воинскую службу: с 1 мая по 30 августа включительно
Решением правительства объявляется призыв: с 1 мая по 30 августа 2020 года включительно. Как передает «Арменпресс», согласно решению, объявляется летний призыв на обязательную военную и альтернативную службу рядового состава граждан мужского пола, которым исполнится 18 лет до 30 июня 2020 года включительно, а также тех граждан, отсрочка от призыва на обязательную военную службу рядового состава которых прекращается до 31 июля 2020 года включительно.
Также решено в рамках летнего призыва 2020 года до 11 августа 2020 года включительно демобилизовать военнослужащих рядового состава, прошедших обязательную военную или альтернативную военную службу в установленный срок, освободить от альтернативной трудовой службы военнослужащих, прошедших альтернативную трудовую службу в установленный срок.
Для организации летнего призыва 2020 года будет создана республиканская призывная комиссия.
Министр обороны, в семидневный срок после вступления решения в силу, издаст приказ о проведении летнего призыва на обязательную военную службу рядового состава 2020 года и об увольнении с военной службы военнослужащих, прошедших обязательную военную службу или альтернативную военную службу в установленный законом срок, предусматривая в нем, что пополнение вооруженных сил гражданами рядового состава, подлежащими обязательной военной службе или альтернативной военной службе, осуществляется с 1 июля по 30 августа, а демобилизация военнослужащих, прошедших обязательную военную службу или альтернативную военную службу рядового состава в установленный законом срок, осуществляется с 1 июля по 11 августа 2020 года включительно.
Данные граждан Республики Армения, уклоняющихся от летнего призыва 2020 года, будут направлены в соответствующие структурные подразделения полиции, а материалы, составленные по ним после окончания призыва - в соответствующие гарнизонные следственные отделы Следственного комитета Республики Армения.
Данным решением генпрокурору предлагается продолжить организацию работ по возбуждению уголовного преследования в установленном законом порядке в отношении уклоняющихся от призыва граждан Республики Армения, а также по осуществлению контроля за законностью досудебного уголовного производства по делам такого характера.