ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ կալանք չի կիրառվի։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
«Վերաքննիչ դատարանը մերժել է դատախազության բողոքը»,- ասացին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ապացույցներ կեղծելու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար, նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել:
Այս տարիների ընթացքում դատախազությունը մի քանի անգամ միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, սակայն դատարանը մերժել է:
Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունում՝ պնդում է, որ հետախուզումն անօրինական է։
2020 թվականի մարտի 15-ին Վահագն Հարությունյանը Ռուսաստանում ձերբակալվել էր և տեղափոխել են Տվերի շրջանի դատախազություն՝ արտահանձնման գործընթացը ստուգելու համար, իսկ արդեն մարտի 16-ին ազատ էր արձակվել՝ նրան մեղսագրվող արարքի համար ՌԴ օրենսդրությամբ սահմանված քրեական պատասխանատվության վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով:

В отношении Ваагна Арутюняна не будет применен арест
В отношении бывшего руководителя следственной группы по делу 1 марта Ваагна Арутюняна арест не будет применен. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении.
“Апелляционный суд отклонил ходатайство прокуратуры”, - сказали в отделе по связям с общественностью прокуратуры.
Бывший руководитель следственной группы по делу 1 марта Ваагн Арутюнян привлечен в качестве обвиняемого в фальсификации доказательств и злоупотреблении должностными полномочиями, он объявлен в розыск.
За это время прокуратура несколько раз представляла в суд ходатайство об избрании в отношении Арутюняна меры пресечения в виде ареста, однако суд отказывал.
Арутюнян не признает обвинения, утверждает, что розыск незаконен.
15 марта 2020 года Ваагн Арутюнян был задержан в России и доставлен в прокуратуру Тверского района для проверки процесса экстрадиции, а уже 16 марта был отпущен на свободу на основании истечения срока давности уголовной ответственности, установленной законодательством РФ за инкриминируемое ему деяние.