ԱՍՀ նախարարությունը պարզաբանել է արտակարգ դրության պայմաններում աշխատողների իրավունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը պարզաբանել է արտակարգ դրության պայմաններում աշխատողների իրավունքները․ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությունից։
Պարզաբանման մեջ ասվում է. «Հաշվի առնելով, որ 2020 թ.-ի մարտի 16-ից ՀՀ-ում հայտարարված արտակարգ դրությունը մի շարք հարցեր է առաջացրել տվյալ իրավիճակում աշխատանքային օրենսդրության առկա կարգավորումների, ինչպես նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից առկա բացերի լրացման նպատակով իրականացվող միջոցառումների վերաբերյալ, տեղեկացնում ենք.
Աշխատանքային օրենսգրքի 107-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի համաձայն՝
• ոչ աշխատողի մեղքով պարապուրդը աշխատավայրում ստեղծված այն իրավիճակն է, որի ժամանակ գործատուն՝ արտադրական կամ օբյեկտիվ այլ պատճառներով պայմանավորված, չի կարողանում ապահովել աշխատողի` աշխատանքային պայմանագրով նախատեսված աշխատանքը.
• պարապուրդի ժամանակ գործատուն իրավունք ունի աշխատողին՝ նրա գրավոր համաձայնությամբ, փոխադրելու ցանկացած այլ աշխատանքի` հաշվի առնելով աշխատողի մասնագիտությունը, որակավորումը և առողջական վիճակը: Աշխատողի համաձայնությամբ՝ նա կարող է փոխադրվել նաև այլ աշխատանքի` առանց հաշվի առնելու նրա մասնագիտությունը և որակավորումը:
Մյուս կողմից, Աշխատանքային օրենսգրքի 186-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն, եթե ոչ աշխատողի մեղքով պարապուրդի ժամանակ աշխատողին չի առաջարկվում նրա մասնագիտությանը, որակավորմանը համապատասխանող այլ աշխատանք, որը նա կարող էր կատարել՝ առանց իր առողջությանը վնաս պատճառելու, ապա աշխատողին պարապուրդի յուրաքանչյուր ժամվա համար վճարվում է մինչև պարապուրդը նրա միջին ժամային աշխատավարձի երկու երրորդի չափով, սակայն ոչ պակաս, քան օրենսդրությամբ սահմանված նվազագույն ժամային դրույքաչափը:
Նույն հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով անհաղթահարելի ուժ համարվող պատճառներով առաջացած պարապուրդի համար չի վճարվում:
Վերջին օրերի զարգացումները ցույց են տալիս, որ գործատուների մի մասը առաջնորդվում է Աշխատանքային օրենսգրքի 186-րդ հոդվածի 1-ին մասի կարգավորմամբ և վճարում իր աշխատողներին, մի մասն էլ՝ նույն հոդվածի 6-րդ մասով՝ ընդհանրապես չվճարելով:
Ակնհայտ է, որ ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է ցուցաբերել մեկ միասնական մոտեցում՝ ապագայում հնարավոր աշխատանքային վեճերից խուսափելու և խնդիրները դատական կարգով չլուծելու համար:
Այս և ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հայտարարված լինելու հանգամանքով պայմանավորված՝ Աշխատանքային օրենսգրքի մի շարք այլ կարգավորումներում ևս որոշակի լրացումներ կատարելու նպատակով՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից մշակվել և հրատապ ռեժիմով շրջանառության է դրվել Աշխատանքային օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու նախագիծ: Մասնավորապես նախագծով առաջարկվում է՝
• հեռավար եղանակով աշխատանքների կազմակերպման հնարավորության պարագայում, աշխատողներին չհամարել պարապուրդի մեջ, և աշխատավարձն ամբողջությամբ պահպանել.
• հեռավար եղանակով աշխատանքերի կազմակերպումը և աշխատանքի ու հանգստի ռեժիմի փոփոխությունը չհամարել աշխատանքային պայմանագրի էական պայմանի փոփոխություն, ինչը հնարավորություն կտա գործատուներին լինել ավելի ճկուն և նախապես չծանուցել այդ փոփոխությունների մասին.
• այն դեպքերում, երբ մասնավոր ոլորտի գործատուն, արտակարգ դրությամբ պայմանավորված, չկարողանա այլևս աշխատանքները շարունակել, այդ թվում հեռավար եղանակով, այնուամենայնիվ շարունակի վարձատրել աշխատողին՝ չաշխատած յուրաքանչյուր ժամի համար՝ առնվազն օրենսդրությամբ սահմանված նվազագույն ժամային դրույքաչափով։ Պետական և համայնքային բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպությունների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի աշխատողների աշխատավարձն ամբողջությամբ պահպանվում է․
• այն դեպքերում, երբ աշխատողն ունի չօգտագործված արձակուրդ, և հնարավոր չէ շարունակել աշխատանքները արտակարգ դրության ժամանակահատվածում, գործատուի համար նախատեսել պարտադիր պահանջ, որ աշխատողի ցանկության դեպքում վերջինիս տրամադրի իր չօգտագործված արձակուրդը․
• այն դեպքերում, երբ արտակարգ դրությամբ պայմանավորված, աշխատողն օբյեկտիվորեն հնարավորություն չի ունեցել ներկայանալու աշխատանքի կամ աշխատանքի է ներկայացել ուշացումով կամ ոչ լրիվ աշխատանքային օրով, արգելել գործատուին իր նախաձեռնությամբ լուծելու աշխատանքային պայմանագիրը կամ կիրառել կարգապահական տույժ։ Այս դեպքերում, նախատեսել վարձատրություն առնվազն աշխատողի փաստացի աշխատած ժամանակին կամ կատարված փաստացի աշխատանքին համապատասխան
• այն դեպքերում, երբ ուսումնական (այդ թվում՝ նախադպրոցական) հաստատությունների համար նախատեսված արձակուրդների՝ չպլանավորված տեղափոխման կամ տրամադրման ժամանակահատվածում, երեխայի խնամքը կազմակերպելու նպատակով՝ աշխատողը աշխատանքի է ներկայացել ուշացումով կամ ոչ լրիվ աշխատանքային օրով, արգելել գործատուին իր նախաձեռնությամբ լուծելու աշխատանքային պայմանագիրը կամ կիրառել կարգապահական տույժ։ Այս դեպքերում, նախատեսել ամբողջական վարձատրություն։
• նախատեսել դրույթ, որ արտակարգ դրության ժամանակ արտաժամյա աշխատանքը իրար հաջորդող երկու օրվա ընթացքում կարող է կազմել մինչև 8 ժամ՝ ներկայիս 4-ի փոխարեն։
• անցումային դրույթներով նախատեսվելու է նաև, որ վերը թվարկված կարգավորումները տարածվելու են գործատուների և աշխատողների վրա սկսած 2020 թվականի մարտի 16-ից, երբ հայտարարվեց արտակարգ դրություն:
Հարկ է նշել, որ Նախագծով ներկայացված մի շարք առաջարկներ բխում են աշխատանքային օրենսգրքի հիմնական սկզբունքներից (3-րդ հոդված), մասնավորապես,
• յուրաքանչյուր աշխատողի համար աշխատանքի արդարացի պայմանների իրավունքի ապահովումը,
• յուրաքանչյուր աշխատողի` ժամանակին և ամբողջությամբ աշխատանքի արդարացի վարձատրության իրավունքի ապահովումը` օրենքով սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չափից ոչ ցածր:
Միաժամանակ, անդրադառնալով վերջին օրերին հնչած այն տեսակետին, որ հեռավար եղանակով աշխատանքների կազմակերպման մասով Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունը բացակայում է, քանի որ տնաշխատների՝ աշխատանքի և վարձատրության հետ կապված հարաբերություններն արդեն իսկ կարգավորված են Աշխատանքային օրենսգրքով, մասնավորապես 98-րդ հոդվածով, տեղեկացնում ենք, որ գործող կարգավորմամբ՝ աշխատանքի վայրը համարվում է աշխատանքային պայմանագրի էական պայման, որի փոփոխման դեպքում գործատուն պարտավոր է նախապես ծանուցել աշխատողին կախված նրա ստաժից համապատասխան օր առաջ (Աշխատանքային օրենսգրքի 115-րդ հոդվածի 1-ին մաս): Հաշվի առնելով, որ արտակարգ դրության պայմաններում գործատուն պետք է արագ արձագանքի ստեղծված մարտահրավերներին և հնարավորության դեպքում աշխատանքները կազմակերպի հեռավար եղանակով, նախագծով առաջարկվում է, որ այս իրավիճակում հեռավար եղանակով աշխատանքների կազմակերպումը չհամարվի աշխատանքի վայրի փոփոխություն:
Ինչ վերաբերվում է հեռավար աշխատանքի՝ Աշխատանքային օրենսգրքի 98-րդ հոդվածով արդեն իսկ կարգավորված լինելուն, ապա նշենք, որ այդ հոդվածը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ ի սկզբանե, աշխատանքի բնույթից ելնելով, գործատուի և աշխատողի միջև կնքվել է աշխատանքային պայմանագիր աշխատանքները տանից կատարելու վերաբերյալ:
Արտակարգ դրության պայմաններում ոչ թե կնքվում է աշխատանքային պայմանագիր՝ աշխատանքները հեռավար իրականացնելու համար, այլ ուղղակի փոփոխվում է աշխատանքի վայրը: Հետևաբար՝ ճիշտ չէ որևէ կերպ նույնականացնել տնաշխատների համար նախատեսված կարգավորումը՝ հեռավար եղանակով աշխատանք կատարելու կարգավորման հետ:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը աշխատողի և գործատուի միջև ծագած խնդիրնեըը իրավասու է լուծելու համապատասխան օրենսդրական կարգավորումներ մշակելու և պարզաբանումներ տրամադրելու շրջանակներում միայն: Նախարարությունը, իր լիազորութունների շրջանակներում, աշխատողի և գործատուի աշխատանքային հարաբերութուններին միջամտելու իրավասություն չունի»:

Минтруда Армении пояснило права трудящихся в условиях чрезвычайного положения
В разъяснении говорится: «Учитывая, что чрезвычайное положение, объявленное в Республике Армения с 16 марта 2020 года, выявило ряд вопросов, касающихся существующих положений трудового законодательства в этой ситуации, а также для устранения пробелов в мерах, принятых Министерством труда и социальных вопросов», сообщаем:
Согласно ч. 1 и 2 статьи 107 Трудового кодекса:
- простой не по вине работающего - это ситуация на рабочем месте, когда работодатель по производственным или иным объективным причинам не может обеспечить работу работника по трудовому договору;
- в период простоя работодатель имеет право перевести работника (с его письменного согласия) на любую другую работу — с учетом профессии, квалификации и состояния здоровья работника. С согласия работника он также может быть переведен на другую работу без учета его профессии и квалификации.
С другой стороны, в соответствии с ч. 1 ст. 186 Трудового кодекса, если во время простой не по вине работника не предлагается другой квалифицированной работы с учетом профессии, квалификации и состояния здоровья работника, которую он мог бы выполнить, не нанося вреда своему здоровью, то за каждый час простоя работнику выплачивается зарплата в размере двух третей его средней почасовой заработной платы (которую он получал до простоя), но не ниже минимальной почасовой ставки, установленной законом.
В соответствии с ч. 6 этой же статьи, простой, возникший по причинам, считающимся непреодолимой силой в порядке, установленном законодательством Республики Армения, не оплачивается.
События последних дней показывают, что некоторые работодатели руководствуются статьей 186 (1) Трудового кодекса и платят своим работникам, а некоторые – с ч. 6 той же статьи, не выплачивая вообще.
Очевидно, что в сложившейся ситуации необходим единый подход, чтобы избежать возможных будущих трудовых споров и не доводить до разрешения проблемы в суде.
В связи с этим, а также с объявлением чрезвычайного положения в Республике Армения, с целью внести некоторые дополнения в ряд других положений Трудового кодекса, Министерством труда и социальных дел был разработан и в чрезвычайном режиме введен в действие проект соответствующих поправок к Трудовому кодексу.
В частности, проектом предлагается:
- сотрудники, работающие в удаленном режиме (далее - удаленные сотрудники) не должны считаться бездействующими, работая удаленно и полностью сохраняя свою зарплату.
- дистанционная организация труда и изменение режима труда и отдыха не должны рассматриваться как существенное изменение в трудовом договоре, что позволит работодателям проявлять большую гибкость и не уведомляться заранее об этих изменениях;
- в тех случаях, когда работодатель частного сектора больше не может продолжать деятельность, в том числе в удаленном режиме, тем не не менее он должен продолжать выплачивать работнику за каждый неотработанный час — по крайней мере, по минимальной почасовой ставке, установленной законодательством. Заработная плата государственных и общественных (бюджетных) организаций, а также сотрудников Центрального банка Республики Армения выплачивается полностью.
- в тех случаях, когда у работника есть неиспользованный отпуск, и невозможно продолжить работу во время чрезвычайного положения, работодатель обязан предоставить неиспользованный отпуск по желанию работника;
- в тех случаях, когда работник из-за чрезвычайного положения, не смог явиться на работу или явился с опозданием, или проработал неполный рабочий день, работодателю запрещается расторгнуть трудовой договор или подвергать дисциплинарному взысканию. В таких случаях предусматривают вознаграждение, по крайней мере, за то время, которое работник фактически проработал или за фактически выполненную работу.
- в тех случаях, когда каникулы образовательных (в том числе дошкольных) учреждений в незапланированном порядке переносятся, и в связи с организацией ухода за ребенком работник приходит на работу с опозданием или на неполный рабочий день, работодателю запрещается прекращать трудовой договор по собственной инициативе или применять дисциплинарное взыскание. В таких случаях предусматривают полное вознаграждение.
- обеспечить, чтобы сверхурочное время в течение двух дней подряд в чрезвычайной ситуации могло составлять 8 часов — вместо нынешних четырех.
- по переходным положениям также предусматривается, что вышеуказанные меры будут применяться к работодателям и работникам с 16 марта 2020 года, когда было объявлено чрезвычайное положение.
Следует отметить, что ряд предложений, внесенных в Проект, вытекают из основных принципов Трудового кодекса (статья 3), в частности:
- обеспечение права на справедливые условия труда для каждого работника;
- обеспечение того, чтобы каждый работник имел право на справедливое и полное вознаграждение — в размере не менее минимальной заработной платы, установленной законом.
В то же время, ссылаясь на мнение, высказанное в последние дни, о том, что нет необходимости вносить изменения в Трудовой кодекс с точки зрения организации удаленного (дистанционного) труда, поскольку трудовые отношения и оплата труда с работодателями уже регулируются Трудовым кодексом, в частности статьей 98, сообщаем:
согласно действующему законодательству, место работы считается обязательным условием трудового договора, при изменении которого работодатель обязан заранее уведомить работника за день - в зависимости от его стажа (ч.1 ст. 115 Трудового кодекса). Учитывая, что в чрезвычайной ситуации работодатель должен быстро реагировать на создаваемые проблемы и, по возможности, организовывать работу удаленно, в проекте предлагается, чтобы в этой ситуации организация удаленная работа не считалась сменой места работы.
Что касается удаленной (дистанционной) работы, которая уже регулируется статьей 98 Трудового кодекса, следует отметить, что эта статья относится к тем случаям, когда изначально, исходя из характера работы, между работодателем и работником был заключен трудовой договор на выполнение работы на дому.
В условиях чрезвычайного положения заключается не контракт о удаленной работу, а просто меняется место работы. Таким образом, неправильно отождествлять регулирование, предусмотренное для надомной работы, с регулированием для организации удаленной работы.
В то же время мы сообщаем, что Министерство труда и социальных дел уполномочено решать вопросы, возникающие между работником и работодателем, только при рамках разработки соответствующих законодательных норм и при предоставлении разъяснений. Министерство в пределах своей компетенции не имеет полномочий вмешиваться в трудовые отношения работника и работодателя".