ՀՀ-ից դիմակներ են արտահանվել. ՏՄՊՊՀ-ն բանակցում է արտերկրից նոր խմբաքանակ ներմուծելու ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված, Հայաստանի տարածքի 90 դեղատանը, ինչպես նաև դեղատնային ցանցերում իրականացված դիտանցման արդյունքում պարզվել է, որ խոշոր ցանցերը դիմակների գները չեն բարձրացրել, սակայն կա դրանց դեֆիցիտ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը:
«Դեղատներում մարտի 1-ին իրականացված դիտանցման արդյունքում պարզել ենք, որ ոչ խոշոր վաճառողների կողմից դիմակներ են արտահանվել: Արձանագրել ենք նաև, որ որևէ խոշոր ներմուծողի մոտ դիմակի գները չեն բարձրացվել: Այս պահին կան ցանցեր, որտեղ դիմակ չկա, բայց գները չեն աճել»,- նշեց Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝ իրականությանը չի համապատասխանում այն տեղեկությունը, թե ստեղծվում է դիմակների արհեստական դեֆիցիտ կամ առկա է գների չհիմնավորված բարձրացում: «Փոքր դեղատներում կա դիմակների գների բարձրացում, օրինակ՝ մինչև 200 կամ 300 դրամ: Այս պահին բանակցություններ ենք վարում մեր դրսի գործընկերներին հետ, որպեսզի ՀՀ-ի ներմուծողները կարողանան դիմակների նոր խմբաքանակ բերել: Դրսի գործընկերները հայտնում են, որ ամբողջ աշխարհում կա դիմակների դեֆիցիտ»,- ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահը:
Գևորգյանը նաև շեշտեց, որ Առողջապահության նախարարությունն ունի պահեստավորված դիմակների քանակ, պետական ռեզերվում դրանց պակասը չկա:
Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվելու առաջին դեպքը հաստատվել է մարտի 1-ի վաղ առավոտյան: Վարակվածը 29-ամյա մի տղամարդ է, ով Իրանից Հայաստան է ժամանել փետրվարի 28-ին: Մարտի 1-ին Ծաղկաձորի «Գոլդեն փելես» հյուրանոցում մեկուսացվել է 32 մարդ, ովքեր ինքնաթիռում շփվել են այդ տղամարդու հետ: Այս պահին թեստավորվել է ևս 9 հոգի, և այժմ կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովում սպասում են դրանց պատասխաններին:

Covid-19: Armenia’s SCPEC negotiates with foreign partners to import new batch of masks
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. The monitoring conducted in 90 pharmacies and pharmacy networks across Armenia revealed that the large networks didn’t increase the prices of face masks due to the novel coronavirus, but there is a deficit of these items, Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition Gegham Gevorgyan told reporters today.
“After conducting a monitoring in pharmacies on March 1 we have found out that masks were exported from Armenia by non-major sellers. We have also recorded that no major importer has increased the prices of masks. At the moment there are some networks which do not have masks, but their prices have not increased”, he said.
He denied the reports according to which an artificial deficit of masks is created or there is an ungrounded increase in prices of masks. “There is an increase in prices of masks in small pharmacies, for instance up to 200 or 300 drams. At the moment we are holding negotiations with our foreign partners so that the Armenian importers can bring new batch of masks from abroad. The foreign partners inform that the deficit of masks exists in the whole world”, Gegham Gevorgyan said.
Gevorgyan also informed that the healthcare ministry has stored masks, there is no shortage of them in the state reserve.
First case of novel coronavirus has been confirmed in Armenia on March 1. The patient arrived in Armenia from Iran.