Եթե հանրաքվեն և համաճարակային իրավճակը հակասեն միմյանց, այդ մասին որոշում կկայացնենք․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ որևէ քաղաքական նպատակ չի կարող ավելի բարձր լինել, քան հանրային անվտանգությունն ու առողջությունը․ վարչապետն նկատեց՝ եթե իրավիճակը լինի այնպիսին, որ ապրիլի 5-ին նախատեսված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն և համաճարակային իրավիճակը հակասեն միմյանց, կառավարությունը համապատասխան որոշում կկայացնի։ Ինպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում։
«Ըստ ամենայնի, մենք առաջիկա օրերին կքննարկենք և որոշում կկայացնենք Եթե տեսնենք, որ իրավիճակը լինելու է այնպիսին, որ հանրաքվեն և համաճարակային իրավիճակը հակասում են իրար, մենք նաև այդ մասին որոշում կկայացնենք, բայց այդ որոշումը նույնպես կլինի հիմնավորված, եթե նման անհրաժեշտություն ծագի։ Ես չեմ ուզում վերջնական գնահատականներ տալ։ Կառավարությունը վաղը կքննարկի նաև Հայաստանի որոշ հատվածներում արտակարգ դրություն հայտարարելու հնարավորությունը, եթե նման անհրաժեշտություն կլինի»,- նշեց Փաշինյանը։

Armenia considers possibility of declaring state of emergency in some areas over coronavirus
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan said the government will discuss a potential postponement of the constitutional referendum scheduled for April 5 over the novel coronavirus spread.
He said that no political goal can be higher than public health and safety.
“Soon we will discuss and make a decision, and if we see that the situation will be such that the referendum and the epidemiological situation are contradicting one another, we will make a decision, but this decision will also be substantiated, if such a necessity will arise. I don’t want to give final assessments now. Tomorrow the government will discuss the possibility of declaring a state of emergency in some parts of Armenia, in case of such necessity,” Pashinyan said.