Սոցիալական աջակցության ցուցակները ապրիլի 14-ին կհրապարկվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման չորրորդ, վեցերորդ ու յոթերորդ ծրագրերով, որոնք սոցիալական աջակցության են, 11 հազար 444 անձի արդեն փոխանցվել է 929 մլն դրամի աջակցություն: Այդ մասին կառավարության ապրիլի 13-ի արտահերթ նիստում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ ավելացնելով, որ շահառուների ցուցակը լրացվում է, ընդլայնվել է յոթերորդ միջոցառման շրջանակը, սա վերաբերում էր հղի կանանց: Եվ նախնական շուրջ 3800 շահառուի փոխարեն ակնկալվում է ունենալ ավելի քան 8000 շահառու:
«Յոթերորդ ծրագրով ընդլայնել ենք շահառուների շրջանակը՝ ներառելով նաև այն հղի կանանց, որոնց ամուսինները ոչ միայն ազատվել են աշխատանքից, այլ մինչև նշված ժամանակաշրջանը՝ մարտի 13-30-ը, ընդհանրապես չեն աշխատում: Այսինքն՝ գուցե աշխատանքը կորցրել էին ավելի վաղ, և նաև իրենք չեն աշխատում: Այսինքն՝ սա վերաբերում է աշխատանք չունեցող կանանց և եթե ամուսին ունեն, նաև իրենց ամուսիններին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նշեց Բաթոյանը՝ նշելով, որ վաղը վերջնական ցուցակները հրապարակված կլինեն:
Չորրորդ միջոցառումը վերաբերում է մինչև 14 տարեկան երեխա ունեցողներին, այս դեպքում գումարները փոխանցված են: Այս պահին կա 964 երեխայի տվյալ, որոնց գումարը հասանելի է բանկերում: Նրանցից ավելի քան 200-ն արդեն ստացել են գումարները:
«Ինչ վերաբերում է ութերորդ և իններորդ միջոցառումներին, ապա աջակցությունը տրամադրվում է դիմումների հիման վրա: Եվ այսօր արդեն դիմումների ընդունելությունը հնարավոր կլինի: Ութերորդ ծրագրով վճարումներն ամենաուշը վաղը առավոտյան 09:30-ից հասանելի կլինեն, իսկ իններորդ ծրագրով երեքից հինգ օրվա ընթացքում որոշում կկայացվի»,- ասաց նա:
Բաթոյանը տեղեկացրեց, որ գործում է երկու թեժ գիծ՝114 և011 300 114հեռախոսահամարներով: Հինգ օրվա ընթացքում ավելի քան 40 հազար զանգ է ստացվել:

Списки бенефициаров социального содействия будут опубликованы 14 апреля
По четвертой, шестой и седьмой программе нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса социальное содействие в размере 929 млн драмов уже оказано 11 444 бенефициарам. Как передает «Арменпресс», об этом на внеочередном заседании правительства 13 апреля заявила министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян, добавив, что список бенефициаров пополняется, расширен круг бенефициаров седьмой программы, это касается беременных женщин. И вместо 3 800 бенефициаров ожидается более 8 000 бенефициаров.
“По седьмой программе мы расширили круг бенефициаров, включая и тех беременных женщин, чьи супруги не только были уволены до указанного периода, с 13 по 30 марта, , но и вообще не работали. То есть, возможно, работу потеряли раньше. То есть, это касается неработающих женщин, и если у них есть мужья, то и их мужей”, - сказала Батоян, отметив, что завтра будут опубликованы окончательные списки.
Четвертая программа касается детей до 14 лет, в этом случае деньги уже перечислены. На данный момент есть данные 964 детей, сумма пособий которых уже доступна в банках. Более 200 из них уже получили эти деньги.
“Что касается восьмой и девятой программ, то содействие предоставляется на основе заявлений. И уже сегодня будет возможен прием заявок. По восьмой программе выплаты будут доступны завтра с 09:30, а по девятой программе в течение трех - пяти дней будет принято решение”, - сказала она.
Батоян сообщила, что действуют две горячие линии по следующим номерам 114 и 011 300 114. За пять дней уже поступило более 40 000 звонков.