Հայաստանի և Իսրայելի առողջապահության նախարարները քննարկել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Իսրայելի նախագահների հեռախոսազրույցից հետո Արմեն Սարգսյանի նախաձեռնությամբ կապ է հաստատվել երկու երկրների առողջապահության նախարարությունների միջև։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Մեր հեռախոսային խոսակցության ընթացքում կիսվեցինք երկու երկրների փորձով և ճշգրտեցինք կորոնավիրուսի դեմ պայքարի մեր մոտեցումները՝ պայմանավորվելով շփումները տեղափոխել ավելի մասնագիտական դաշտ համաճարակաբանների և վարակաբանների միջև։ Մեր խոսակցության պահին Իսրայելում կար 1000 հաստատված դեպք, որից 20-ը ինտենսիվ թերապիայի կարիք ուներ»,-նշել է Արսեն Թորոսյանը:
Մարտի 22-ին հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ։ Նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ։

YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. Telephone conversation was held between the Armenian and Israeli healthcare ministries at the initiative of Armenian President Armen Sarkissian following his phone talk with the President of Israel, Armenian healthcare minister Arsen Torosyan said on Facebook.
“During the phone conversation we shared the experience of the two countries and clarified our approaches on fighting coronavirus, as well as agreed to transfer these contacts to a more professional field between epidemiologists and infectionists. At the moment of our talk there were 1000 confirmed cases of coronavirus in Israel, 20 of which required intensive care”, Minister Torosyan said.
On March 22 Armenian President Armen Sarkissian had a telephone conversation with Israeli president Reuven Rivlin during which the two Presidents exchanged information about the coronavirus situation in the two countries, as well as the ongoing steps to prevent and overcome the virus.
According to the latest reports, number of confirmed cases of the novel coronavirus in Armenia is 194. Two patients have recovered.