ՀՀ արտգործնախարարությունն ուշադրության կենտրոնում է պահում Իտալիայում կորոնավիրուսի տարածման խնդիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն ուշադրության կենտրոնում է պահում նաև Իտալիայում կորոնավիրուսի համաճարակի տարածման խնդիրը:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին փետրվարի 24-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Ինչ վերաբերում է Իտալիային, սա նույնպես, բնականաբար, չէր կարող վրիպել մեր ուշադրությունից: Այստեղ նույնպես մենք գնահատում ենք, թե ինչ անհրաժեշտ քայլեր է պետք ձեռնարկել, որպեսզի պաշտպանենք մեր բնակչությանը և աշխատենք միասին, որպեսզի թույլ չտանք համաճարակի տարածումն ու հաղթահարենք այն միասին: Մենք գիտակցում ենք, որ այս հարցում ժամանակի կորուստ թույլ տալ չի կարելի»,- ասաց Մնացականյանը:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պայքարող երկրների հետ համագործակցությանը՝ նախարարը նշեց, որ սերտ համագործակցություն է տարվել և տարվում Չինաստանի և Իրանի հետ:
«Դա մարտահրավեր է բոլոր երկրների համար, և այստեղ մեզ համար կարևոր մոտեցում է՝ համագործակցության միջոցով գտնել ճանապարհները՝ իրավիճակը վերահսկելու, համաճարակը կանխարգելելու և այն հաղթահարելու համար: Մենք շատ սերտ աշխատել ենք Չինաստանի հետ այդ առումով, շատ սերտ աշխատում ենք նաև Իրանի հետ»,- նշեց նա:
Կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով որոշվել է դադարեցնել ցամաքային հաղորդակցությունը Իրանի հետ, իսկ օդային հաղորդակցության նկատմամբ կիրառել ոչ ամբողջական սահմանափակումներ:
Նիստի ավարտի և դրա արդյունքներով ընդունված որոշումների մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիստի արդյունքներով որոշվել է.
1. Երկու շաբաթով դադարեցնել ցամաքային հաղորդակցությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ:
2. Օդային հաղորդակցության նկատմամբ կիրառել ոչ ամբողջական սահմանափակումներ:
3. Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ բեռնափոխադրումները իրականացնել առանց սահմանափակումների, կիրառելով վարորդների նկատմամբ հատուկ հսկողության ռեժիմ:
4. Որեւէ սահմանափակում չկիրառել Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադառնալու համար:
5. Երկու շաբաթվա ընթացքում բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության հետ լինել սերտ հաղորդակցության մեջ, ամբողջացնել տեղեկությունները ԻԻՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման ծավալների վերաբերյալ՝ հետագա անելիքները ճշգրտելու համար:
6. Կառավարությունը քիչ անց հեռակա նիստով կկայացնի համապատասխան որոշում, որը ուժի մեջ կմտնի հրապարակման պահից:
«Հարկ եմ համարում արձանագրել, որ Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության ոչ մի դեպք չունենք եւ հույս ունեմ՝ չենք ունենա: Հայաստանը ունի բոլոր անհրաժեշտ տեխնիկական եւ մասնագիտական ռեսուրսները կորոնավիրուսի ճշգրիտ ախտորոշման համար»,- գրել է վարչապետը:
Հունվարի 30-ին Իտալիայի նախարարների խորհուրդը արտակարգ դրության ռեժիմ է սահմանել երկրում չինաստանցի երկու զբոսաշրջիկների մոտ կորոնավիրուսի հայտնաբերումից հետո: Այդ մասին հայտնել է Կիջի կառավարական պալատը: Իտալիայում արտակարգ դրության ռեժիմի գործողությունը կշարունակվի վեց ամիս:

МИД Армении держит в центре внимания проблему распространения коронавируса в Италии
Министерство иностранных дел Армении держит в центре внимания также проблему распространения эпидемии коронавируса и в Италии.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 24 февраля заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
“Что касается Италии, на это тоже, естественно, мы не можем не обратить внимание. Здесь также мы оцениваем, какие необходимые шаги надо предпринять, чтобы защитить наше население и работать вместе, чтобы не допустить распространения эпидемии и преодолеть ее вместе. Мы осознаем, что в этом вопросе нельзя упустить время”, - сказал Мнацаканян.
Говоря о сотрудничестве со странами, борющимися против коронавируса, министр отметил, что ведется тесное сотрудничество с Китаем и с Ираном.
“Это вызов для всех стран, и здесь для нас важен подход - посредством сотрудничества найти пути для контроля ситуации, предотвращения эпидемии и ее преодоления. Мы очень тесно работали с Китаем в этом плане, очень тесно работаем и с Ираном”, - отметил министр.
По итогам заседания комиссии по предотвращению коронавируса было решено прекратить сухопутное сообщение с Ираном, в отношении воздушного сообщения применять неполные ограничения.
Об окончании заседания и принятых по его итогам решениях на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян:
По итогам заседания было решено:
- На две недели прекратить сухопутное сообщение с Исламской Республикой Иран
- В отношении воздушного сообщения применить неполное ограничение
- Грузоперевозки с Исламской Республикой Иран осуществлять без ограничений, применяя режим особого контроля над водителями.
- Не применять каких-либо ограничений для возвращения на родину граждан Республики Армения и Исламской Республики Иран.
- В течение двух недель находиться в тесном контакте с правительством дружественной Исламской Республики Иран, обобщать сведения о масштабах распространения коронавируса в ИРИ для уточнения дальнейших действий
- Правительство Армении на заочном заседании примет соответствующее решение, которое вступит в силу с момента публикации.
“Считаю необходимым констатировать, что в Армении нет ни одного случая заражения коронавирусом, и надеюсь, что не будет. В Армении есть все необходимые технические и профессиональные ресурсы для диагностики коронавируса”, - написал премьер. 30 января после обнаружения коронавируса у двух китайских туристов Совет министров Италии ввел в стране режим чрезвычайного положения. Действие режима чрезвычайного положения в Италии продлится шесть месяцев.