Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետն ուղերձ է հղել ժամկտային զինծառայողների ծնողներին և հարազատներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանն ուղերձ է հղել պարտադիր ժամկետային զինծառայողներին ծնողներին հարազատներին, բարեկամներին։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի ուղերձը․
«Սիրելի´ հայրենակիցներ, նոր տեսակի կորոնովիրուսային վարակն օրեցօր ընդլայնում է իր սահմանները` ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետությունը: Կանգնած լինելով կորոնավիրուսային վարակի լրջագույն մարտահրավերի առաջ՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները երկրում հաստատեցին արտակարգ դրություն` համազգային և միասնական ջանքերով պայքարելու և կանխելու վարակի լայնածավալ տարածումը, զարգացումն ու դրա բացասական հետևանքները երկրի տնտեսության վրա:
ՀՀ ԶՈՒ ղեկավարության համար զինծառայողը բարձրագույն արժեք է, և հնարավոր ամեն ինչ արվում է նրան առողջական խնդիրներից զերծ պահելու համար:
Ստեղծված իրավիճակում ՀՀ զինված ուժեր վարակի ներթափանցումը կանխելու նպատակով դիմում եմ ձեզ.
1. Անհարկի չմիջամտել համա­ճա­րակի դեմ զինված ուժերի հրամանատարության, առողջապահության նախարարու­թյան և այլ պետական կառույցների հետ համատեղ լայնածավալ ու բազմապիսի աշխատանքներին ու կանխարգելիչ միջոցա­ռումներին,
2. Գիտակցված և ըմբռնումով մոտենալ ժամկետային պարտադիր զինծառայողներին արձակուրդ չտրամադրելու որոշմանը. այս քայլը միտված է վերջիններիս շփումը հնարավոր վա­րակակիր քաղաքացիների հետ բացառելուն,
3. Խուսափել զինծառայողներին սնունդ, հիգիենայի պարագաներ և այլ միջոցներ ուղարկելուց:
4. Հեռախոսային զրույցների ժամանակ վարակի տարածման կամ հարազատների, բարեկամների, ծանոթների` վարակված լինելու մասին տեղեկատվություն չհայտնել` զինծառայողների մոտ տագնապային տրամադրություն չստեղծելու համար:
Ցուցաբերելով առավելագույն զգուշություն և զսպվածություն` հնարավորություն կընձեռեք ձեր զավակներին անշեղորեն կատարել իրենց պարտականությունները:
Համոզված ու լիահույս եմ, որ մեր համատեղ և փոխըմբռնված աշխատանքի շնորհիվ հաղթահարելու ենք նաև այս մարտահրավերը:

Начальник Генштаба ВС Армении направил обращение родителям и родным военнослужащих срочной службы
Начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении, генерал-лейтенант Артак Давтян направил обращение родителям, родным и близким военнослужащих обязательной срочной службы. «Арменпресс» представляет обращение начальника Генштаба ВС Армении․
“Дорогие соотечественники, короновирусная инфекция нового типа с каждым днем расширяет свои границы, включая и Республику Армения. Столкнувшись с серьезнейшим вызовом коронавирусной инфекции, власти Республики Армения утвердили в стране чрезвычайное положение для борьбы и предотвращения широкомасштабного распространения инфекции и ее негативных последствий на экономику страны.
Для руководства ВС Армении военнослужащий - высшая ценность, и делается все возможное для того, чтобы оградить его от всяческих проблем со здоровьем.
В сложившейся ситуации с целью предотвращения проникновения инфекции в Вооруженные силы Армении обращаюсь к вам.
- Не вмешиваться в широкомасштабную и разнообразную работу и превентивные мероприятия, направленные против эпидемии, осуществляемые командованием Вооруженных сил совместно с Министерством здравоохранения и другими государственными структурами.
- Осознанно и с пониманием подходить к решению не предоставлять отпуск военнослужащим-срочникам. Этот шаг направлен на исключение контактов с потенциально зараженными гражданами.
- Избегать отправки военнослужащим продуктов питания, предметов гигиены и других средств
- Во время телефонных разговоров не сообщать информацию о заражении родственников, родных, знакомых, чтобы не создавать тревожного настроения у военнослужащих.
Проявляя максимальную осторожность и сдержанность, вы позволите своим детям неуклонно выполнять свои обязанности.
Уверен и полон надежд, что благодаря нашей совместной работе и взаимопониманию мы преодолеем и этот вызов.