Կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցառումները շարունակվում են. իրավիճակը վերահսկվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության մարտի 5-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ իրավիճակ ունենք կորոնավիրուսի դեմ տարվող պայքարում:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ բոլոր միջոցառումները շարունակում են իրականացվել: «Ունենք մեկ հաստատված դեպք, որը գտնվում է «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, և 31 քաղաքացիներ, որոնք հատուկ մեկուսացված պայմաններում գտնվում են Ծաղկաձորում: Բոլորի ինքնազգացողությունը և առողջությունը լավ է, ոչ մեկը որևէ գանգատ չունի, այդ թվում՝ հաստատված պացիենտը: Երեկ հետազոտել ենք նրա կնոջը, որի մոտ հերքվել է հիվանդության առկայությունը: Այսինքն՝ ինքը համարվելով վարակիչ հիվանդություն, մեր սեփական փորձով տեսնում ենք, որ շատ վարակիչ չէ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նա և նշեց, որ 162 նմուշ է մինչ օրս վերցվել, միայն մեկն է հաստատվել: Ըստ նրա, ամեն օր կատարվում են նմուշառումներ, ամեն ինչ վերահսկելի է, և հանրապետությունը կարող է շարունակել իր բնականոն կյանքով ապրել:
Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց նաև՝ արդյոք «Գոլդեն Փելես»-ում գտնվող քաղաքացիներն ապահովվա՞ծ են ամեն ինչով:
Նախարարը վստահեցրեց, որ ամեն ինչով ապահովված են, այդ թվում՝ ինտերնետ կապով, գրքերով: Նրանք այնտեղ մնալու են մինչև մարտի 14-ը: Նախարարը հայտնեց, որ Չինաստանում նոր դեպքերի գրանցման և մահերի տեմպը կտրուկ անկում է ապրել: «Սակայն, աշխարհի այլ երկրներում իրավիճակը բարդանում է՝ Հարավային Կորեայում, Իրանում, Իտալիայում, ևս մի քանի հարյուր դեպքեր գրանցվել են Ֆրանսիայում ու Գերմանիայում: Վրաստանում և Ռուսաստանում իրավիճակն ավելի լավ է, ակնկալվում է, որ եթե եվրոպական երկրները կարողանան ճիշտ միջոցառումներ իրականացնել, պիկն անցկացնելուց հետ երկու-երեք շաբաթից նորից նվազում կտեսնենք այդ երկրներում»,- ասաց նա և նշեց, թե գտնում է, որ սահմանափակող միջոցառումներին մենք ևս կարող ենք անդրադառնալ, այդ թվում՝ Չինաստանի հետ:

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. The first and by far only coronavirus patient’s wife who is quarantined for already 4 days continues testing negative for the virus, Minister of Healthcare Arsen Torosyan said at the Cabinet meeting.
He said that so far no new cases of the virus were recorded in the country and that all preventive measures continue being carried out.
“We have the one confirmed case, who is hospitalized at the Nork Infectious Diseases Hospital in Yerevan, and 31 citizens who are quarantined in special isolation conditions in Tsakhkadzor. All of them are feeling well, no one has any symptoms, including the confirmed patient. Yesterday we tested his wife, who tested negative for the disease. That is, this virus - being a contagious disease - we see on our own practice that it isn’t highly contagious,” Torosyan said.
The patient is a 29-year-old man who traveled to Iran with his wife. His wife had tested negative once again during the first day of quarantine.
Torosyan said 161 suspected cases have been tested so far, and all results came back negative. He said the country can carry on with its normal life as the situation is under control.
PM Nikol Pashinyan asked about the quarantined citizens who are kept at the Golden Palace previously defunct hotel in the resort town of Tsakhkadzor. Pashinyan asked whether the citizens are provided with everything they need. Torosyan said the quarantined citizens have everything they need, including internet access and books to read. They will be kept in quarantine until March 14.
Torosyan said that the COVID19 infections and death rate in China is dropping. “However the situation is worsening in other countries, in South Korea, Iran, Italy, and a few hundred more cases have been confirmed in France and Germany. In Georgia and Russia the situation is better and it is expected that if European countries are able to carry out accurate measures we will see decrease in these countries two or three weeks after the peak,” he said.