ԱՄՆ պետդեպն իր զեկույցում մատնանշում է Հայաստանի իշխանությունների կոռուպցիայի դեմ պայքարի քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հրապարակել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված հերթական տարեկան զեկույցը Հայաստանի մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ զեկույցում նշվում է, որ 2019 թվականի ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկա պաշտոնյաների թույլ տված չարաշահումները հետաքննելու և մեղավորներին պատժելու ուղղությամբ:
Որպես օրինակ նշվում է այն հանգամանքը, որ ամբողջ տարվա ընթացքում շարունակվել է Մարտի 1-ի գործով դատաքննությունը: Պետդեպն ընդգծում է, որ առաջադրված են մի շարք մեղադրանքներ՝ սահմանադրական կարգի տապալում, կոռուպցիա, Մարտի 1-ի գործով ձեռք բերված ապացույցների կեղծում:
Պետդեպի զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հրապարակած զեկույցին Հայաստանի մասին, որում նշվում է, որ «մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու քայլերը պետք է արվեն զգույշ և խստորեն համապատասխանեն օրենքի գերակայությանը, դատարանների անկախությանը, թափանցիկությանը»:
«Հունիսի 4-ին խորհրդարանն ընդունել է օրենք՝ 2008 թվականի մարտին հետընտրական բռնության զոհերին օգնություն ցուցաբերելու մասին, իսկ սեպտեմբերի 5-ին կառավարությունը հատկացրեց 720 միլիոն դրամ (1,5 միլիոն դոլար)՝ զոհերին ու նրանց ընտանիքներին օգնելու համար»,- ասված է զեկույցում:
Պետդեպի զեկույցում անդրադարձ կա նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարին: Նշվում է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո իշխանությունները հետաքննություններ սկսեցին` բացահայտելով համակարգային կոռուպցիան, որը ներառել է հասարակական և մասնավոր կյանքի մեծ մասը: «Կառավարությունը բազմաթիվ քրեական գործեր հարուցեց նախկին պաշտոնյաների, նրանց հարազատների, խորհրդարանականների, որոշ դեպքերում՝ դատական մարմինների ներկայացուցիչների և նրանց հարազատների մասնակցությամբ: Կառավարությունը նմանատիպ գործեր է հարուցել նաև մի խումբ ներկա պաշտոնյաների նկատմամբ»,- ասված է զեկույցում:
ԱՄՆ Պետդեպն անդրադարձել է նաև Հայաստանի դատական համակարգում առկա խնդիրներին: «Թեև օրենքը ենթադրում է անկախ դատական համակարգ, դատական համակարգը հիմնականում անկախություն չի ցուցաբերում: 2018 թվականին տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո էլ դատական համակարգի նկատմամբ հասարակության անվստահության մակարդակը բարձր է մնում»,- ասված է զեկույցում:
Անդրադարձ է կատարվում նաեւ փախստականների խնդրին և նշվում, որ ՀՀ կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել նրանց ապաստան տալու համար: Նշվում է, որ Հայաստանի կառավարությունը 1.5 միլիարդ դրամ է հատկացրել 1980-ականների վերջերին և 90-ականների սկզբներին Ադրբեջանից գաղթած 112 ընտանիքի բնակարան հատկացնելու համար:

Госдеп США в своем докладе указывает на шаги властей Армении по борьбе с коррупцией
Госдеп США опубликовал очередной ежегодный доклад по Армении, посвященный защите прав человека. Как передает «Арменпресс», в докладе отмечается, что в течение 2019 года правительство Армении предпринимало шаги по расследованию злоупотреблений, допущенных как бывшими, так и нынешними чиновниками, и наказанию виновных.
В качестве примера приводится то обстоятельство, что в течение всего года продолжалось судебное разбирательство по делу 1 марта. Госдеп подчеркивает, что выдвинут ряд обвинений: свержение конституционного строя, коррупция, фальсификация доказательств, полученных по делу 1 марта.
В докладе Госдепа говорится также и о докладе комиссара Совета Европы по правам человека Дуньи Миятович об Армении, в котором отмечается, что “Шаги по привлечению виновных к ответственности должны делаться осторожно и строго соответствовать верховенству закона, независимости судов и прозрачности”.
“4 июня парламент принял закон об оказании содействия жертвам поствыборного насилия в марте 2008 года, а 5 сентября правительство выделило 720 млн драмов ($1,5 млн) для оказания содействия жертвам и их семьям”, - говорится в докладе.
В докладе Госдепа говорится и о борьбе с коррупцией. Отмечается, что после бархатной революции в Армении власти начали расследование, выявив системную коррупцию, которая была в большей части общественной и частной жизни. “Правительство возбудило многочисленные уголовные дела с участием бывших чиновников, их родственников, парламентариев, в некоторых случаях – и представителей судебных органов и их родственников. Правительство возбудило подобные дела и в отношении группы нынешних чиновников”, - говорится в докладе.
Госдеп США коснулся также проблем судебной системы Армении. “Хотя закон и предполагает независимую судебную систему, судебная система в основном не проявляет независимости. После политических перемен 2018 года уровень недоверия общества к судебной системе остается высоким”,- говорится в докладе.
Речь идет также и о проблеме беженцев и отмечается, что правительство Армении предприняло шаги для предоставления им убежища. Отмечается, что правительство Армении выделило 1,5 млрд драмов на предоставление квартир 112 семьям, эмигрировавшим из Азербайджана в конце 1980-х и в начале 90-х годов.