Հայաստանի և Իսրայելի առողջապահության նախարարները քննարկել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Իսրայելի նախագահների հեռախոսազրույցից հետո Արմեն Սարգսյանի նախաձեռնությամբ կապ է հաստատվել երկու երկրների առողջապահության նախարարությունների միջև։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Մեր հեռախոսային խոսակցության ընթացքում կիսվեցինք երկու երկրների փորձով և ճշգրտեցինք կորոնավիրուսի դեմ պայքարի մեր մոտեցումները՝ պայմանավորվելով շփումները տեղափոխել ավելի մասնագիտական դաշտ համաճարակաբանների և վարակաբանների միջև։ Մեր խոսակցության պահին Իսրայելում կար 1000 հաստատված դեպք, որից 20-ը ինտենսիվ թերապիայի կարիք ուներ»,-նշել է Արսեն Թորոսյանը:
Մարտի 22-ին հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հետ։ Նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել իրենց երկրներում նոր կորոնավիրուսի տարածման առկա վիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի վերաբերյալ։

Министры здравоохранения Армении и Израиля обсудили вопросы борьбы с коронавирусом
После телефонного разговора президентов Армении и Израиля, инициированного Арменом Саркисяном, была установлена связь между Министерствами здравоохранения обеих стран. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
“В ходе нашего телефонного разговора мы поделились опытом наших стран и уточнили подходы в борьбе с коронавирусом, договорившись перенести контакты на более профессиональное поле между эпидемиологами и инфекционистами. На момент нашего разговора в Израиле было 1000 подтвержденных случаев, 20 из которых нуждались в интенсивной терапии”, - отметил Арсен Торосян.
22 марта президент республики Армен Саркисян провел телефонный разговор с президентом Государства Израиль Реувеном Ривлином. Президенты обменялись информацией о состоянии распространения в своих странах эпидемии нового коронавируса, предпринимаемых шагах по предотвращению и преодолению инфекции.