Ռուբիկի խորանարդիկներով «Մոնա Լիզան» գրեթե 500 հազար եվրոյով վաճառել են Փարիզի աճուրդում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեոնարդո դա Վինչիի «Մոնա Լիզա» նկարի վերարտադրությունը՝ հավաքված Ռուբիկի խորանարդիկներով, 480,2 հազար եվրոյով վաճառել են Փարիզում կայացած աճուրդում: Փետրվարի 23-ին այդ մասին հայտնել Է Articurial աճուրդային տունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Արդյունքը կա՛: «Ռուբիկ Մոնա Լիզան» (…) վաճառվել Է 480 200 եվրոյով՝ քառապատիկ գերազանցելով գնահատումը»,- Twitter-ում նշել են աճուրդի կազմակերպիչները: Ավելի վաղ մասնագետները գործը գնահատհել Էին 120 – 150 հազար եվրո: Թե ով Է դարձել արդի արվեստի այդ օրինակի տերը, առայժմ չեն հայտնում:
«Ռուբիկ Մոնա Լիզա» գործը 2005 թվականին հավաքել Է ֆրանսիացի անանուն մի նկարիչ՝ «Զավթիչ» (Invader) կեղծանվամբ, որն իր դեմքը թաքցնում Է դիմակով: Ինչպես հայտնել են աճուրդավարները, «Ռուբիկի խորանարդիկներից նրա աշխատանքների թվում «Մոնա Լիզան» դարձել Է բնագրին առավել մոտը:
Հեղինակին պահանջվել Է 330 խորանարդիկ՝ դրանցից Ջոկոնդան հավաքելու համար: «Ռուբիկ Մոնա Լիզան» դարձել Է նրա ամենից թանկ ստեղծագործությունը, թեեւ դա հեղինակի միակ գործը չԷ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

"Мону Лизу" из кубиков Рубика продали на аукционе в Париже почти за €500 тыс.
Репродукцию картины Леонардо да Винчи "Мона Лиза", собранную из кубиков Рубика, продали на аукционе в Париже за €480,2 тыс. Об этом в воскресенье сообщил аукционный дом Articurial.
"Есть результат! "Рубик Мона Лиза" <...> была продана за 480200 евро, в 4 раза превысив оценку", - отметили организаторы аукциона вTwitter. Ранее специалисты оценивали работу в €120-150 тыс. Кто стал обладателем этого экземпляра современного искусства, пока не сообщается.
Работа "Рубик Мона Лиза" была собрана в 2005 году анонимным французским художником под псевдонимом "Захватчик" (Invader), прячущим свое лицо под маской. Как сообщили аукционисты, "среди его работ из кубиков Рубика "Мона Лиза" стала наиболее близкой к оригиналу",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Автору потребовалось 330 кубиков, чтобы собрать из них Джоконду. "Рубик Мона Лиза" стала самым дорогостоящим его произведением, хотя это не единственная работа автора.