Առողջապահության նախարարության գլխավոր քարտուղար է նշանակվել Լուսինե Քոչարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր քարտուղար է նշանակվել համաճարակաբան Լուսինե Քոչարյանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի 2020 թվականի ապրիլի 20-ի թիվ 469 – Ա որոշմամբ Լուսինե Քոչարյանը նշանակվել է առողջապահության նախարարության գլխավոր քարտուղար:
Լուսինե Քոչարյանը ծնվել է 1977 թվականի սեպտեմբերի 15-ին, Երևանում: 1994-2000 թվականներին սովորել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի բժշկականխարգելման ֆակուլտետում, 2000-2001-ին` Հիվանդությունների վերահսկման հանրապետական կենտրոնում անցել է ինտերնատուրա: 2011-2013 թվականներին սովորել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, ստացել Հանրային առողջության մագիստրոսի կոչում:
Աշխատանքային գործունեությունը սկսել է 2001 թվականից ՀՀ ԱՆ ՊՀՀՏ Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ տարածքային կենտրոնում` որպես համաճարակաբան:
2009-ից աշխատանքի է անցել ՀՀ ԱՆ պետական հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչությունում` որպես գլխավոր մասնագետ:
2013-2014 թվականներին շարունակել է աշխատանքային գործունեությունը առողջապահության նախարարությունում` զբաղեցնելով Հանրային առողջության բաժնի պետի պաշտոնը:
2014–2018-ին եղել է «Հայկական կարմիր խաչ» ընկերության Սոցիալ-առողջապահական բաժնի ղեկավարը:
2018-2019 թվականներին զբաղեցրել է ՀՀ ԱՆ «Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնի» տնօրենի պաշտոնը:
2019 թ. հուլիսից եղել է ՀՀ ԱՆ բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության պետի պաշտոնակատար` դեկտեմբերից համատեղելով նաև ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր քարտուղարի պարտականությունների կատարումը:
Լուսինե Քոչարյանն իրականացնում է նաև դասախոսական աշխատանք Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում և հետազոտական աշխատանք Հայաստանի ամերիկյան համալսարնում:

Генеральным секретарем Министерства здравоохранения Армении назначена Лусине Кочарян
Решением премьер-министра Республики Армения № 469 - А от 20 апреля 2020 года Лусине Кочарян назначена генеральным секретарем Министерства здравоохранения.
Лусине Кочарян родилась 15 сентября 1977 года в Ереване. В 1994 - 2000 гг. она училась на медико-профилактическом факультете Ереванского государственного медицинского университета, в 2000 - 2001 гг. прошла интернатуру в Республиканском центре по контролю заболеваний. В 2011 - 2013 гг. она училась в Американском университете Армении, получил степень магистра общественного здоровья.
Трудовую деятельность начала с 2001 года в качестве эпидемиолога в Ереванском территориальном центре Кентрон и Норк-Мараш МЗ Армении.
С 2009 года перешла на работу в Государственную гигиеническую и противоэпидемическую инспекцию МЗ Республики Армения в качестве главного специалиста.
В 2013 - 2014 гг. продолжила трудовую деятельность в Министерстве здравоохранения, занимая должность начальника отдела общественного здоровья.
В 2014 - 2018 гг. была руководителем социально-здравоохранительного отдела “Армянского Красного креста”.
В 2018 - 2019 гг. занимал должность директора Национального центра по борьбе с туберкулезом МЗ Республики Армения.
С июля 2019 года исполняла обязанности начальника управления политики медицинской помощи МЗ Республики Армения по совместительству с обязанностями генерального секретаря Министерства здравоохранения Республики Армения.
Лусине Кочарян также преподает в Ереванском государственном медицинском университете им. Мхитара Гераци и ведет исследовательскую работу в Американском университете Армении.