Կառավարությունն ընդունեց աշխատանքից ազատվածներին աջակցելու նոր փաթեթ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունըքննարկեց և հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 7-րդ ծրագիրը, որը վերաբերում է աշխատանքը կորցրած անձանց։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը նշեց, որ 7-րդ միջոցառումը վերաբերում է ՀՀ այն քաղաքացիներին, ովքեր աշխատանքային պայմանագրի կամ աշխատանքի ընդունման մասին անհատական իրավական ակտի հիման վրա աշխատանքային հարաբերությունների մեջ են գտնվել մասնավոր հատվածի գործատուի հետ առնվազն 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև մարտի 13-ը ժամանակահատվածում կամ այդ ընթացքում աշխատանքից ազատվելու և կրկին աշխատանքի ընդունվելու ժամանակահատվածը չի գերազանցել 3 աշխատանքային օրը, սակայն ազատվել են աշխատանքից 2020 թվականի մարտի 13-ից մինչև մարտի 30-ն ընկած ժամանակահատվածը:
«Աջակցության տրամադրումը ենթադրում է միանվագ աջակցություն՝ ամսական նվազագույն աշխատավարձի չափով։ Այս աջակցությունից չեն կարող օգտվել հետևյալ անձինք՝ ում աշխատանքից ազատելուն նախորդող երկու ամիսների միջին ամսական աշխատավարձի չափը գերազանցել է 500 հազար դրամը, ով 2020 թվականի մարտի 30-ի դրությամբ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ է գտնվել նաև այլ գործատուի հետ կամ նույն գործատուի հետ՝ այլ աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա և 2020 թվականի մարտի 30-ի դրությամբ հանդիսացել է անհատ ձեռնարկատեր, ում գործունեությունը դադարեցված չի եղել և ով ՀՀ կառավարության մարտի 26-իորոշման միջոցառման շահառու է եղել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Բաթոյանը՝ հիշեցնելով, որ այս միջոցառումը վերաբերում է մարտի 13-25-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքից ազատված և մինչև 14 տարեկան երեխա ունեցող անձանց։
Այս միջոցառման առումով աշխատանքից ազատման ամսաթիվ է համարվում ՊԵԿ ներկայացված աշխատանքից ազատվելու հայտի ամսաթիվը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց․«Փաստորեն, մենք սրանով ասում ենք, որ մեր այն հայրենակիցները, ովքեր մարտի 13-ից մինչև այսօր կորցրել են աշխատանքը և այլ աշխատանք չեն գտել և մեր նախորդ ծրագրի շահառու չեն, որը վերաբերում էր անչափահաս երեխա ունենալու հանգամանքին, նրանց մենք տրամադրում ենք միանվագ օգնություն՝ նվազագույն աշխատավարձի չափով»։ Վարչապետը հավելեց, որ նրանք այդ աջակցությունն ստանալու համար պետք է էլեկտրոնային տարբերակով դիմեն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն։

Правительство Армении приняло новый пакет содействия уволенным
Правительство обсудило и утвердило 7-ю программу по нейтрализации экономических последствий коронавируса, которая касается лиц, потерявших работу.
Министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян отметила, что 7-ое мероприятие касается тех граждан Армении, которые на основании трудового договора или индивидуального правового акта о приеме на работу находились в трудовых отношениях с работодателем частного сектора как минимум в период с 1 января по 13 марта 2020 года или не более 3 рабочих дня, однако были уволены в период с 13 марта по 30 марта.
“Предоставление содействия предполагает единовременное ежемесячное содействие в размере минимальной месячной заработной платы. Этим не могут воспользоваться лица, размер среднемесячной заработной платы которых за два месяца, предшествующих увольнению, превысил 500 тысяч драмов, которые по состоянию на 30 марта 2020 года находились в трудовых отношениях с другим работодателем или с тем же работодателем на основании другого трудового договора, и по состоянию на 30 марта 2020 года являлись частным предпринимателем, чья деятельность не была прекращена”. Как передает «Арменпресс», об этом сказал Батоян, напомнив, что это мероприятие касается лиц, уволенных с работы в период с 13 по 25 марта и имеющих детей до 14 лет.
В связи с этим датой увольнения считается дата подачи в КГД заявки на увольнение.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил: “Фактически, мы этим говорим, что те наши соотечественники, которые с 13 марта по сей день потеряли работу и не нашли другой, и не являются бенефициарами нашей предыдущей программы, которая касалась наличия несовершеннолетних детей, мы предоставляем им единовременную помощь в размере минимальной зарплаты”. Премьер добавил, что для получения этого содействия они должны обратиться в Министерство труда и социальных вопросов в электронном виде.