Իրանում արձանագրվել է նոր կորոնավիրուսով վարակվելու 5 դեպք.Մեղրի անցակետում հսկողությունը կուժեղացվի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում համաճարակային իրավիճակը` պայմանավորված նոր կորոնավիրուսային (COVID-2019) վարակով, դեռևս լարված է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալների` ընթացիկ տարվա փետրվարի 19-ի դրությամբ Չինաստանումարձանագրվել է նոր կորոնավիրուսային վարակի 74 280 հաստատված դեպք, որից 2006-ը մահվան ելքով: Չինաստանից դուրս 25 երկրում արձանագրվել է 924 հաստատված դեպք (3 մահվան ելքով): Ըստ ԱՀԿ-ի` ամբողջ աշխարհում հաստատվել է նոր կորոնավիրուսային վարակի 75 204 դեպք։
Համաձայն չինական կայքի (20.02.2020թ., ժամը 09:05) կողմից հրապարակված տեղեկատվության` արձանագրվել է 74675 հաստատված դեպք, որից 2121-ը մահվան ելքով: Ծանր վիճակում գտնվում են 11864-ը, առողջացել են` 16192-ը:
Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակվում են նոր կորոնավիրուսային (COVID-2019) վարակի կանխարգելման ուղղությամբ աշխատանքները:
Աշխատանքներն իրականացվում ինչպես պետական սահմանային անցման կետերում, այնպես էլ կատարվում են լաբորատոր հետազոտություններ: Չինաստանից եկած բոլոր անձինք գտնվում են բժշկական հսկողության ներքո, իսկ նրանք, ովքեր ունեն անգամ թեթևակի ջերմություն՝ հոսպիտալացվում են և կազմակերպվում բոլոր հետազոտությունները:
Փետրվարի 20-ի, ժամը 15:00-ի դրությամբ իրականացված հետազոտությունների (այդ թվում՝ լաբորատոր) արդյունքները եղել են բացասական:
Ինչ վերաբերում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում (ԻԻՀ) արձանագրված դեպքերին, ապա պետք է նշել, որ առողջապահության նախարարությունն անմիջապես կապ է հաստատել ԻԻՀ-ում թե´ հայկական դեսպանատան, և թե´ առողջապահության նախարարության հետ: Արդյունքում պարզվել է, որ արձանագրվել է 5 դեպք (Ղոմ քաղաքում՝ 4 դեպք, որից 2-ը՝ մահվան ելքով, և Արակ քաղաքում՝ 1 դեպք):
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնին առաջարկվել է «Մեղրի» անցակետում էլ ավելի ուժեղացնել հսկողությունը՝ հանրապետությունում կայուն համաճարակային իրավիճակ ապահովելու համար:
ԱՆՀՐԱԺԵՇՏ ԽՈՐՀՈՒՐԴՆԵՐ` ՉՀԻՎԱՆԴԱՆԱԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
• Միջազգային ուղևորություններ ծրագրելիս՝ հաշվի առնել տվյալ երկրի համաճարակային իրավիճակը,
• Խուսափե´ք շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից,
• Օգտագործե´ք անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ),
• Լվացե´ք ձեռքերը դրսից տուն գալիս և սնունդ ընդունելուց առաջ,
• Գրիպանման երևույթների առկայության դեպքում դիմե´ք բժշկի, մի´ զբաղվեք ինքնաբուժմամբ,
• Եթե գտնվում եք Չինաստանում, ապա խուսափե´ք կամ բացառեք կենդանական (հատկապես՝ ծովամթերքի) շուկաներ այցելություններից, օգտագործե´ք միայն լավ եփված սնունդ, շշալցված ջուր, մի այցելե´ք կենդանաբանական այգիներ կամ մի մասնակցե´ք մշակութային միջոցառումների, որտեղ ներգրավված են կենդանիներ,
• Եթե վերադարձել եք Չինասատնից և ձեզ մոտ առկա են գրիպանման հիվանդություններին բնորոշ ախտանշաններ, ապա դիմե´ք բժշկական օգնության՝ նշելով ճանապարհորդության մասին:

В Иране зафиксировано 5 случаев заражения новым коронавирусом: на КПП Мегри усилен контроль
Эпидемиологическая ситуация в Китае в связи с новой коронавирусной инфекцией (COVID-2019) все еще напряжена.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Минздрава Армении, по данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), по состоянию на 19 февраля текущего года в Китае зарегистрировано 74 280 подтвержденных случаев новой коронавирусной инфекции, 2006 из которых со смертельным исходом. За пределами Китая в 25 странах зарегистрировано 924 подтвержденных случая (3 смертельных случая). По данным ВОЗ, во всем мире подтверждено 75 204 случая новой коронавирусной инфекции.
Согласн информации, опубликованной на китайском сайте в 09:05 20.02.2020, зарегистрировано 74675 подтвержденных случаев, 2121 из которых со смертельным исходом. В тяжелом состоянии находятся 11864 человека, выздоровели – 16192.
Как во всем мире, так и в Республике Армения продолжаются работы по предотвращению новой коронавирусной инфекции COVID-2019.
Работы осуществляются на всех государственных пограничных пропускных пунктах, проводятся лабораторные исследования. Все прибывшие из Китая люди находятся под медицинским наблюдением, а те, у кого бывает даже невысокая температура, госпитализируются и проводятся все исследования.
По состоянию на 15:00 20 февраля результаты проведенных исследований (в том числе и лабораторных) были отрицательными.
Что касается случаев, зафиксированных в Исламской Республике Иран (ИРИ), то следует отметить, что Минздрав немедленно связался как с армянским посольством в ИРИ, так и с Министерством здравоохранения ИРИ. В результате выяснилось, что зарегистрировано 5 случаев (в городе Ком - 4 случая, 2 из которых со смертельным исходом, и 1 случай в городе Арак).
Инспекционному органу здравоохранения и труда было предложено усилить контроль на КПП “Мегри” для обеспечения стабильной эпидемиологической ситуации в республике.
НЕОБХОДИМЫЕ СОВЕТЫ, ЧТОБЫ НЕ БОЛЕТЬ
- При планировании международных поездок учитывать эпидемиологическую ситуацию в данной стране
- Избегать контакта с пациентами с респираторными инфекциями
- Использовать индивидуальные защитные средства (маски)Мыть руки, приходя домой и перед приемом пищи
- При наличии симптомов гриппа обращаться к врачу, не заниматься самолечением
- Если вы находитесь в Китае, избегайте или исключайте посещения рынков продуктов животного происхождения (особенно морепродуктов), используйте только качественно приготовленную пищу, бутилированную воду, не посещайте зоопарки и не участвуйте в культурных мероприятиях, в которых участвуют животные
- Если вы вернулись из Китая и у вас есть симптомы, характерные для заболеваний гриппом, обратитесь за медицинской помощью, указав о путешествии.