Ծնողը կմուտքագրի միայն իր տվյալները. կհեշտացվի աջակցության 9-րդ միջոցառման դիմելու կարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը դյուրինացնում է աջակցության 9-րդ միջոցառմանը դիմելու ընթացակարգը. ծնողը կմուտքագրի միայն իր տվյալները, երեխաների տվյալները կլրացվեն ինքնաշխատ եղանակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց ՀՀ վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը:
«9-րդ միջոցառման շրջանակում անձը կարող է մի քանի դիմում ներկայացնել իր տարբեր երեխաների համար, ինչպես նաև կարող է մեկ դիմումով լրացնել բոլոր երեխաների տվյալները: Այս պահին մեր ծրագրավորողներն աշխատում են, որպեսզի ավելի պարզեցնենք համակարգը, և քաղաքացիները ստիպված չլինեն ներկայացնել իրենց բոլոր երեխաների տվյալները՝ ծննդյան վկայականների տվյալները, հանրային ծառայությունների համարանիշը: Շատ են լինում դեպքերը, երբ մուտքագրելու ժամանակ քաղաքացիները սխալներ են անում»,-ասաց Սարգսյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ մինչև շաբաթվա վերջ կլինի նոր գործիքը, երբ ծնողը կմուտքագրի միայն իր տվյալները, և ինքնաշխատ եղանակով բոլոր երեխաների տյվալները կլրացվեն:
Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման իններորդ միջոցառման նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով առաջացած դժվարությունների արդյունքում սոցիալական խնդիրների առջև կանգնած մինչև 18 տարեկան երեխաներ ունեցող ընտանիքներին: Միջոցառման շահառու են հանդիսանում բոլոր այն ընտանիքները, որոնք ունեն մինչև 18 տարեկան երեխա և առկա է հետևյալ հանգամանքներից որևէ մեկը՝ երեխայի ծնողները չեն ունեցել գրանցված աշխատանք 2020 թ. մարտի 12-ի դրությամբ և չեն ընդունվել ժամանակավոր կամ մշտական գրանցված աշխատանքի 2020 թ. մարտի 12-ից մինչև 2020 թ. մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում, երեխայի ընտանիքը 2020 թ. մարտի 12-ի դրությամբ հաշվառված չի եղել ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում կամ ընտանիքի անապահովության միավորը ցածր է 28.01-ից, երեխայի ծնողները կամ ծնողներից մեկը 2020 թ. մարտի 31-ի դրությամբ չեն հանդիսացել անհատ ձեռնարկատեր, ում գործունեությունը նույն ամսաթվի դրությամբ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով դադարեցված չի եղել: Աջակցությունը տրամադրվում է միանվագ դրամական վճարի ձևով՝ յուրաքանչյուր երեխայի համար 26 500 ՀՀ դրամ գումարի չափով:

Родитель должен вводить лишь свои данные: облегчен порядок обращения по 9 программы содействия
Государство упрощает процедуру обращения по 9 программы содействия. Родитель будет вводить лишь свои данные, данные детей будут заполняться автоматически.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал помощник премьер-министра Армении Наири Саркисян.
“В рамках 9 программы родитель может подать несколько заявок для своих детей, а также может одним заявлением заполнить данные всех детей. На данный момент наши программисты работают над тем, чтобы упростить систему, и гражданам не придется представлять данные всех своих детей: данные свидетельств о рождении, номерной знак общественных услуг. Бывает много случаев, когда во время ввода граждане допускают ошибки”, - сказал Саркисян.
Он выразил надежду, что до конца недели будет новый инструмент, родитель будет вводить лишь свои данные, данные детей будут заполняться автоматически.
Целью девятой программы по нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса является содействие семьям с детьми в возрасте до 18 лет, столкнувшимся с социальными проблемами вследствие эпидемии коронавируса. Бенефициарами мероприятия являются все те семьи, в которых есть дети до 18 лет, и есть одно из следующих обстоятельств: родители ребенка не имели зарегистрированной работы по состоянию на 12 марта 2020 года, не были приняты на временную или постоянную зарегистрированную работу с 12 марта 2020 года по 31 марта 2020 года, если семья ребенка по состоянию на 12 марта 2020 года не состояла на учете в системе оценки необеспеченности семей или балла необеспеченности семьи ниже 28.01, родители или один из родителей ребенка по состоянию с 12 марта в 2020 года по 31 марта 2020 года не являлись индивидуальными предпринимателями, деятельность которых по состоянию на ту же дату не была прекращена в порядке, установленном законодательством Республики Армения. Содействие предоставляется в форме единовременной денежной выплаты в размере 26 500 драмов за каждого ребенка.