Կառավարության տրամադրած սոցիալական աջակցության շնորհիվ աջակցություն կստանա 3750 շահառու հղի կին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 7-րդ միջոցառման շահառու հանդիսացող 3750 հղի կանայք ապրիլի 10-ից կարող են դիմել բանկ և ստանալ միանվագ աջակցություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը։
«Ապրիլի 10-ից կսկսի 7-րդ ծրագրի ֆինանսավորումը, որը վերաբերում է այն հղի կանանց, որոնց ամուսիններն ազատվել էին աշխատանքից մարտի 13-25-ն ընկած ժամանակահատվածում կամ անձամբ իրենք չէին աշխատում, կամ էլ միայնակ են։ Ընդհանուր առմամբ մենք ստացել ենք շուրջ 15 հազար հղի կնոջ մասին տվյալներ, որոնք մենք պետք է համադրենք մեր մյուս բազաների՝ ՊԵԿ-ի, Բնակչության պետական ռեգիստրի հետ, որպեսզի հասկանանք, թե նրանցից ովքեր են այս ծրագրի շահառուներ։ Խոշոր ծրագրերի շահառուների ցանկն անընդհատ լրացվում է»,- նշեց Բաթոյանը և հավելեց, որ արդեն իսկ նույնականացված շուրջ 3750 հղի կանայք ապրիլի 10-ին կկարողանան ստանալ իր միանվագ աջակցությունը։
ՀՀ կառավարությունը կորոնավիրուսի տնտեսական և սոցիալական հետևանքների չեզոքացման 10 միջոցառում է հաստատել։

Социальное содействие правительства будет предоставлено 3 750 беременным женщинам
3 750 беременных женщин, являющихся бенефициарами 7-й программы по нейтрализации экономических последствий коронавируса, с 10 апреля могут обратиться в банк и получить единовременную выплату.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказала министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян.
“С 10 апреля начнется финансирование 7-й программы, которая касается беременных женщин, чьи супруги были уволены с работы в период с 13 по 25 марта, либо сами не работали, либо одиноки. В общей сложности мы получили данные о 15 000 беременных женщинах, которые мы должны сопоставить с другими нашими базами - КГД, госрегистром населения, чтобы понять, кто из них является бенефициаром этой программы. Список бенефициаров больших программ постоянно пополняется”, - отметила Батоян и добавила, что уже идентифицированы 3 750 беременных женщин, 10 апреля они смогут получить единовременную выплату.
Правительство Армении утвердило 10 программ по нейтрализации экономических и социальных последствий эпидемии коронавируса.