Սիփան Փաշինյանն այցելել է կուրթանցի Մեխակ Առաքելյանին. նրանց ցանկանում են օգնել արտերկրի հայերը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիփան Փաշինյանն իր օգնական Անուշ Դավթյանի հետ ուղևորվում է Լոռու մարզի Կուրթան գյուղ՝ այցելելու այնտեղ բնակվող Մեխակ Առաքելյանին և նրա ընտանիքին:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ս. Փաշինյանն այս մասին հայտնեց «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում տեղադրված տեսանյութի միջոցով: Ավելի վաղ նա տեղեկացրել էր, որ այդ ընտանիքի համար լավ լուրեր ունի:
«Արտերկրում բնակվող մի քանի քաղաքացի խնդրել է ինձ այցելել կուրթանցի Մեխակ Առաքելյանի ընտանիքին և հայտնել նրանց, որ իրենք պատրաստակամ են օգնել՝ լուծել նրանց խնդիրները: Արտերկրում բնակվողները նմանատիպ որոշում են կայացրել, երբ մամուլից տեղեկացել են կուրթանցի այդ տղամարդու առողջական խնդիրների մասին»,- նշեց Սիփան Փաշինյանը և հավելեց, որ շահարկումներից խուսափելու համար (քանի որ այս պահին սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի գործընթաց է) այս ամենի մասին մանրամասն տեղեկություններ չի հայտնի:
Նա խոստացավ, որ հանրային հետաքրքրության դեպքում մանրամասները կներկայացնի ապրիլի 5-ից հետո:
Մարտի 7-ին՝ Ստեփանավանում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մի երիտասարդ էր մոտեցել, ով ասել էր, որ երկրաշարժից տուն է կորցրել: Վարչապետը նշել էր, որ պետք է պարզել՝ պետությունը պարտավորություն ունի, թե ոչ։ Հետո, տվյալ երիտասարդը՝ Մեխակ Առաքելյանը, ասել էր, որ տուն չունի, տնակում է ապրում: Փաշինյանն էլ պնդել էր, որ առողջ տղամարդը չի դիմի մեկ ուրիշ առողջ տղամարդու՝ տան հարցով։Մարտի 10-ին մամուլում մի տեսանյութ հրապարակվեց, որտեղ Մեխակ Առաքելյանը պատմում է իր առողջական խնդիրների մասին և թե այդ օրն ինչ է ցանկացել խնդրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից: Այսօր՝ մարտի 11-ին՝ Սիսիան քաղաքում տեղի ունեցած Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավի հանրահավաքի ընթացքում, վարչապետը ներողություն խնդրեց Կուրթան գյուղի բնակիչ Մեխակ Առաքելյանից՝ ընդունելով իր սխալը։

Граждане, проживающие за рубежом, предлагают свою помощь Мехаку Аракеляну
Депутат парламентской фракции “Мой шаг” Сипан Пашинян вместе со своим помощником Ануш Давтян направляется в село Куртан Лорийской области, чтобы посетить проживающего там Мехака Аракеляна и его семью.
Как передает Арменпресс, об этом Пашинян сообщил на своей странице в социальной сети Facebook. Ранее он сообщил, что у него есть хорошие новости для этой семьи.
“Несколько граждан, проживающих за рубежом, попросили меня посетить семью Куртанца Мехака Аракеляна и сообщить им, что они готовы помочь решить их проблемы. Люди, проживающие за рубежом, приняли подобное решение, когда из прессы узнали о проблемах со здоровьем этого мужчины”, - отметил Сипан Пашинян и добавил, что во избежание спекуляций (поскольку на данный момент идет референдум по конституционным реформам) подробной информации обо всем этом не известно.
Он пообещал, что в случае общественного интереса детали представит после 5 апреля.
7 марта в Степанаване к премьер-министру Армении Николу Пашиняну подошел молодой человек, который сказал, что во время землетрясения он потерял дом. Премьер-министр отметил, что нужно выяснить, имеет ли государство обязательство или нет. После молодой человек, Мехак Аракелян, рассказал, что у него нет дома, он живет в домике. На что Пашинян ответил, что здоровый мужчина не будет обращаться к другому здоровому мужчине по вопросу дома. 10 марта был опубликован видеоматериал, в котором Мехак Аракелян рассказывал о своих проблемах со здоровьем и о том, что он хотел попросить у премьер-министра Никола Пашиняна в этот день. Сегодня, 11 марта, во время митинга агитационной кампании референдума по конституционным реформам в городе Сисиан премьер-министр извинился перед жителем села Куртан Мехаком Аракеляном, признав свою ошибку.