ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման ժամկետը երկարաձգելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման ժամկետը 4 ամսով երկարաձգել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Դեղերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ ապրիլի 13-ի արտահերթ նիստում քվեարկությամբ ստացավ 115 «կողմ» ձայն:
Արտակարգ դրության հայտարարմամբ սահմանափակվել են անձանց ազատ տեղարշարժի, ինչպես նաև պետական կառավարման համակարգի մարմինների հետ անմիջական շփում պահանջող գործողությունները, ինչը էական խոչընդոտ է հանդիսանում դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման գործընթացի կազմակերպման հարցում: Եվ մեծածախ առևտրով զբաղվող ընկերությունները հնարավորություն չունեն դիմելու լիցենզավորման գործակալություն՝ իրենց հայտերը նորմալ ընթացակարգով դիտարկվելուց հետո լիցենզիա ստանալու համար: Այսպիսով «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման ժամկետն առաջարկվում է երկարաձգել ևս չորս ամսով: Առաջարկվող փոփոխությամբ՝ լիցենզավորման պարտադիր պահանջն ուժի մեջ կմտնի ոչ թե ապիլի 15-ին, այլ օգոստոսի 15-ին:

НС в первом чтении приняло проект о продлении срока лицензирования оптовой реализации лекарств
Парламент в первом чтении принял представленный правительством проект закона, которым предлагается продлить срок лицензирования оптовой реализации лекарств на 4 месяца.
Как передает «Арменпресс», на внеочередном заседании НС 13 апреля законопроект О внесении изменений в Закон Республики Армения “О лекарствах” получил 115 голосов “за”.
Условия чрезвычайного положения ограничивают действия, требующие свободного передвижения лиц, а также непосредственного общения с органами системы государственного управления, что является существенным препятствием в вопросе организации процесса лицензирования оптовой реализации лекарств. И компании, занимающиеся оптовой торговлей, не имеют возможности обратиться в агентство лицензирования для получения лицензии после рассмотрения своих заявок по нормальной процедуре. Таким образом, законопроектом О внесении изменения и дополнений в Закон Республики Армения “О лекарствах” предлагается продлить лицензирование оптовой реализации лекарств еще на четыре месяца. Согласно предлагаемому изменению, обязательное требование о лицензировании вступит в силу не 15 апреля, а 15 августа.