Փոխվարչապետը չի բացառում սահմանին գազի բանաձևային գնագոյացման անցնելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը սահմանին ռուսական գազի համար բանաձևային գնագոյացման անցնելու հնարավորություն ունի, իրավապայմանագրային բազան թույլ է տալիս, սակայն կառավարությունը դրանում որոշակի ռիսկեր է տեսնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը` պատասխանելով անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հարցին:
Բաբաջանյանը հետաքրքրվեց, թե հաշվի առնելով գազի և նավթի միջազգային շուկայում գների անկումը, Հայաստանը նավթի և գազի ներկրման համար պայմանագրերը վերանայելու մտադրություն ունի՞ արդյոք:
«Եթե տեսնենք, թե այսօր ինչ է կատարվում նավթի գների հետ, և թե պոտենցիալ ինչ ազդեցություն կունենա գազի գնի վրա, համաձայն եմ, որ մտածելու բան կա: Բայց միշտ պետք է հիշենք, որ սահմանին գազի գնի համար կա երկու տարբերակ` երկու տարբեր ռիսկեր, որ կարող ենք մի պահ միասին քննարկել ու որոշել, թե որ ռիսկին ենք գնում: Եթե մենք ունենայինք լողացող սակագին, որը պայմանավորված կլինի բոլոր միտումների ազդեցությամբ, ապա այդ դեպքում կարող է մենք հիմա սահմանին ունենայինք գազի շատ լավ գին, բայց կարող էր կես տարի հետո այդ գինը լիովին այլ լինել»,-ասաց Գրիգորյանը:
Հայաստանը ռուսական կողմի հետ հետ ունի գազի ֆիքսված գնի պայմանավորվածություն:
«Եթե այս իրավիճակը մի քիչ էլ երկարի ու միջինացված նայենք, գուցե ստացվի, որ ներկա գինը թանկ է, բայց դեռևս այս պահին, եթե միջինացված նայենք, այդ գինը համարվում է որոշ չափով արտոնյալ: Սակայն, հաշվի առնելով, թե ինչ կկատարվի մոտ ժամանակներում և գործընթացներն ինչպես կշարժվեն, գուցե և ժամանակն է, որ մենք մտածենք նրա մասին, որ գազի գինը սահմանին պետք է կապված լինի որոշակի բանաձևի հետ: Ըստ էության, այսօրվա իրավապայմանագրային բազան թույլ տալիս է, որպեսզի նման բան կիրառվի»,-ասաց փոխվարչապետը:

Вице-премьер не исключает возможность перехода на ценообразование российского газа по формуле
У Армении есть возможность перейти на ценообразование на российский газ на границе по формуле, этого позволяет договорно-правовая база, но правительство видит в этом некоторые риски. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-премьер Мгер Григорян в ответ на вопрос независимого депутата Армана Бабаджаняна.
Бабаджанян поинтересовался, рассматривает ли Армения, учитывая падение цен на газ и нефть на международном рынке, пересмотр контрактов на импорт нефти и газа.
«Если мы посмотрим на то, что происходит сегодня с ценами на нефть, и на потенциальное влияние на цены на газ, согласен, что есть над чем подумать. Но мы всегда должны помнить, что есть два варианта цены на газ на границе - два разных риска, которые мы можем обсудить вместе и решить, на какой риск мы идем. Если бы у нас был плавающий тариф, который был бы обусловлен влиянием всех тенденций, то сейчас у нас могла бы быть очень хорошая цена на газ на границе, но она могла бы быть совершенно другой через полгода», - сказал Григорян.
Армения имеет фиксированное соглашение о цене на газ с российской стороной.
«Если эта ситуация продлится немного дольше и мы посмотрим на средний показатель, то может оказаться, что текущая цена является высокой, но в данный момент, если мы посмотрим на средний показатель, то эта цена немного льготная. Однако, учитывая то, что произойдет в ближайшем будущем и как все сложится, возможно, пришло время подумать, что цена газа на границе должна быть привязана к определенной формуле. Фактически, сегодняшняя договорно-правовая база позволяет применять такую практику», - сказал вице-премьер.