Նվազեցնել ֆիզիկական շփումն այլ անձանց հետ, աշխատանքը կատարել առցանց. ԱԺ նախագահի շրջաբերականը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը շրջաբերական է ուղղել պատգամավորներին և աշխատակիցներին՝ հորդորելով վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում գործուղման մեկնած գործընկերներին հնարավորինս ինքնամեկուսանալ, նվազեցնել այլ անձանց հետ ֆիզիկական հաղորդակցությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միրզոյանը շրջաբերականը հրապարակել է իր «Ֆեյսբուք»-ի էջում:
«Կորոնավիրուսի վարակի տարածման հավանականությունը նվազեցնելու, առողջապահության համակարգի արդյունավետությանը նպաստելու և վարակը հաղթահարելու գործում կարևոր է յուրաքանչյուրիս մասնակցությունը։ Ուստի հորդորում եմ, որ ելնելով հանրային առողջության նկատմամբ պատասխանատվությունից՝ ԱԺ պատգամավորները և աշխատակիցները հնարավորինս նվազեցնեն ֆիզիկական հաղորդակցությունը այլ անձանց հետ և իրենց աշխատանքային պարտականությունները կատարեն առցանց, իսկ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում գործուղման մեկնած կամ որևէ ռիսկային խմբի ներկայացուցչի հետ ֆիզիկական շփումներ ունեցած գործընկերները ժամանակավորապես հնարավորինս ինքնամեկուսանան»,-նշել է Միրզոյանը:
Նա կոչ է արել նաև խստորեն հետևել Առողջապահության նախարարության ցուցումներին, հաճախակի ախտահանել ձեռքերը և ձեռքերով հաճախ հպվող առարկաները, խուսափել դեմքին դիպչելուց, խուսափել զանգվածային միջոցառումներին մասնակցելուց։
«Միաժամանակ տեղեկացնում եմ, որ հաշվի առնելով մանկապարտեզներում և դպրոցներում դասապրոցեսի՝ վարակի կանխարգելմամբ պայմանավորված ժամանակավոր ոչ բնականոն ընթացքը, ԱԺ այն աշխատակիցների նկատմամբ, ովքեր մանկապարտեզ կամ տարրական դպրոց հաճախող երեխա ունեն և իրենք են հոգում այդ երեխայի խնամքը, աշխատանքային օրվա ընթացքում ողջախոհության սահմաններում կարճատև բացակայությունների համար կարգապահական տույժեր չեն կիրառվի»,-ասված է շրջաբերականում:
Հայաստանում այս պահին գրանցված է կորոնավիրուսի հաստատված 6 դեպք: Առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Եվս 3 դեպքի մասին հայտնի դարձավ մարտի 11-ին, 2 դեպքի մասին՝ մարտի 12-ին: Մարտի 13-ին կրթական հաստատություններում դասերը դադարեցվել են:

Сократить физические контакты, выполнять работу онлайн: циркуляр председателя НС
Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян направил депутатам и сотрудникам циркуляр, призывая коллег, побывавших в командировках в течение последних двух недель, по возможности самоизолироваться, сократить физические контакты с другими лицами. Как передает «Арменпресс», данный Мирзоян опубликовал на своей странице в Facebook.
“В снижении вероятности распространения коронавируса, способствовании эффективности системы здравоохранения и преодолении инфекции важно участие каждого из нас. Поэтому призываю, исходя из ответственности за общественное здоровье, чтобы депутаты и сотрудники НС по возможности сократили физические контакты с другими лицами. Выполняли свои рабочие обязанности в режиме онлайн, а коллеги, в течение последних двух недель побывавшие в командировках или имевшие физические контакты с представителем какой-либо страны риска, временно самоизолировались”, - отметил Мирзоян.
Он также призвал строго следовать указаниям Министерства здравоохранения, часто дезинфицировать руки и предметы, к которым часто прикасаемся, избегать прикосновения к лицу, избегать участия в массовых мероприятиях.
“Также сообщаю, что с учетом временного необычного учебного процесса в детских садах и школах, обусловленного профилактикой инфекции, в отношении тех сотрудников НС, которые имеют детей, посещающих детский сад или начальную школу, и сами заботятся об этом ребенке, в течение рабочего дня в пределах здравого смысла не будут применяться дисциплинарные взыскания за краткосрочные отсутствия”, - говорится в циркуляре.