Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնն Ադրբեջանին կոչ է անում միջազգային իրավաբաններին թույլ տալ հետևել հայ գերիների նկատմամբ դատական պրոցեսներին
Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնը դիմել է Ադրբեջանի կառավարությանը՝ կոչ անելով թույլ տալ միջազգային իրավաբաններին այցելել Բաքու և մասնակցել ու հետևել  հայ բանտարկյալների դատավարություններին, որոնք մեկնարկելու են հունվարի 17-ից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Asbarez-ը։
«Այս բանտարկյալներն ապօրինի պահվել են նախնական կալանքի տակ՝ շինծու մեղադրանքներով՝ առանց օրինական իրավաբանական ներկայացուցչության։ Նրանք գրեթե կապ չունեն իրենց ընտանիքների անդամների հետ։ Դատական գործընթացներում միջազգային դիտորդների ներկայությունն անհրաժեշտ է ադրբեջանական դատական համակարգին պատասխանատվության ենթարկելու առումով այն բանի համար, ինչ ակնկալվում է, որ տեղի է ունենալու փակ և գաղտնի դատական գործընթացների ժամանակ»,-ասել է Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնի նախագահ Գոռ Մնացականյանը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Բաքվում դատական պրոցեսներ են սկսվելու Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության 8 ներկայացուցիչների նկատմամբ, որոնք էթնիկ զտման են ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի 10-ամսյա շրջափակման, իսկ այնուհետև ռազմական ագրեսիայի հետևանքով, երբ 120 հազար հայեր ստիպված էին փախչել Հայաստան։
Դատական գործընթացներին հետևելու համար ադրբեջանական վիզայի սպասող միջազգային դիտորդների թվում են Espacio para la Memoria ինստիտուտի տնօրեն Անա Մարիա Կարեագան, Արգենտինայի իրավաբանների ասոցիացիայի նախագահ Կլաուդիա Վիվիանա Ռոկան, իրավաբան և մարդու իրավունքների հարցերով փորձագետ, Բուենոս Այրեսի քրեական դատարանի նախկին զեկուցող Իռեն Վիկտորիա Մասիմինոն, քրեական իրավունքի մասնագետ Ավի Սինգհը։
Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի այս մասնագետները վիզա ստանան և ապահովվի նրանց անվտանգությունը այցի ընթացքում։

Центр правды и справедливости призывает Азербайджан разрешить юристам-международникам следить за судебными процессами над армянскими пленными
Центр правды и справедливости обратился к правительству Азербайджана с просьбой разрешить юристам-международникам посетить Баку и принять участие и наблюдать за судами над армянскими пленными, которые начнутся 17 января.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Asbarez.
«Эти заключенные незаконно содержались в СИЗО по сфабрикованным обвинениям без законного юридического представительства. Они почти не общаются с членами своей семьи. Присутствие международных наблюдателей в судебных процессах необходимо с точки зрения привлечения судебной системы Азербайджана к ответственности за то, что ожидается во время закрытых и тайных судебных разбирательств», - сказал Гор Мнацаканян, президент Центра правды и справедливости.
В сообщении отмечается, что в Баку начнутся судебные процессы против 8 представителей бывшего военно-политического руководства Нагорного Карабаха, которые подверглись этнической чистке в результате осуществленной Азербайджано 10-месячной блокады Нагорного Карабаха, а затем и военной агрессии, когда 120 тысяч армян были вынуждены бежать в Армению.
В числе международных наблюдателей, ожидающих азербайджанской визы для наблюдения за судебным процессом, - директор Института Espacio para la Memoria Ана Мария Карреага, президент Ассоциации адвокатов Аргентины Клаудия Вивиана Рока, юрист и эксперт по правам человека, бывший докладчик Уголовного суда Буэнос-Айреса Ирен Виктория Массимино, специалист по уголовному праву Ави Сингх.
Центр правды и справедливости призвал власти Азербайджана принять незамедлительные меры, чтобы эти специалисты получили визы, а также была обеспечена их безопасность во время визита.