ՀՀ ԱԳՆ-ն խորհուրդ է տալիս սահմանափակել արտասահմանյան ուղևորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի տարածման ներկա իրավիճակը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է սահմանափակել արտասահմանյան ուղևորությունները, եթե չկա հրատապ անհրաժեշտության։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ուղևորություն կազմակերպելիս խորհուրդ է տրվում առաջնորդվել Առողջապահության միջազգային կազմակերպության` վարակի տարածման վերաբերյալ վիճակագրությամբ և ժամանակավորապես խուսափել այցելել վարակի տարածման երկրներ, մասնավորապես՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն, Կորեայի Հանրապետություն, Ճապոնիա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ և ԵՄ և այլ եվրոպական երկրներ (առավելապես՝ Իտալիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Իսպանիա, Շվեյցարիա, Նորվեգիա, Դանիա, Շվեդիա, Նիդերլանդներ, Միացյալ Թագավորություն, Բելգիա և Ավստրիա) այցելություններից:
«Վերոնշյալ երկրներում գտնվելու կամ այցելելու պարագայում հորդորում ենք հետևել ՀՀ առողջապահության նախարարության կամ տվյալ երկրի համապատասխան իշխանությունների ցուցումներին և խորհուրդներին, կապ հաստատել տեղում ՀՀդիվանագիտական ներկայացուցչություններիհետ։
Նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի լայն տարածում ունեցող երկրներից վերադարձող ՀՀ քաղաքացիները, կախված ժամանման երկրից/երկրներից պետք է ենթարկվեն 14-օրյա ինքնամեկուսացման, եթե որոշում չի կայացվել գտնվել հատուկ կարանտինի վայրում:
Միաժամանակ հորդորում ենք արտերկրում գտնվող և/կամ արտերկիր ուղևորություն նախատեսող ՀՀ քաղաքացիներին կանգնել հյուպատոսական հաշվառման, որն այժմ հնարավոր է իրականացնել նաև հյուպատոսական հաշվառման ավտոմատացված համակարգի միջոցովhttps://www.mfa.am/hy/consular-registration/»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

МИД РА советует ограничить зарубежные путешествия
Учитывая нынешнюю ситуацию, связанную с распространением коронавируса нового типа (COVID-19), МИД РА призывает граждан Армении ограничить свои поездки за рубеж, за исключением случаев, когда есть крайняя необходимость.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел Республики Армения, при организации поездки необходимо руководствоваться статистикой распространения инфекции Всемирной организации здравоохранения и временно избегать посещения стран с распространенной инфекцией, в частности, Исламской Республики Иран, Китайской Народной Республики, Республики Корея, Японии, Соединенных Штатов Америки и других европейских стран (в основном Италии, Германии, Франции, Испании, Швейцарии, Норвегии, Дании, Швеции, Нидерландов, Соединенного Королевства, Бельгии и Австрии).
«В случае пребывания или посещения вышеуказанных стран призываем следовать указаниям и советам Министерства здравоохранения РА или соответствующих властей данной страны, установить связь с дипломатическими представительствами РА на месте.
Граждане Республики Армения, возвращающиеся из стран с широко распространенным новым типом коронавирусной инфекции (COVID-19), должны подвергаться 14-дневной самоизоляции, в зависимости от страны прибытия/стран, если не было принято конкретного карантинного решения.
Призываем граждан Армении, которые находятся за границей/или выезжают за границу, встать на консульский учет, что теперь можно сделать через автоматическую систему консульской регистрации https://www.mfa.am/hy/consular-registration/», - говорится в сообщении.