Երևանում Իրաքից եզդի երեխաների բուժման գործընթացը շարունակական է լինելու. մանրամասնում է պատգամավորը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում իրաքցի, ազգությամբ եզդի 3-ամյա Արզնդայի հաջող վիրահատությունն ու բուժման ընթացքը ոգեշնչում է կազմակերպիչներին՝ նախաձեռնության շարունակականությունն ապահովելու գործում: Իրաքում եզդի երեխաների վիրահատությունն ու բուժումը Հայաստանում կազմակերպելու նախաձեռնությունը ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանինն է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատգամավորը նշեց, որ նպատակ ունեն չսահմանափակվել մեկ կամ երկու երեխայի աջակցելով, ցանկանում են ծրագիրը շարունակական դարձնել:
«Ինչպես գիտեք, Իրաքից Հայաստան տեղափոխված առաջին եզդի երեխայի վիրահատությունը կատարվել է քաղաքապետարանի «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնում: Այժմ Արզնդան ապաքինվում է: Առաջիկայում սպասում ենք երկրորդ և երրորդ երեխաներին: Երկրորդ երեխայի առողջական վիճակի պատմությունն արդեն հասանելի է «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնի մասնագետներին և այժմ փաստաթղթերի հարցն ենք կարգավորում, որ կարողանանք տեղափոխել»,-ասաց Ռուստամ Բաքոյանը:
Նախաձեռնության գաղափարը ծնվեց այն ժամանակ, երբ Ռուստամ Բաքոյանը, պատգամավոր դառնալուց հետո մեկնեց Իրաք: Ինչպես ինքն է նշում, պատգամավոր դառնալու ժամանակ մտածում էր օգտակար լինել ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի տարբեր վայրերում բնակվող եզդիներին: Մասնավորապես, Շանգալի եզդիներին, որոնք 2014 թվականին ցեղասպանության ականատես եղան: Իրաք կատարած այցի ընթացքում ուսումնասիրել է խնդիրները, հանդիպում է ունեցել Իրաքի խորհրդարանի ղեկավարի, կառավարության ներկայացուցիչների հետ:
«Շանգալում իրավիճակին ծանոթանալուց հետո հասկացա, որ աջակցությունը պետք է լինի առողջապահության ոլորտում: Մասնավորապես, բժշկական օգնություն տրամադրել եզդի փախստականներին: Հայաստան վերադառնալուց հետո հանդիպել եմ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հետ, սկզբում քննարկել ենք բժիշկներ Իրաք գործուղելու հարցը: Նախարարն անմիջապես դրական արձագանքեց, հավանություն տվեց: Այդ ուղղությամբ կոնկրետ աշխատանքներ էինք տանում, սակայն, ցավոք, Իրաքում ներքաղաքական իրավիճակն այնպես զարգացավ, որ հարյուրավոր քաղաքացիներ սպանվեցին, անհանգստություն կար: Մեր նախաձեռնությունն այդ մասով սառեցվեց»,-ասաց Ռուստամ Բաքոյանը: Պատգամավորը պատմում էր, որ չէր կարող ձեռքերը ծալած նստել, հետևաբար՝ հանդես եկավ նոր առաջարկությամբ, այն է՝ կազմակերպել երեխաների տեղափոխումը Հայաստան և այստեղ իրականացնել վիրահատությունն ու բուժումը: Արսեն Թորոսյանն այս անգամ ևս շատ արագ արձագանքեց ու իր աջակցությունը հայտնեց: Նախաձեռնությանը միացավ «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնը: Ֆինանսավորումն իրականացնում է 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Միրզա Դինայիի եւ նրա «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» (Օդային կամուրջ Իրաք) կազմակերպության շնորհիվ:
«Այստեղ ուզում եմ նշել, որ Հայաստանում վիրահատության արժեքը բավական նվազեցված է, գրեթե կեսն է: Եթե նման վիրահատություն Եվրոպայում կազմակերպվեր, ապա այն շատ թանկ կարժենար»,-ասաց նա: Հայաստանում բժիշկներն ամեն ինչ անում են երեխաների վիրահատությունը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: Ընտրվում են այն երեխաները, որոնք Իրաքում վիրահատվելու հնարավորություն չունեն և որ ամենաբարդ առողջական խնդիրներն ունեն: Ընտրվում են նրանք, ովքեր կյանքի ու մահվան խնդրի առջև են կանգնած և շտապ վիրահատություն է պետք: Ռուստամ Բաքոյանը նշեց, որ եթե կլինեն դեպքեր այլ հիվանդություններով պայմանավորված և Իրաքում հնարավոր չի լինի բուժել, ապա պատրաստ է կրկին աջակցել և հիվանդին տեղափոխել Երևան:
«Ես կարող եմ ասել, որ եզդի համայնք-պետություն համագործակցությունը կայացել է: Այս նախաձեռնությունը, հայ մասնագետների աջակցությունը մեծ արձագանք է գտել եզդի համայնքում: Ի դեպ, ասեմ, որ բազմաթիվ մարդիկ, կազմակերպություններ դիմում են, որ իրենք էլ աջակցություն ցուցաբերեն»,-ասաց Ռուստամ Բաքոյանը՝ ավելացնելով, որ իրենք բաց են համագործակցության համար:

Лечение езидских детей из Ирака в Ереване будет продолжено: подробности от депутата
Успешная операция и курс лечения 3-летней езидской девочки из Ирака, проведенные в Ереване, вдохновили организаторов на продолжение этой инициативы. Инициатива организации операции и лечения езидских детей из Ирака в Ереване принадлежит депутату НС Армении Рустаму Бакояну. В беседе с «Арменпресс» депутат отметил, что они не намерены ограничиваться содействием одному или двум детям, и хотят сделать программу продолжительной.
“Как Вам известно, операция первого езидского ребенка, которого привезли из Ирака в Армению, была проведена в МЦ мэрии Еревана “Норк-Мараш”. Арзнда после операции уже восстанавливается. В ближайшее время ждем второго и третьего ребенка. История болезни второго ребенка уже у специалистов медицинского центра “Норк-Мараш”, и сейчас мы регулируем вопрос документации, чтобы привезти ребенка”, - сказал Рустам Бакоян.
Идея инициативы родилась, когда Рустам Бакоян, став депутатом, побывал в Ираке. Как он сам отмечает, при избрании он думал стать полезным не только езидам Армении, но и езидам, проживающим в разных уголках мира. В частности, езидам Шангала, которые в 2014 году пережили геноцид. В ходе визита в Ирак он изучил проблему, встретился с главой парламента Ирака, представителями правительства.
“После ознакомления с ситуацией в Шангале я понял, что содействие должно быть в сфере здравоохранения. А оменно, оказание медицинской помощи беженцам-езидам. После возвращения в Армению я встретился с министром здравоохранения Арсеном Торосяном, сначала мы обсудили вопрос отправки врачей в Ирак. Министр сразу же положительно отреагировал, одобрил. Мы проводили конкретные работы в этом направлении, однако, к сожалению, внутриполитическая ситуация в Ираке развилась так, что сотни граждан были убиты, была неспокойная ситуация. Наша инициатива была заморожена”, - сказал Рустам Бакоян. Но депутат не мог сидеть сложа руки, следовательно, выступил с новым предложением - организовать перевозку детей в Армению и здесь проводить операции и лечение. Арсен Торосян и на этот раз очень быстро отреагировал и оказал свою поддержку. К инициативе присоединился медицинский центр “Норк-Мараш”. Финансирование осуществляется лауреатом премии “Аврора” 2019 г. Мирза Динаи и его организацией “Люфтбрюк Ирак” (Воздушный мост Ирака).
“Я хочу отметить, что стоимость операции в Армении довольно снижена, почти наполовину. Если бы подобная операция была проведена в Европе, то она стоила бы намного дороже”, - сказал Рустам Бакоян. В Армении врачи делают все возможное для организации операций детей на высшем уровне. Выбираются те дети, у которых нет возможности оперироваться в Ираке и у которых самые сложные проблемы со здоровьем. Те, кто стоят на грани жизни и смерти и нуждаются в срочной операции. Рустам Бакоян отметил, что в случае и других заболеваний, которые невозможно вылечить в Ираке, он готов вновь оказать содействие и перевезти больного в Ереван. “Я могу сказать, что сотрудничество езидская община - государство состоялось. Эта инициатива, помощь армянских специалистов, вызвала большой резонанс в езидской общине. Кстати, скажу, что для оказания содействия стали обращаться много людей и организаций”, - сказал Рустам Бакоян, добавив, что они открыты для сотрудничества.