Արցախի պետական նախարարը շրջայց է կատարել Ստեփանակերտի և Շուշիի բուժհիմնարկներում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը մարտի 2-ին առողջապահության նախարար Արայիկ Բաղրյանի ուղեկցությամբ նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքների շրջանակներում շրջայց է կատարել Ստեփանակերտի և Շուշիի բուժհիմնարկներում, ծանոթացել հիվանդասենյակների պայմաններին և առկա հնարավորություններին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Այցի ընթացքում ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Կարեն Բազիյանը հավաստիացրել է, որ հիվանդանոցը տեխնիկապես վերազինված է, ապահովված անհրաժեշտ դեղորայքով:
Խոսելով սուր շնչառական հիվանդությունների մասին՝ Կ. Բազիյանը նշել է, որ վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ նվազել է ինչպես ամբուլատոր, այնպես էլ ստացիոնար բուժվող հիվանդների քանակը:
Առողջապահության նախարար Ա. Բաղրյանի խոսքով՝ գերատեսչությունը մշտապես կապի մեջ է ՀՀ գործընկերների հետ: Մինչև այսօր, իրականացված քայլերի արդյունքում, Արցախում դեռևս նոր կորոնավիրուսով հիվանդացության դեպք չի արձանագրվել: Նոր վիրուսը հայտնաբերելու դեպքում հիվանդը կմեկուսացվի, քննարկվում է նաև, հարկ եղած դեպքում, հիվանդներին առանձին բուժհիմնարկ տեղափոխումը:
Պետական նախարարը հորդորել է աշխատանքներն իրականացնել էլ ավելի մեծ պատասխանատվությամբ և բնակչության շրջանում շարունակել վիրուսի դեմ պայքարի իրազեկման աշխատանքները:

Государственный министр Арцаха посетил медучреждения Степанакерта и Шуши
2 марта Государственный министр Республики Арцах Григорий Мартиросян в сопровождении министра здравоохранения Араика Багряна в рамках работ по предотвращению распространения коронавируса совершил экскурсию по медучреждениям Степанакерта и Шуши. Он ознакомился с условиями больничных палат и имеющимися возможностями. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата государственного министра Республики Арцах.
В ходе визита исполнительный директор ЗАО “Республиканский медицинский центр” Карен Базиян заверил, что больница технически переоснащена, обеспечена необходимыми лекарствами
Говоря об острых респираторных заболеваниях, К. Базиян отметил, что статистика показывает, что сократилось число как амбулаторных, так и стационарных пациентов.
По словам министра здравоохранения Багряна, ведомство постоянно находится на связи с коллегами из Армении. До сегодняшнего дня в результате предпринятых шагов в Арцахе еще не зафиксировано случаев заболевания новым коронавирусом. В случае обнаружения вируса больной будет изолирован, обсуждается также и перевод пациентов в отдельное медучреждение.
Государственный министр призвал осуществлять работы с еще большей ответственностью и продолжать работы по информированию населения о борьбе с вирусом.