Զարեհ Սինանյանը քիչ հավանական է համարում այս տարի «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի իրականացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կորոնավիրուսի համավարակի տարածման պառճառով քիչ հավանական է համարում, որ այս տարի հնարավորություն կլինի իրականացնել «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Սինանյանն ասաց հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Ամռանը մենք ունենք մեր ամենամեծ ծրագրերից մեկը` «Քայլ դեպի տուն»-ը, ինչպես նաև «Պատանի առաջնորդների ճամբար»-ը։ Այս պահին քիչ հավանական է թվում, որ մենք կկարողանանք այդ ծրագրերն իրագործել այս տարի»,- ասաց Սինանյանը։
Նա նշեց, որ ծրագրված է նաև երեք համաժողով, որոնք պետք է Հայաստանում անցկացվեին սեպտեմբերին, բայց կիրականացվեն առցանց եղանակով։
«Համաժողովները փորձելու ենք անել առցանց։ Պետք է հարմարվենք այս իրավիճակին, և պետք է թույլ չտանք, որ սփյուռքի հետ մեր կապն ընդհատվի»,- նշեց Զարեհ Սինանյանը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը հույս հայտնեց, որ հնարավոր կլինի իրականացնել տարվա երկրորդ կեսին ծրագրված նախագծերը։
«Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը նախատեսված է 13-21 տարեկան սփյուռքահայ պատանիների և երիտասարդների համար:

Заре Синанян считает маловероятной реализацию программы “Шаг к дому” в этом году
Главный уполномоченный по делам диаспоры при аппарате премьер-министра Армении Заре Синанян считает маловероятным, что в этом году возможно будет реализовать программу “Шаг к дому”. Как передает «Арменпресс», об этом Синанян сказал на пресс-конференции.
“На летом была намечен одна из наших самых больших программ - “Шаг к дому”, а также “Лагерь юных лидеров”. На данный момент кажется маловероятным, что мы сможем реализовать эти программы в этом году”, - сказал Синанян.
Он отметил, что были запланированы также и три конференции, которые должны были состояться в Армении в сентябре, но они будут проведены в онлайн режиме.
“Мы попытаемся провести конференции в онлайн режиме. Мы должны адаптироваться к этой ситуации, и не должны позволять, чтобы наша связь с диаспорой была прервана”, - отметил Заре Синанян.
Главный уполномоченный по делам диаспоры выразил надежду, что будут реализованы проекты, запланированные на вторую половину года.
Учебно-познавательная программа “Шаг к дому” предусмотрена для юношей и девушек диаспоры в возрасте от 13 до 21 года.