Գյումրիում ծեծի ենթարկված 13-ամյա աղջիկը բժիշկների օգնությամբ արդեն քայլում է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում շաբաթներ առաջ բռնության ենթարկված, ծայրահեղ ծանր վիճակում հիվանդանոց տեղափոխված 13-ամյա աղջիկը արդեն կարողանում է քայլել, առայժմ՝ բժիշկների օգնությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի մամուլի քարտուղար Գևորգ Դերձյանը:
«Լավ ու բարի լուր. Գյումրիում շաբաթներ առաջ բռնության ենթարկված, ծայրահեղ ծանր վիճակում հիվանդանոց տեղափոխված 13-ամյա աղջիկը արդեն կարողանում է քայլել, առայժմ՝ բժիշկների օգնությամբ: Նա շարունակում է մնալ «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ի բժիշկների հոսկողության տակ ու ստանալ դեռ անհրաժեշտ բուժումը»,-տեղեկացրել է Դերձյանը:
Մարտի 5-ին ժամը 15:40-ին հիվանդանոցից ոստիկանության Մուշի բաժին հաղորդում էր ստացվել, որ «տրավմային շոկով, գանգուղեղային փակ վնասվածքով» Գյումրու Պռոշյան փողոցի տներից մեկից բուժօգնության է տեղափոխվել 13-ամյա մի աղջիկ: Դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ խմբի ծառայողները բնակարանում հայտնաբերել էին աղջկա մոր՝ 43-ամյա Մարինե Խ.-ի դիակը՝ բռնության հետքերով:
Ձեռնարկված անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով Գյումրու ոստիկանները պարզել են դեպքի որոշ հանգամանքներ: Արդյունքում հայտնաբերվել և հանցագործություն կատարելու կասկածանքով բերման էր ենթարկվել 28-ամյա մի տղամարդ: Նա ներկայացվել էր նախաքննությունն իրականացնող մարմնին:
Ծեծի ենթարկված 13-ամյա անչափահասը մարտի 5-ին Գյումրիում վիրահատվել է,այնուհետև տեղափոխվել Երևանի«ՍուրբԱստվածամայր»բժշկականկենտրոն:

13-year old domestic violence victim starts walking with the help of doctors
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. The 13-year old girl who was subjected to domestic vilence weeks ago in Gyumri and was hospitalized in critical condition has strated to walk with the help of doctors, ARMENPRESS reports spokesperson ofSurb Astvatsamayrmedical centerGevorg Derdzyan wrote on his facebook page.
Gevorg Derdzyan added that she remain under the supervision of the doctors and continues receiving relevant treatment.
A 13-year-old girl from Gyumri was severely battered on March 5 and was transported to a Yerevan hospital in critical condition. The girl underwent an emergency surgery in Gyumri before being taken to Yerevan.
The head of the hospital Nikolay Dallakyan said the girl has suffered multiple traumas, closed-head injury, cerebral edema, subarachnoid hemorrhage, fractures of multiple facial bones.
The victim was rushed to Yerevan from Gyumri at 01:30 March 6. She was on assisted ventilation and unconscious. Dallakyan said the girl is in a critical condition, but stable. He added that the brain trauma is very serious.
After the child was taken to a hospital in Gyumri on March 5, police officers were dispatched to the apartment where the incident had taken place. First responders found the child’s 43-year-old mother dead. Her body had traces of violence.