Արցախում կորոնավիրուսով վարակման դեպք չի արձանագրվել. խուճապային լուրերը տարածվում են Ադրբեջանից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արցախում կորոնավիրուսով վարակման դեպք չի արձանագրվել, իսկ խուճապային լուրերը տարածվում են Ադրբեջանից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը։
«Մեդիատիրույթում ֆեյսբուքյան խմբերի և կեղծ օգտատերերի միջոցով տեղեկություն է տարածվում, թե իբր Ստեփանակերտի կենտրոնական հիվանդանոց են տեղափոխվել 11 քաղաքացի և 27 զինծառայող՝ կորոնավիրուսի ախտանիշներով։
Նույն բովանդակությամբ լուրը դեռևս մարտի 5-ին տարածվել էր Ֆեյսբուքում` Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի անունից ներկայացող, սակայն Ադրբեջանից կառավարվող կեղծ էջի կողմից։ Թե՛ տարածվող լուրը, և թե՛ Բակո Սահակյանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջ ունենալը հերքվեցին։
Սակայն Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված նոր դեպքերին զուգահեռ՝ ապատեղեկատվությունը կրկին սկսեց շրջանառվել։ Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը կապ հաստատեց նաև Արցախի Առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանի հետ, որը ևս հերքեց տարածվող լուրը՝ հայտնելով, որ Արցախում վիրուսի ներթափանցման որևէ դեպք չկա և իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցները»,- հայտնում է Կենտրոնը։

В Арцахе не зарегистрировано случаев коронавируса, паника распространяется из Азербайджана
В Арцахе не было зарегистрировано случаев коронавирусной инфекции, и паника распространилась из Азербайджана.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Центр проверки информации.
«В медиа-пространстве через группы Facebook и фальшивых пользователей распространяются слухи о том, что 11 граждан и 27 военнослужащих с симптомами коронавируса были доставлены в центральную больницу Степанакерта.
Новости того же содержания еще 5 марта распространялись в Facebook на фейковойстранице, которая якобы принадлежит президенту Арцаха Бако Саакяну, однако она управляется Азербайджаном. И этот слух, и «официальная» страница Бако Саакяна в Facebook были опровергнуты.
Однако, поскольку в Армении были подтверждены новые случаи коронавируса, дезинформация снова начала распространяться. Центр проверки информации также связался с министром здравоохранения Арцаха АраикомБагряном, который также опроверг эти слухи, заявив, что в Арцахе не было случаев заражения вирусом, и приняты все необходимые профилактические меры», сообщает Центр.