Գեղարքունիքի մարզում 5 նոր դպրոցներ կկառուցվեն
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում մարզպետ Գնել Սանոսյանը նշեց, որ մինչև 100 աշակերտի համար դպրոցներ կկառուցվեն Ջիլ, Շատջրեք և Լեռնահովիտ բնակավայրերում: Ավելի մեծ դպրոցներ կկառուցվեն Գեղհովիտ և Ճամբարակ համայնքներում:
«Դպրոցների հետ կապված լրջագույն խնդիրներ ունենք: Հանրապետության դպրոցների մեծ մասը 1960-80-ական թվականներին են կառուցվել և հիմնականում նախատեսված են 7 բալ հզորության երկրաշարժի համար: Հիմա սեյսմիկ առումով լուրջ խնդիրներ կան: Հաջորդ հարցն այն է, որ երկար տարիներ բազմաթիվ դպրոցներ չեն սպասարկվել, ընթացիկ վերանորոգում չեն անցել, և հիմա այնպիսի է իրավիճակ է, որ որոշ դեպքերում ավելի ձեռնտու է նոր դպրոցներ կառուցելը»,-ասաց Գնել Սանոսյանը:
Նրա խոսքով, սեյսմիկ խնդիրներ ունեցող դպրոցներում չեն կարողանում ջեռուցման հարցերը կարգավորել: Շատ տեղերում վառարաններով են ջեռուցումը կազմակերպում: Մարզպետը նշեց, որ դեռ 57 դպրոցում կենտրոնացված ջեռուցման համակարգեր չկան:

В Гегаркуникской области построят 5 новых школ
На пресс-конференции в зале «Арменпресс» губернатор Гнел Саносян отметил, что школы на 100 учеников будут построены в населенных пунктах Джил, Шатджрек и Лернаовит.
“У нас серьезные проблемы со школами. Большая часть школ республики построена в 1960 - 80-х годах и в основном они могут перенести землетрясения мощностью 7 баллов. Сейчас в сейсмическом плане есть серьезные проблемы. Следующий вопрос в том, что долгие годы многие школы не обслуживались, текущий ремонт не производился, и сейчас такая ситуация, что в некоторых случаях выгоднее построить новую школу”, - сказал Гнел Саносян.
По его словам, в школах, имеющих сейсмические проблемы, они не могут урегулировать вопросы отопления. Многие школы отапливаются печками. Губернатор отметил, что в 57 школах нет централизованных систем отопления.